تبیان، دستیار زندگی
تامین انرژی و مواد لازم برای فعالیت های ذهنی دانش آموزان، علاوه بر اینکه سلامت جسم آن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوراکی زنگ تفریح چه باشد؟

میان وعده

تامین انرژی و مواد لازم برای فعالیت های ذهنی دانش آموزان، علاوه بر این که سلامت جسم آن ها را تامین می کند، به آنها کمک می کند تا از ساعات حضور در کلاس درس، بهترین بهره را ببرند و یادگیری مطالب درسی به بالاترین حد ممکن خود برسد.

این انرژی هم از طریق صبحانه که مهم ترین وعده غذایی دانش آموزان است و هم از طریق میان وعده هایی که برای زنگ تفریح دانش آموزان تهیه می شوند، بایستی تامین گردد.

خوراکی های مضر

مصرف خوراکی هایی مثل پفک، چیپس، انواع شکلات، پاستیل و ... امروزه در مدارس بسیار معمول است.

در حالی که این مواد، نه تنها هیچ نوع انرژی و مواد مغذی به بدن دانش آموز نمی رسانند، بلکه حاوی رنگ ها، اسانس ها و چربی های مضر نیز هستند و با ایجاد سیری کاذب، دانش آموزان را از خوردن مواد غذایی لازم و ضروری باز می دارند. علاوه بر این، زمینه ابتلا به انواع بیماری ها را ایجاد می کنند.

فروش این نوع خوراکی ها در بوفه ی مدارس ممنوع است (تصویر روبرو).

کارشناسان امر تغذیه به مربیان و والدین توصیه می کنند، موارد ذیل را جهت بهبود تغذیه دانش آموزان مد نظر قرار دهند:

1- والدین عزیز كمی راحت طلبی را كنار بگذارند و با صرف کمی وقت، میان وعده مناسبی را برای زنگ تفریح كودك در مدرسه تهیه کنند.

2- میان وعده باید به راحتی قابل حمل باشد، مصرف آن راحت بوده و در زمان كوتاه زنگ تفریح یا ورزش مورد استفاده قرار گیرد. در این خصوص از سلیقه و میل كودك خود نیز جویا شوید.

خرما و گردو

3- یكی از خوراکی های بسیار مناسب، خوردن چند عدد خرما همراه با گردو می باشد. خرما دارای كلسیم، منیزیم، فسفر، آهن و ویتامین های E , B , A و مقداری هم ویتامین C است. خرما به دلیل انرژی بخش بودن، حمل راحت و استفاده سریع، مصرف آن در زنگ های تفریح و قبل از زنگ ورزش مفید است.

انجیر خشک

4- انجیر خشك هم از مواد غذایی است كه معمولا كودكان از خوردن آن استقبال می كنند.

انجیر دارای كلسیم، آهن، فسفر، پتاسیم، پروتئین، چربی، قند و ویتامین های C , B , A است. خوردن انجیر خشک نیز به دلیل سهولت حمل و مصرف، همانند خرما توصیه می شود.

میوه

5- گذاشتن حداقل یك نوع میوه فصل مثل سیب یا مركبات (پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، موز و گلابی) نیز در کیف مدرسه توصیه می شود. به خصوص اگر برای كودكتان بیسكویت یا خوراکی شیرین گذاشته اید، مصرف سیب باعث پاك كردن دندان ها خواهد شد.

آجیل

6- میوه های خشك نظیر برگه هلو، آلو، توت خشك، كشمش، و آجیل مانند گردو ، فندق و بادام و ... را بخرید و مقدار كمی از آنها را روزانه برای زنگ تفریح كودك خود بگذارید.

این خوراكی ها دارای مقدار زیادی آهن هستند و مصرف آنها بین دو وعده غذای اصلی، بسیار مفید است.

كمبود آهن باعث احساس خستگی، رنگ پریدگی، ضعف حافظه و تمركز می شود و این مواد با جبران كمبود آهن، سبب شادابی و افزایش هوش خواهند شد.

7- یك لقمه ی آماده از نان و پنیر و گردو یا سیب زمینی پخته كه به راحتی می توان آن را در منزل تهیه كرد، همیشه به عنوان یك میان وعده ی لذیذ در مدرسه بوده و هست.

8- در اگر در بوفه مدرسه به جای غذاهای ناسالم و كم ارزش، مواد غذایی مفید نظیر انواع میوه فروخته شود، عادات غذایی كودكان تا حد زیادی اصلاح می شود.

عادات غذایی دوستان و همسالان، تاثیر زیادی بر الگوی غذایی دانش آموز دارد.

foodsafety.ir

*مطالب مرتبط:

بازگشایی مدارس و تغذیه دانش آموزان

پایگاه تغذیه سالم مدارس

سبد غذایی دانش‌آموزان ایرانی

بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه

بهترین میان وعده برای دانش‌آموزان

سوء تغذیه و تأثیر آن بر یادگیری در دانش آموزان

تبلیغات چیپس و پفک، دشمن کودکان

تغذیه کودکان دبستانی و پیش دبستانی

غذاهای مضر برای یادگیری دانش آموزان

تاثیر مشکلات تغذیه ای بر یادگیری دانش‌آموزان

تغذیه دانش آموزان

تغذیه کودکان دبستانی (1) و (2)

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.