• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/07/09
  • تاريخ :

دستان خود را ببوس

انفاق

آيا مي خواهي به خودت کمکي فوري برساني؟ با ديگران بخشنده باش تا ببيني چه احساس بزرگي پيدا مي کني. با گذشت و بخشش زندگي به سطح بالايي از زيبايي صعود مي کند. اين موهبت را به خودت عطا کن و از ارزش واقعي آن شگفت زده شو.

مي‌خواهيم به خير و نيکي برسيم اما ترس به دلمان مي‌آيد که آيا راه درستي را در زندگي انتخاب کرده‌ايم، راهي پر از خير و نيکي و عاقبت به خيري؛ نه فقط در اين دنياي فاني، که در زندگي و حيات ديگري که در انتظارمان است؟! چگونه مي‌توان به جواب رسيد و چه کس مي‌تواند جواب سوال ما را بدهد جز يکتاآفريننده‌اي که از حال ما آگاه است؛ آفريننده‌اي که به ما مي‌گويد: «شما به خير و نيكي نمي‌رسيد مگر آنكه از آنچه دوست مي‌داريد انفاق كنيد و هر چيزي را به هركيفيّتي که انفاق كنيد، خداوند به تحقيق از آن آگاه است» (آل عمران/ 92) و يا در آيه‌اي ديگر از سوره بقره مي‌خوانيم: «کساني که دارايي‌هاي خود را در شب و روز و نهان و آشکارا، انفاق مي‌کنند، پاداش آنان نزد پروردگارشان براي آنان خواهد بود و نه بيمي بر آنان است و نه اندوهگين مي‌شوند.» اما انفاق چيست؟چگونه بايد انفاق کرد و حد و مرز آن کجا است؟ ....

هر کس به اندازه امکانات و توانمندي خويش وظيفه دارد که نقايص موجود در زندگاني افراد را جبران و کمبودهاي آنان را پاسخگو باشد. همان‌گونه که خداوند نيازمند و فقير را با فقر و نداري امتحان مي‌کند، ثروتمندان را نيز اين گونه مي‌آزمايد. کمک به افراد نيازمند اگر همراه با خلوص نيت و به خاطر رضاي پروردگار باشد، داراي تأثيرات بي‌شماري است. برخي از آثار آن در همين جهان مشاهده مي‌شود و برخي از آثار آن در جهان ديگر، به عنوان پاداش‌هاي اخروي، ظاهر مي‌گردد.

در روايات فراواني به برخي از اين آثار اشاره شده است. از جمله پيشگيري از حوادث و مرگ‌هاي ناگهاني و دور شدن بلاها و گرفتاري‌ها.

مثل كسانى كه اموال خود را در راه خدا انفاق مى‌كنند همانند دانه‌اى است كه هفت خوشه بروياند كه در هر خوشه صد دانه باشد، خداوند براى هركس كه بخواهد [آن را] چند برابر مى‌كند و خدا گشايش‌گر داناست».

آثار انفاق بر فرد

بركت دادن به اموال: قرآن كريم مى‌فرمايد: «مثل كسانى كه اموال خود را در راه خدا انفاق مى‌كنند همانند دانه‌اى است كه هفت خوشه بروياند كه در هر خوشه صد دانه باشد، خداوند براى هركس كه بخواهد [آن را] چند برابر مى‌كند و خدا گشايش‌گر داناست».

رفع بلا و مرگ بد: رفع بلا، دورى از مرگ سوء و...، از اثرات انفاق است كه در روايات نيز به آن اشاره شده است. امام باقر(ع) مى‌فرمايند: «صدقه 70 بلا و نيز مرگ سوء را از انسان دور مى‌كند چرا كه صاحب صدقه هرگز با مرگ سوء از دنيا نمى‌رود.»

طول عمر: پيامبر اكرم(ص) مى‌فرمايند: «صدقه و صله‌رحم شهرها را آباد مى‌كند و بر عمرها مى‌افزايد.»

شفاى بيماري: از ديگر آثار مهم، صدقه و انفاق، شفاى مريض است كه نقش اساسى و مهمى دارد و اثر آن بارها به تجربه رسيده است. حديثى كه به اين مساله تصريح مى‌كند از پيامبر اكرم(ص)، امام صادق(ع)، امام كاظم (ع) و اميرمومنان(ع) نقل شده است. «بيماران خود را به وسيله صدقه درمان كنيد.» و در حديث ديگرى مى‌خوانيم كه مستحب است مريض با دست خود صدقه بدهد.

رفع فقر: از امام باقر(ع) نقل شده است: «نيكى و صدقه فقر را دور مى‌كند.

