سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
احتمالا یادتان هست كه حدود یك‌سال پیش سریال «عملیات 125» در شبكه تهران روی آنتن می‌رفت این مجموعه 13قسمتی به كارگردانی بهروز افخمی شامل به تصویركشیدن برخی سوانح شبیه‌سازی‌شده‌ای بود كه ماموران شجاع آتش‌نشانی، مجبور به مداخله در آن‌ها می‌شدند. مجموعه تلو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

‌ استقبال از ‌سریال ‌پرحادثه‌ جنجالی

احمد نجفی

اگر پای ثابت تماشای سریال‌های تلویزیونی باشید، یا فیلم‌های حادثه‌ای و اكشن در جعبه جادویی را به هر چیز دیگری ترجیح بدهید .

احتمالا یادتان هست كه حدود یك‌سال پیش سریال «عملیات 125» در شبكه تهران روی آنتن می‌رفت .

این مجموعه 13قسمتی به كارگردانی بهروز افخمی شامل به تصویركشیدن برخی سوانح شبیه‌سازی‌شده‌ای بود كه ماموران شجاع آتش‌نشانی، مجبور به مداخله در آن‌ها می‌شدند. مجموعه تلویزیونی مزبور در زمان نمایش با استقبال خوب شهروندان پایتخت‌نشین مواجه شد، اما احتمالا كسی آن روزها تصور نمی‌‌كرد قسمت دوم این سریال به همین زودی و به شكلی مفصل‌تر آماده پخش شود.

در آخرین روزهای تصویربرداری سری دوم سریال«عملیات 125» به گفت‌وگو با داود هاشمی، تهیه‌كننده این مجموعه نشستیم تا او كه حسابی درگیر تسویه‌حساب با عوامل دیگر سریال پرطرفدار خود-پنجمین خورشید- بود، مدتی از وقتش را هم به گپ‌وگفت در مورد یكی از اكشن‌ترین مجموعه‌های تاریخ تلویزیون ایران اختصاص بدهد؛ سریالی كه فقط حدود 20سكانس منحصر به فرد از حضور بدلكاران حرفه‌ای را در دلش ثبت و ضبط كرده است.

افخمی، روزی 2 دقیقه!

صحبت را از انتخاب كارگردان آغاز می‌كنیم. جایی كه بهروز افخمی سرشناس جای خودش را به محمدرضا آهنج داد: «در سری اول این مجموعه خدمت آقای افخمی بودیم. كار كردن با چنین كارگردان بزرگی خیلی شیرین و خاطره‌انگیز بود، اما آن‌چه باعث شد برای سری ‌دوم سراغ كارگردان دیگری برویم، كند بودن كار ایشان بود. آقای افخمی به شدت به كیفیت اهمیت می‌دهند و پارامترهای خاص خودشان را در كار گروهی لحاظ می‌كنند.

در همین سری اول اغراق نیست اگر بگویم ایشان روزی یك‌ونیم تا 2دقیقه از سریال را به تصور می‌كشیدند كه فرآیندی كاملا سینمایی بود و به هیچ‌وجه با بودجه و زمان‌بندی كار در تلویزیون جور در نمی‌آمد. حتی خاطرم هست یك روز مرحوم سیف‌ا... داد ضمن بازدید از مراحل ساخت سری اول، با شوخی به آقای افخمی طعنه زد كه چرا این‌قدر دیر كار می‌كنند.

 به هر حال ایشان كارگردان بزرگی هستند و وقعی به هیچ‌كدام از حرص و جوش خوردن‌های ما نمی‌گذاشتند. این شد كه تصمیم گرفتیم برای سری دوم در خدمت یك كارگردان دیگر باشیم و از تجربیات آقای افخمی در حوزه نظارت كلی سود ببریم».

هیچ‌كدام از مدعیان گزینه ما نبودند

با داود هاشمی، به بحث چگونگی انتخاب كارگردان جدید می‌رسیم تا سر درد و دل‌كردن او هم باز شود: «دیدم یك عده از دوستان طی این مدت در مصاحبه‌های گوناگون مدعی شدند با آن‌ها برای كلید‌زدن سری دوم عملیات125 مذاكره شده است، در حالی كه این‌طور نبود و اكثر آقایان جزو گزینه‌های ما نبودند».

«یكی از اولویت‌هایمان این بود كه بازیگران منتخب بتوانند از پس برخی سكانس‌های پرخطر بربیایند. درواقع ما همه‌جا امكان استفاده از بدلكاران را نداشتیم و مجبور بودیم بعضی صحنه‌ها را با حضور خود بازیگران بگیریم.

 در این مورد، تهیه‌كننده این سریال چند تا اسم هم به ما می‌گوید و سفارش می‌كند چیزی در موردشان ننویسیم، اما ما اصرار داریم دست‌كم نام گزینه‌های واقعی را بنویسیم: «قبل از این‌كه به آقای آهنج برسیم، فقط یك گزینه خیلی جدی دیگر داشتیم كه آقای محمدحسین لطیفی بودند. حتی ما از آقای علیرضا افخمی خواستیم كه با ایشان صحبت كند، اما متاسفانه آقای لطیفی درگیر یك سریال مناسبتی ماه مبارك بودند و همكاری میسر نشد.

بعد از منتفی‌شدن این گزینه، آقای آهنج به دلیل جوانی و پرانرژی‌بودن‌شان مطرح شدند كه با ایشان تماس گرفته شد و توافق به‌دست آمد. در حال‌حاضر هم از كاركردن با این كارگردان خوب راضی هستیم. ایشان بی‌اندازه خونسرد هستند و در شرایطی كه من هر روز گمان می‌كنم بالاخره صبرشان تمام می‌شود و به برخی مشكلات اعتراض می‌كنند، كماكان با شكیبابی در حال ‌كاركردن هستند».

ستاره‌ها در ایستگاه آتش‌نشانی

بحث و گفت‌وگو به مبحث جذاب انتخاب بازیگر می‌كشد. به لیست بازیگران نهایی‌شده كه نگاه می‌كنیم، به اسم بازیگران سرشناسی مثل احمد نجفی، عبدالرضااكبری، رضا توكلی، مهدی امینی‌خواه، امیرحسین مدرس، شبنم‌قلی‌خانی و اكرم محمدی برمی‌خوریم. راستی ملاك انتخاب بازیگر برای چنین سریال پرحادثه‌ای چه می‌توانست باشد:

«یكی از اولویت‌هایمان این بود كه بازیگران منتخب بتوانند از پس برخی سكانس‌های پرخطر بربیایند. درواقع ما همه‌جا امكان استفاده از بدلكاران را نداشتیم و مجبور بودیم بعضی صحنه‌ها را با حضور خود بازیگران بگیریم. بر این اساس سعی كردیم سراغ دوستانی برویم كه حتی‌الامكان توانایی فیزیكی قابل‌توجهی داشته باشند و از بلندی یا امثال آن نترسند»،

اما سریال عملیات125 در حالی آماده پخش می‌شود كه می‌توانست یك ستاره دیگری را هم در دلش داشته باشد: «دوستان در آتش‌نشانی و شبكه تمایل داشتند سوپراستارهای تلویزیون و سینما در سریال حضور داشته باشند. ما هم همین استراتژی را در پیش گرفتیم و حتی سراغ پرویز پرستویی هم رفتیم، اما ایشان به شدت مشغول بودند و فرصت همكاری نداشتند.

 در هر صورت تصورم این است كه در مجموعه فعلی هم این مهم لحاظ شده است». ازجمله اسامی فهرست‌شده در لیست بازیگران سری دوم، حمیدرضاپگاه بود. آیا این بازیگر به سریال رسیده است: «می‌خواستیم از ایشان در قسمت هشتم استفاده كنیم، اما تاكنون این امكان فراهم نشده است. با این وجود، همكاری آقای پگاه با مجموعه هنوز كاملا منتفی نیست» و البته یك سورپرایز:

«ازجمله اسامی غایب در فهرست منتشره، آتیلاپسیانی است كه از حضور وی در یك اپیزود استفاده كردیم و اتفاق نقش اصلی را هم داشتند». هرچند این به آن معنا نیست كه همه كاراكترهای سری ‌اول حذف شده‌اند. اگر با شخصیت‌های آن سریال ارتباط برقرار كرده‌اید، بدانید و آگاه باشید كه بازیگرانی مثل آقایان كاوه خداشناس، مجتبی رجبی، ایمان صفا، عبدالرضااكبری و خانم اكرم محمدی در كادر جدید هم حفظ شده‌اند.

 خاطره با طعم سانحه!

اگر شما جای ما باشید و پای حرف‌های تهیه‌كننده یك سریال اكشن با محوریت انواع حوادث و سوانح بنشینید، از خاطرات عوامل مجموعه نمی‌پرسید؟ خاطرات داود هاشمی هم خطرناك بود! بخوانید: «یك مرتبه آقای گل‌سفید-مدیر فیلمبرداری- همراه با دستیارشان در حال تصویربرداری از یك صحنه حادثه‌ای بودند كه متاسفانه هر دو با هم از پشت وانت سقوط كردند.

 خود ایشان چون با صورت به زمین خورده بود، حتی 2روز هم بستری شد. در یك مورد دیگر، یكی از بدلكاران كه مامور اطفای حریق بود، واقعا آتش گرفت و تا حدودی هم آسیب دید». یك اتفاق عجب‌تر هم در پروژه رخ داده:

 «یك‌بار سقف كاذب طراحی كرده بودیم كه بدلكار در جریان بود و خودش را آماده سقوط از آن كرده بود، اما قبل از آن‌كه تصور مربوطه گرفته شود، یكی دیگر از عوامل فیلم كه بی‌خبر بود، اشتباهی از آن بالا، پایین افتاد و كمرش آسیب دید. به هر حال به خاطر بافت‌كار، این‌گونه مسایل اجتناب‌ناپذیر است، اما خدا را شكر تا به حال مساله جدی نداشتیم و عمدتا موارد مالی مطرح بوده است. امیدواریم در روزهای باقی‌مانده فیلمبرداری هم مشكلی پیش نیاید».

روزی كه پیمان، ابدی شد...

با این تهیه‌كننده پركار تلویزیون به قسمت جذاب انتخاب بدلكاران می‌رسیم: «ما قرار بود با مرحوم پیمان ابدی همكاری كنیم و مثل سری اول، در سری دوم هم خدمت ایشان باشیم، اما متاسفانه قسمت نشد. جالب است بدانید روز فوت ایشان، همان روزی بود كه قرار داشتیم با ایشان در مورد كار «عملیات 125» صحبت كنیم.

 حوالی ظهر به بنده زنگ زدند و گفتند گرفتار هستند كه ما هم قرار را به بعد موكول كردیم. مرحوم ابدی در همان تماس از من خواست سر صحنه چپ‌كردن یك اتوبوس بروم. من موفق نشدم این كار را بكنم و آقای آهنج را به همراه دیگر دوستان راهی محل كردم كه بعد از اتمام كار و خداحافظی با بچه‌های گروه ما، متاسفانه آن اتفاق رخ داد.».

 بعد از ابدی‌شدن پیمان، حالا بدلكاری این سریال اكشن به یك گروه دیگر سپرده شده است. خودتان بخوانید: «پس از آن ماجرا با آقای علیرضا فتحی كه رییس انجمن بدلكاران خانه‌سینما هستند صحبت كردیم و خواستیم كه با ما همكاری كنند. ایشان فردی مطمئن و فوق‌العاده كارآمدند كه الان در گروه ما هستند. ما سعی كردیم در هر اپیزود حداقل 2صحنه حادثه‌ای داشته باشیم كه از بین آن‌ها، برخی را با بازیگران واقعی می‌گیریم و حدود 15صحنه را هم در خدمت دوستان بدلكار خواهیم بود».

این‌جا ال90 آتش می‌زنند!

از دور و نزدیك شنیده می‌شود سریال «عملیات 125» در حوزه عملیات واقعی و میدانی به نوعی كم‌نظیر یا حتی بی‌نظیر است.در این مورد چه كسی بهتر از تهیه‌كننده دست و دلباز كار می‌تواند نظر بدهد؟! «واقعا همین‌طور است.

 چه آقای آهنج، چه مسئولان شبكه و حتی آقای گل‌سفید- تصویربردار كار- چند مرتبه اذعان كرده‌اند كه این مجموعه از حیث حادثه‌ای بودن و وقوع سوانح به شكل طبیعی و میدانی بی‌نظیر است و تا به‌حال چنین كاری صورت نپذیرفته است.

 من حتی به آقای كارگردان گفته‌ام كه اگر یك اتومبیل آتش گرفت و صحنه در نیامد، اتومبیل دیگری بخواهند تا در اختیارشان قرار بدهم. بعضا از من خواسته می‌شود كار را با جلوه‌های ویژه كامپیوتری پیش ببرم، اما خودم مخالفت می‌كنم».

اگر دل و جرات تماشای آتش گرفتن ماشین‌های مدل بالا را ندارید، توصیه می‌كنیم قید دیدن سریال را بزنید! «در این‌جور سریال‌ها، مردم تا پیكان یا یك ماشین قدیمی دیگر را می‌بینند، منتظر آتش‌گرفتن آن یا وقوع یك سانحه در مورد آن هستند، ما برای آن‌كه بیننده را غافل‌گیر كنیم، مجموعه سوانح را برای ماشین‌های مدل‌بالا و به‌روز پیش آوردیم. به‌طوری‌كه شما در این سریال چپ‌كردن تویوتا یا آتش‌گرفتن بنز و ال90 را خواهید دید»! ظاهرا غافلگیری هم خیلی خرج دارد، این‌طور نیست؟!

