تبیان، دستیار زندگی
این وسیله‌ی ساده، از یکسری واکنش زنجیره‌ای مغناطیسی استفاده می‌کند تا ساچمه‌ای را با سرعت زیاد به سمت هدف شلیک کند....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تفنگ گاوس

این وسیله‌ی ساده، از یکسری واکنش زنجیره‌ای مغناطیسی استفاده می‌کند تا ساچمه‌ای را با سرعت زیاد به سمت هدف شلیک کند. این وسیله‌ی ساده که در زمان کوتاهی می‌توان آن را ساخت و درک و توصیف آن نیز خیلی ساده است. با این حال از دیدن آن لذت می‌برید.

تفنگ گاوس
وسایل مورد نیاز

وسایلی که برای این کار می‌خواهید ساده است. ما به یک خط‌کش چوبی نیاز داریم که در بالای آن شیاری وجود داشته‌باشد تا ساچمه‌ها روی آن به راحتی بغلتند. البته یک تکه‌چوب یا آلومینیوم یا برنج (که روی آن شیار است) نیز برای این کار مناسب است. ما از خط‌کش استفاده کرده‌ایم زیرا به راحتی می‌توان آن را در خانه، مدرسه یا فروشگاه تهیه نمود. به مقداری نوار چسب محکم نیاز داریم. البته هر نوع چسب نواری را می‌توان استفاده نمود حتی لنت‌برق نیز می‌تواند در این پروژه به خوبی استفاده شود.

ما به چهار آهن‌ربا نیاز داریم. تقریباً هر آهن‌ربایی برای این کار مناسب است اما آهن‌ربای قوی‌تر باعث شلیک سریع‌تر ساچمه‌ها می‌شود. در اینجا ما از آهن‌ربای فوق قوی ننودیمیوم استفاده کرده‌ایم. این آهن‌رباها فوق‌العاده قوی هستند.

تنها ابزار مورد نیاز چاقوی تیز برای بریدن چسب است.

تفنگ گاوس

ابتدا آهن‌ربای اول را در موقعیت 2.5 اینچی (8 سانتی‌متر) انتهای خط کش قرار داده و با نوار چسب آن را بچسبانید. فاصله‌ها تقریباً اختیاری است. ما می‌خواهیم تمام آهن‌رباها را روی خط‌کش 30 سانتی‌متری نصب کنیم. بعداً اثر فاصله را در عملکرد تفنگ تجربه کنید.

تفنگ گاوس

به کمک چاقو بخش اضافی نوار چسب را ببرید. مراقب باشید! زیرا چاقو به شدت به آهن‌ربا می‌چسبد.

تفنگ گاوس

این خیلی مهم است که مانع پریدن آهن‌رباها به سمت هم شوید. آن‌ها از مواد شکننده‌ای (مثل سرامیک) ساخته شده‌اند. با نوار چسب، خط‌کش را موقتاً به میز بچسبانید تا با قرار دادن آهن‌ربای دوم خط‌کش بلند نشود.

به چسباندن آهن‌رباها روی خط‌کش ادامه دهید، حدود 2.5 اینج (8 سانتی‌متر) بین آهن‌رباها فاصله بگذارید.

وقتی چهار آهن‌ربا را با نوارچسب چسباندید وقت آن است که تفنگ گاوس را با ساچمه بارگذاری کنید.

تفنگ گاوس

سمت راست هر آهن‌ربا دو ساچمه فولادی قرار دهید. هدفی را سمت راست این وسیله قرار دهید تا ساچمه‌ی آخری (به خیابان یا زیر میز) نیفتد و گم نشود.

برای شلیک تفنگ گاوس، ساچمه‌ی فولادی را روی شیار قرار دهید، سمت چپِ چپ‌ترین آهن‌ربا. اجازه دهید این ساچمه حرکت کند. اگر به اندازه‌ی کافی به آهن‌ربای چپی نزدیک باشد، خودبه‌خود به حرکت در می‌آید و به آهن‌ربا برخورد می‌کند.

تفنگ گاوس

وقتی تفنگ گاوس شلیک می‌شود، خیلی سریع عمل می‌کند به طوری که نمی‌توان گلوله‌ی نهایی را دید. ساچمه‌ی آخری از تفنگ شلیک می‌شود و با نیروی قابل توجهی به هدف برخورد می‌کند. این نمونه‌ی 30 سانتی‌متری طوری طراحی شده تا بتواند گلوله را به حدی سرعت دهد تا بتواند به یک نفر آسیب برساند. اگر دست یا پا را در مقابل آن قرار دهید می‌توانید این موضوع را تجربه کنید.

این دستگاه چگونه کار می‌کند؟

وقتی شما اولین توپ را رها می‌کنید، به آهن‌ربای اول برخورد می‌کند. این برخورد با نیروی قابل توجهی صورت می‌گیرد و انرژی جنبشی حاصل از آن را ما "1 واحد" می‌نامیم.

انرژی جنبشی توپ به آهن‌ربا منتقل می‌شود و سپس به توپی که در سمت راست آن تماس دارد و سپس به توپ دومی که با آن در تماس است. انتقال انرژی جنبشی شبیه انتقال انرژی در بازی بیلیارد است، وقتی توپی به توپ دیگر برخورد می‌کند، توپ سفید متوقف شده و توپ دیگر سرعت می‌گیرد.

اکنون توپ سوم با انرژی "1واحد" به حرکت ادامه می‌دهد. اما این گوی به سمت آهن‌ربای دوم حرکت می‌کند. به واسطه‌ی نیروی ربایش آهن‌ربای دوم، گوی سرعت می‌گیرد. وقتی به آهن‌ربای دوم برخورد می‌کند تقریباً سرعت آن دو برابر مرحله‌ی اول است.

گوی سوم به آهن‌ربا برخورد می‌کند و گوی پنجم با انرژی جنبشی "2واحد" شروع به حرکت می‌کند. این گوی در حین نزدیک شدن به آهن‌ربای سوم سرعتش زیاد می‌شود و با انرژی "3واحد" به آن برخورد می‌کند. این باعث می‌شود گوی هفتم به سمت آهن‌ربای آخری حرکت کند. وقتی این گوی به آهن‌ربا برخورد می‌کند انرژی اش به "4واحد" می‌رسد.

حال انرژی جنبشی به توپ آخری انتقال می‌یابد. بدین ترتیب انرژی توپ "4واحد" خواهد بود و با این انرژی به هدف برخورد می‌کند.

در فلش زیرکه  6 فریم از فیلم عملکرد تفنگ گاوس است. هر فریم در مدت 30/1 ثانیه گرفته شده‌است. در فریم اول ساچمه‌ی فولادی شروع به غلتیدن به سمت آهن‌ربای (چسبیده به خط‌کش) می‌کند. در فریم دوم، ساچمه‌ی دوم بین دو آهن‌ربای سمت راستی سرعت می‌گیرد. در فریم سوم ، ساچمه‌ی سوم بین دو آهن‌ربای بعدی به حدی سرعت گرفته که آن را به صورت تار می‌توان دید. این مراحل تکرار می‌شود به طوری که ساچمه‌ها به ترتیب سرعت‌شان دائما افزایش می‌یابد و در نهایت ساچمه‌ی آخری با سرعت زیاد شلیک می‌شود.

بازگشت