آرامش روحى و روانى: از جمله آثار اعمال نيكو به‌ طور عام و انفاق به‌ طور خاص، رسيدن به آرامش روحى و روانى است كه شامل فرد مى‌شود، درباره نقش انفاق در ايجاد آرامش مى‌توان به اين آيه استشهاد كرد: «كسانى كه اموال خود را در شب و روز و نهان و آشكار انفاق مى‌كنند، پاداش آنان نزد پروردگارشان خواهد بود و نه بيمى بر آنان است و نه اندوهگين مى‌شوند.»

وسيله تقرب به خدا: قرآن كريم مى‌فرمايد: «گروهى از عرب‌هاى باديه‌نشين، به خدا و رستاخيز ايمان دارند و انفاق خويش و دعاهاى رسول خدا را مايه تقرب به خدا مى‌دانند. آگاه باشيد اينها، مايه تقرب آنهاست، به‌زودى خداوند آنها را در رحمت خود وارد خواهد كرد و به يقين خدا آمرزنده و مهربان است.»

انفاق

آنچه شايسته بخشنده است

از آنچه براي عطا کننده سزاوار است:

1 ـ يکي اين است که عطيه خود را کوچک شمارد تا در نزد خدا بزرگ باشد، که اگر آن را بزرگ شمارد در نزد خدا کوچک خواهد بود. حضرت صادق عليه‏السلام فرمود: «دريافتم که نيکي جز با سه خصلت شايسته نخواهد بود: کوچک شمردن آن و پنهان داشتن آن و شتاب کردن در آن. پس اگر آن را کوچک شمري در نزد آن که براي او داده‏اي بزرگش داشته‏اي، و اگر پنهانش داري به کمالش رسانده‏اي، و چون در دادنش شتاب کني گوارايش ساخته‏اي و اگر غير از اين باشد نابودش کرده‏اي.»

                                                                                    * * *

2 ـ ديگر آن که بهترين و محبوب‏ترين و بي شبهه‏ترين مال را بدهد، که خداوند پاک است و جز پاک را نمي‏پذيرد و چيز پست و نا مرغوب را انفاق کردن نسبت به خداي تعالي بي ادبي است، زيرا خوب و مرغوب را براي خود و خانواده خود نگاه داشتن و پست و وا زده را در راه خدا دادن به معني ترجيح غير خدا بر خداست. دليل بزرگي و اهميّت فايده انفاق بهترين و محبوب‏ترين مال و قبح و زشتي انفاق چيز پست و وازده، اين قول خداي تعالي است:

«از پاکيزه‏ها و خوب‏هاي آنچه به دست آورده‏ايد و آنچه براي شما از زمين بيرون آورده‏ايم انفاق کنيد و پست آن را که خودتان جز به کراهت و اغماض نمي‏گيريد براي انفاق منظور مکنيد.»

                                                                                     * * *

3 ـ ديگر اينکه سزاوار است که اگر بتواند آن قدر به فقير بدهد که بي نياز گردد، که در خبر آمده است که وقتي به فقير چيزي مي‏دهي او را بي نياز کن و دست خود را بعد از دادن صدقه ببوس، که اين انفاق نخست در دست خداي تعالي قرار مي‏گيرد. امير مؤمنان عليه‏السلام فرمود: «چون چيزي به سائل دهيد آن که چيزي داده است دست خود را نزديک دهان برد و ببوسد، که خدا صدقات را مي‏گيرد».

                                                                                      * * *

4 ـ ديگر اينکه از فقير التماس دعا کند، که دعاي فقير در حقّ او مستجاب مي‏شود، چنان که روايت است که حضرت علي بن الحسين عليه‏السلام به خادم فرمود: «اندکي دست نگه دار تا دعا کند، که دعاي سائل فقير رد نمي‏شود.» و نيز روايت شده که آن حضرت خادم را مي‏فرمود که چون به سائل چيزي دهد از او بخواهد که دعاي خير کند.

                                                                                      * * *

5 ـ سزاوار است که صدقات را صرف کسي کند که اجر و پاداش بيشتر برد، نظير اهل علم و تقوي، و پارسايان و راست گويان و درست کاران و کاملان در ايمان و تشيّع. رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله فرمود: طعام خود را به اهل تقوي بخورانيد» و فرمود: «کسي را به غذاي خود مهمان کن که براي خدا دوستش داري» و ليکن بهتر است از زکات واجب و صدقات، که چرک‏هاي اموال است، به ايشان ندهد بلکه با هديه و صله ايشان را وسعت دهد.

 

حوزه- سلامت- آفتاب

گردآوري و تنظيم: کهتري

 

مقالات مرتبط

از برج عاج خود پياده شويد

اعتدال در انفاق و مصرف

يکي بده صد تا بگير!

مختال فخور کيست؟

ادب عمومي؛ بسيار انفاق كردن

ياري رساندن

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName