تبیان، دستیار زندگی
بابک امین تفرشی منجم آماتور برجسته و روزنامه‌نگار شناخته‌شده ایرانی موفق شد همراه با مدیر عکس‌برداری کاوشگر کاسینی، جایزه عکاسی علمی لنر نیلسون را در سال 2009 کسب کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

منجم ایرانی، جایزه برد

بابک امین تفرشی

بابک امین تفرشی منجم آماتور برجسته و روزنامه‌نگار شناخته‌شده ایرانی موفق شد همراه با مدیر عکس‌برداری کاوشگر کاسینی، جایزه عکاسی علمی لنر نیلسون را در سال 2009 کسب کند.

بنا به اعلام بنیاد لنر نیلسون، کرولین پورکو، مدیر عکس‌برداری فضاپیمای کاسینی و بابک امین‌تفرشی، منجم و روزنامه‌نگار ایرانی این جایزه را به‌خاطر نمایش علم به شیوه‌های زیبا، یکتا و قدرتنمد به جهانیان از آن خود کردند.

بنیاد لنر نیلسون، در سال 1998 / 1377 به پاس خدمات لنر نیلسون، عکاس برجسته و مشهور سوئدی تاسیس شد تا روح فعالیت‌های این عکاس بنام را در سراسر جهان گسترش دهد. در اطلاعیه این بنیاد، کرولین پورکو به‌خاطر ترکیب بهترین روش‌های کاوش سیارات و تحقیقات علمی با ظرافت زیبایی‌شناختی و استعدادهای آموزشی مستحق دریافت این جایزه اعلام شده و بابک امین‌تفرشی نیز به‌خاطر احیای آسمان شب (طبیعتی که اغلب مردم مدرن آن ‌را از دست داده‌ند) و بردن مردم به سرزمین‌هایی دوردست که ستارگان هنوز همان‌طور دیده می‌شوند که در سپیده‌دم ظهور بشر در زمین دیده می‌شدند، این جایزه را برنده شده است.

بابک امین تفرشی

بابک امین‌تفرشی که متولد سال 1357 در تهران است، سال‌ها است با فعالیت‌های ترویج علم و بخصوص گسترش نجوم آماتوری در کشور شناخته شده و در سال‌های اخیر با حضور در فعالیت‌های بین‌المللی، به چهره‌ای شاخص در عرصه فعالیت‌های ترویج نجوم در جهان بدل شده است. وی سال‌ها است علاوه بر این فعالیت‌ها، به عکس‌برداری نجومی نیز مشغول است و بارها تصاویر برگزیده او در نشریات مشهوری چون اسکای‌اندتلسکوپ و مرکوری و پایگاه‌های اینترنتی شاخصی چون ناسا منتشر شده است.

وی از سال 1375 در شورای سردبیری و هیات تحریریه مجله نجوم عضویت دارد و علاوه بر آن با حضور در شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، تلاش فراوانی در گسترش و اعتلای فعالیت‌های نجوم آماتوری در سراسر کشور انجام داده است. وی هم‌چنین مدیریت یکی از پروژه‌های سال جهانی نجوم را با عنوان توان (جهان در شب: The World At Night) برعهده دارد و عضو برد مشاوران اخترشناسان بدون مرز است. امین‌تفرشی در پروژه توان نیز سعی دارد با همکاری دیگر عکاسان در سراسر جهان، تصاویری از آسمان شب را بر فراز چشم‌اندازهای قابل توجه روی زمین تهیه کند. در ادامه، برخی از بهترین تصاویر وی را به انتخاب نشریه نیوساینتیست مشاهده می‌کنید.

مریخ برفراز آتشفشان دوقلوی تفتان می‌درخشد
کهکشان راه‌شیری برفزار صحرای بزرگ آفریقا معلق است

تاثیر آلودگی نوری در این دو تصویر به‌وضوح دیده می‌شود. تصویر بالا از منطقه‌ای تاریک در رشته‌کوه البرز گرفته شده که با چشم غیرمسلح می‌توان بیش‌از چهارهزار ستاره را در آن دید. درحالی‌که تصویر پایین که از تهران گرفته شده، عملا ستاره‌ای دیده نمی‌شود. جالب اینجاست که این دو منطقه تنها 65 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند!

منظره پیش‌رو، مقبره‌های 2500 ساله‌ای از پادشاهان باستانی پارس در نقش رستم دیده می‌شود که در دل کوه و فاصله‌ای نسبتا نزدیک از تخت‌جمشید واقع شده‌اند.

ماه بدر بر فراز فانوسی دریایی در سواحل دریای مدیترانه طلوع می‌کند.

منبع:

parssky.com

تنظیم برای تبیان:

ا.م.گمینی