سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جلد هفتم كتاب «دائرة‌المعارف قرآن كریم» تهیه و تدوین شده توسط مركز فرهنگ و معارف قرآن از سوی موسسه بوستان كتاب منتشر و روانه بازار نشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دائرة‌المعارف قرآن در گام هفتم
دائرة‌المعارف قرآن

جلد هفتم كتاب «دائرة‌المعارف قرآن كریم» تهیه و تدوین شده توسط مركز فرهنگ و معارف قرآن از سوی موسسه بوستان كتاب منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، هدف اصلی این دائرة‌المعارف، ارایه و آسان‌یاب كردن اطلاعات ناب و اصیل در قلمروی معارف، اعلام و علوم قرآنی است؛ به گونه‌ای كه اهل تحقیق را به مثابه منبعی مادر و ماندگار از منابع فرعی بی‌نیاز كند.

قرآن كریم، پیام جاودانه خداوندی كه مظهر جمال و جلال ربوبی و گنجینه اسرار الهی است؛ كتاب هدایت است و پیك بشارت؛ غور و تفحص در اقیانوس بیكران آن مایه غنای روح است و جویندگان معارف الهی را سرمایه حیات. این «حبل ‌متین» و این «كتاب مبین» از بدو نزول تاكنون جان و اندیشه خردمندان را به شیفتگی و حیرت واداشته و محور اصلی اندیشه‌ورزی و اهتمام متفكران جهان قرار گرفته و آنان را به نگرش‌هایی بدیع و نگارش‌هایی بی‌بدیل پیرامون خویش واداشته است.

مركز فرهنگ و معارف قرآن كه نزدیك به دو دهه فعالیت قرآنی دارد، با بهره‌گیری از تجربیات و پژوهش‌های انجام شده و با استفاده از دانشوران قرآنی، برای نخستین بار در جهان اسلام، اقدام به تالیف دائرة‌المعارف قرآن كریم كرد.

دائرة‌المعارف قرآن كریم در این دو دهه، چندین بار به عنوان كتاب برگزیده سال معرفی شده است، در جشنواره‌هایی نظیر  كتاب سال جمهوری اسلامی ایران(1384)، كتاب برگزیده سال قرآنی(1383)، كتاب برگزیده پژوهشگران دین و فرهنگ(1381)، كتاب برگزیده نمایشگاه قرآن و عترت(1384 و 1386) و كتاب برگزیده جشنواره مرزبانی وحی و خرد(1387).

این اثر كه به حروف «تاء» اختصاص دارد، از كلمه «تابستان» شروع و تا كلمه «تفاخر» را بررسی می‌کند. به طور مثال در این کتاب به كلمه «تاریخ قرآن» این‌گونه اشاره می‌شود: «تاریخ قرآن، نام شاخه‌ای از علوم قرآن است كه به سرگذشت قرآن از آغاز نزول تاكنون می‌پردازد و در آن مسائلی مانند سیر نزول قرآن، حفظ و نگارش، گردآوری و تدوین، مصاحف نخستین، پدیداری اختلاف قرائات، علامتگذاری‌های گوناگون در مصحف و ترجمه قرآن به زبان‌های مختلف سخن می‌گوید.

گرچه مباحث مورد اشاره قدمت دارد؛ (اما لازم به ذكر است كه) اصطلاح "تاریخ قرآن" از اصطلاحات نو پدید در دو سده اخیر است. صرف‌نظر از چند گزارش نامطمئن از نگارش یكی دو كتاب با عنوان تاریخ قرآن در سده‌های سوم و چهارم هجری، نخستین بار "تئودور نولدكه"(Theodor Noldeke) خاورشناس آلمانی در سال 1860 میلادی كتابی را با عنوان "تاریخ قرآن" منتشر كرد. پژوهشگران مسلمان با اینكه گاهی به این عنوان اعتراض كرده‌اند، بیشتر قرآن پژوهان آن را پذیرفته و كتاب‌هایی را با همین نام تالیف كرده‌اند. گرچه بسیاری از مباحث در كتب خاورشناسان و مسلمانان در حوزه تاریخ قرآن مشترك است، بر اثر اختلاف این دو گروه در نوع نگرش به قرآن، دیدگاه آنها درباره ماهیت و تعریف این بحث متفاوت است...»

جلد هفتم كتاب «دائرة‌المعارف قرآن كریم» در شمارگان 1500 نسخه، 680 صفحه و بهای 135000 ریال راهی بازار نشر شد.


تنظیم برای تبیان: شکوری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین