سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شیار را به سمت منبع نور (لامپی) بگیرید. لامپ رشته‌ای طیف ساده‌ای (بدون هیچ خط روشن) را نشان می‌دهد. زیرا نور آن از جسم جامد داغ ساطع می‌شود (رشته‌ی تنگستن داخل حباب لامپ)....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرز استفاده از طیف‌سنج

طرز استفاده از طیف‌سنج

 

شیار را به سمت منبع نور (لامپی) بگیرید. لامپ رشته‌ای طیف ساده‌ای (بدون هیچ خط روشن) را نشان می‌دهد. زیرا نور آن از جسم جامد داغ ساطع می‌شود (رشته‌ی تنگستن داخل حباب لامپ).

گازهای داغ نوری را تولید می‌کنند که تنها از تعدادی رنگ تشکیل شده‌اند. طیف‌سنج این رنگ‌ها را از هم تفکیک می‌کند به طوری که می‌توان آن‌ها را جدا از هم دید.

 

تصویر بالا نور لامپ نئون را نشان می‌دهد. می‌توان دید که "گاز نئون داغ" نوری را درست می‌کند که از چندین رنگ تشکیل شده‌است، اما اغلب آن‌ها در ناحیه‌ی قرمز و نارنجی طیف هستند.

نور مرئی از مجموعه‌ای از موج‌ها تشکیل شده‌است. طول موج‌های مختلف متناظر رنگ‌های مختلف است. نور لامپ نئون موج‌هایی با این طول موج را در بر دارد:

540 نانومتر

سبز کم رنگ

585 نانومتر

زرد

588 نانومتر

زرد

603 نانومتر

نارنجی

607 نانومتر

نارنجی

616 نانومتر

نارنجی

626 نانومتر

 نارنجی-قرمز

621 نانومتر

 نارنجی-قرمز

633 نانومتر

قرمز

638 نانومتر

قرمز

640 نانومتر

قرمز

650 نانومتر

قرمز

660 نانومتر

قرمز

692 نانومتر

قرمز

703 نانومتر

قرمز

 

دیود نورانی‌قرمز رنگ می‌تواند نور تولید کند اما از آنجا که در آن گاز گرم و ملتهبی وجود ندارد، بنابراین طیف آن پیوسته است.

طرز استفاده از طیف‌سنج
دیود نورانی قرمز
طرز استفاده از طیف‌سنج

 

 

برخی دیودهای سبز خیلی سبز به نظر می‌رسند. بعضی از آن‌ها بیش‌تر سبز-زردفام به نظر می‌رسند. اگر به کمک طیف سنج به آن‌ها نگاه کنیم، (شکل مقابل) می‌بینیم که دیودهای نورانی سبز-زرد، مقدار زیادی سبز دارند اما مقداری زرد، نارنجی و قرمز  نیزدر نور آن وجود دارد.

 

 

دیود نورانی سبز

 

دیودهای نورانی که دیده‌ایم طیف گسترده داشتند و نور آن‌ها از طول موج‌های مختلف تشکیل می‌شود. "لیزر دیود قرمز" طیف بسیار باریکی دارد. آن‌ها فقط چند طول موج دارند و به همین علت به آن‌ها تک فام (به معنی تک رنگ) گفته می‌شود.

طرز استفاده از طیف‌سنج
لیزر دیود قرمز

دیود نورانی سفید در واقع دیود نورانی آبی است که جداره‌ی روی آن فسفر است. این دیود نورانی تقریباً شبیه لامپ فلوئورسنت کار می‌کند، به‌طوری که آبی، فسفرها را تحریک کرده تا نور سفید تابش کنند.

طرز استفاده از طیف‌سنج
دیود نورانی سفید

طرز استفاده از طیف‌سنج

 

ما می‌توانیم طیف گسترده آن را در طیف‌سنج ببینیم. ناحیه تاریک در عکس قسمت شفاف روی سی‌دی (نزدیک به مرکز است). طیف به حدی گسترده است که تمام سطح سی‌دی را پوشانده است.

تصویر بالا به کمک طیف‌سنجی (که با سی‌دی صدا ساخته شده) گرفته شده‌است. تصویر مقابل به کمک طیف‌سنجی که در آن دی‌وی‌دی به کار رفته گرفته شده‌است. خطوط در این تصویرخیلی به هم نزدیک‌تراند. خطوط نزدیک باعث می‌شود طیف کمی بیش‌تر گسترش یابد.

طیف بخار جیوه در نور فلوئورسنت

طیف به طور کامل و کافی گسترده نیست تا دو خط نارنجی را به صورت دو خط مجزا نشان دهد. توری پراش با خطوط نازک‌تر تفکیک بهتری را نشان می‌دهد که به ما اجازه می‌دهد عناصر را بهتر متمایز کنیم.

 

بازگشت