تبیان، دستیار زندگی
شهرام آگاه ، عضو انجمن گوارش و كبد ایران گفت: مهم ترین عامل تشدید كننده ی زخم اثنی‌عشر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیگار و زخم اثنی ‌عشر

زخم اثنی عشر

شهرام آگاه ، عضو انجمن گوارش و كبد ایران گفت: مهم ترین عامل تشدید كننده ی زخم اثنی‌عشر كه مانع بهبودی آن می ‌شود، کشیدن سیگار است.

زخم اثنی عشر از مهم ترین علل شكایات بیماران دستگاه گوارش فوقانی است كه معمولا علائم آن به صورت دردهای همراه با غذا خوردن است و درد این زخم با غذا خوردن كاهش می‌ یابد.

زخم اثنی عشر در سنین جوانی و دهه 2 تا 4 زندگی، فرد را بیمار می ‌كند.

علل:

دو علت عمده برای ایجاد زخم اثنی عشر وجود دارد:

1- ابتلا به میکروب هلیكوباكتر كه 90 درصد زخم های اثنی عشر به این علت است.

2- مصرف داروهایی از جمله آسپیرین كه داروی ضد التهاب غیراستروئیدی است. این داروها معمولا توسط مردم برای تخفیف دردهای مختلف مصرف می ‌شوند که اغلب از خطرات آن ها خبری ندارند، به نحوی كه دومین علت ایجاد زخم اثنی عشر همین داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، دیكلوفناك و ... هستند.

معمولا زخم‌هایی كه به علت مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ایجاد می ‌شوند، زخم هایی هستند كه احتمال خونریزی، یا ایجاد پارگی، یا مزمن شدن آن ها بیشتر است و باید به آنها توجه كرد.

علائم:

زخم اثنی ‌عشر اغلب بدون علامت است و فرد متوجه آن نمی ‌شود، تا زمانی كه با آندوسكوپی یا عكس برداری متوجه آن می ‌شود.

در زخم ‌های علامت دار، شایع ‌ترین علامت، درد است كه می تواند به صورت تهوع، نفخ، سنگینی سردل و بوی بد دهان و استفراغ خونی و دفع مدفوع سیاه خود را نشان دهند.

از عوارض زخم، انسداد در مسیر خروجی اثنی عشر است. این زخم با تهوع، استفراغ و دردهای شكمی خود را نشان می ‌دهد.

درمان:

زخم‌ های عارضه ‌دار ممكن است به درمان پزشکی جواب دهند و در مواردی نیاز به درمان با كمك اندوسكوپ داشته باشند و در مواردی هم نیاز به جراحی به وجود می ‌آید.

در زخم‌هایی كه عارضه ‌دار نشده باشند، معمولا درمان علت زمینه لازم است و اگر در فرد باكتری هلیكوباكتر علت ایجاد زخم باشد، تشخیص و ریشه ‌كنی باكتری در بهبود زخم، نقش مهمی دارد.

در رابطه با زخم‌ هایی كه به دلیل مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ایجاد می ‌شوند، میزان مصرف این داروها تحت نظر پزشک مهم است و برای بهبود زخم در كنار درمان با قرص یا شربت‌های ضد اسیدی، از داروهایی مانند رانیتیدین یا امپرازول می ‌توان استفاده كرد.

فارس

*مطالب مرتبط:

خون‌ریزی‌های گوارشی؛ علل و راه‌حل

زخم پپتیک (زخم گوارشی)

تشخیص ودرمان زخم پپتیک(گوارش)

غذای شور باعث زخم معده می شود

خوراکی های ضد زخم معده، نفخ و ...

زخم در دستگاه گوارش

ترک سیگار، یک موضوع همیشه مهم

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.