اگر دل و جرات تماشای آتش گرفتن ماشین‌های مدل بالا را ندارید، توصیه می‌كنیم قید دیدن سریال را بزنید! «در این‌جور سریال‌ها، مردم تا پیكان یا یك ماشین قدیمی دیگر را می‌بینند، منتظر آتش‌گرفتن آن یا وقوع یك سانحه در مورد آن هستند، ما برای آن‌كه بیننده را غافل‌گیر كنیم، مجموعه سوانح را برای ماشین‌های مدل‌بالا و به‌روز پیش آوردیم...

رستوران ساختیم، منفجرش كردیم!

آقای هاشمی خاطرات جالب دیگری هم از پروژه دارد: «اصرار من به طبیعی گرفتن صحنه‌ها بعضا باعث می‌شد حتی ما دكور بسازیم و خرابش كنیم! در اپیزود چهارم خواهید دید كه یك ماشین‌سواری داخل یك رستوران بین راهی در حوالی سدلتیان منفجر می‌شود. آن رستوران را خودمان ساختیم و خرابش كردیم»! بساز، بفروش شنیده بودیم، اما بساز، خراب‌كن ندیده بودیم كه این یكی هم قسمت شد!

«در قسمت‌های پایانی، صحنه انفجار یك طبقه برج را داریم كه در حال توافق با صاحبش هستیم. پیشنهاد آن‌ها این است كه برای ضبط این صحنه، 18میلیون به وی بپردازیم و آپارتمان را هم مثل روز اول بازسازی كرده و تحویل بدهیم. به هر حال ساختن كار خوب زحمت دارد».

بنویس حداقل یك‌میلیارد تومان

سكانس حرف‌كشیدن ما از تهیه‌كننده سریال «عملیات 125» در مورد مخارج این پروژه، نفس‌گیرترین سكانس سریال مصاحبه بود: «خیلی خرج شده، خودم هم الان دقیق نمی‌دانم. خیلی مواقع ما می‌نشینیم لیست مخارج احتمالی را درمی‌آوریم، اما درنهایت رقم واقعی از آن‌چه ما تصورش را می‌كردیم خیلی بیشتر می‌شود».

باز هم راضی نیست رقم بدهد: «ببینید ما در مورد سكانس استثنایی چپ‌كردن تانكر سوخت، یا ماجرای یكی از آتش‌سوزی‌ها كه در آن حدود 2هزار لیتر بنزین استفاده شد، متحمل مخارج عجیبی شدیم كه حساب كار را از دست‌مان بیرون می‌آورد....». البته عاقبت راضی می‌شود به ما بیشتر بدهد: «بنویسید برای تولید یك سریال آبرومند، خیلی  خرج پروژه شده»! خیلی ممنون!

از 19مهر، چندشنبه شب‌ها؟!

خودتان خیلی سریع مراحل كار را بخوانید: «20 فروردین با آقای آهنج قرار داد بستیم، حدود 40روز كار پیش‌تولیدمان طول كشید. 27اردیبهشت كار را كلید زدیم كه آقای قالیباف خودشان هم، حضور داشتند. تصویربرداری هم تا 20مهر طول خواهد كشید».

 اما موضوع مهم پخش: «توافق كرده‌ایم شبكه تهران از روز 7مهر به مناسبت روز آتش‌نشان سری اول سریال را به صورت شبانه پخش كند. با اتمام پخش این سری، دور دوم از 12مهر به بعد به صورت هفتگی به نمایش درخواهد آمد.

 حدود 13 تا 15قسمت 45دقیقه‌ای خواهیم داشت». بحث در مورد ساعت و روز پخش سریال ادامه دارد: «سری اول جمعه‌شب‌ها ساعت23 پخش می‌شد كه ما راضی نبودیم. الان هم داریم رایزنی می‌كنیم كه روز پخش را به پنجشنبه‌شب‌ها موكول كنیم تا فرصت بهتری برای تماشا فراهم شود».

بالابر 52متری به همت آتش‌نشانی

مجموعه عوامل سریال با دادن آموزش‌های ایمنی لازم به مردم و به قصد تكریم زحمات بچه‌های آتش‌نشان تن به ساخت این مجموعه داده‌اند، اما آقای هاشمی تاكید دارد تشكر از بعضی‌ها یادمان نرود:

 «یك ست كامل از وسایل آتش‌نشانی كه حتی شامل یكی از 3بالابر عظیم 52متری موجود در ایران می‌شود ما را در كلیه مراحل ساخت همراهی كرد. بدون تلاش دوستان در آتش‌نشانی كه 70درصد كار را پوشش دادند، ساخت سریال غیرممكن بود. حتما از آن‌ها تشكر كنید».

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین