سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سران 20 اقتصاد بزرگ جهان در پایان نشست 2روزه خود بر سر حذف تدریجی یارانه سوخت‌های فسیلی در میان‌مدت به‌منظور مبارزه با گرم شدن زمین موافقت كردند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در نشست 20 چه گذشت؟

سران 20 اقتصاد بزرگ جهان در پایان نشست 2روزه خود بر سر حذف تدریجی یارانه سوخت‌های فسیلی در میان‌مدت به‌منظور مبارزه با گرم شدن زمین موافقت كردند.

گروه 20

به گزارش رویترز، در این نشست 2روزه كه در شهر پیتسبورگ آمریكا برگزار شد، سران 20 اقتصاد بزرگ جهان شامل كشورهای صنعتی و اقتصادهای نوظهور، درباره كمك مالی به كشورهای در حال توسعه برای پیشبرد برنامه‌های مبارزه با آلودگی هوا به توافق نهایی نرسیدند.

هم‌اكنون در سطح جهان سالانه 300میلیارد دلار یارانه سوخت هزینه می‌شود كه موجب عرضه ارزان‌قیمت سوخت و افزایش مصرف در بسیاری از كشورها و تشدید آلودگی هوا می‌شود.

در همین حال به گزارش فایننشال تایمز، در نشست روز جمعه اعضای گروه 8كشور صنعتی كه عضو گروه20هم هستند، در واكنش به ظهور قدرت‌های جدید در عرصه اقتصادی جهان وعده دادند قدرت‌های در حال ظهور مثل چین را در تنظیم اقتصاد جهانی دخالت دهند.

براساس آنچه مد نظر رهبران غرب است مدیریت اقتصادی جهان از گروه 8 به گروه 20 انتقال می‌یابد اما مسائل امنیتی و نظامی ‌و سیاسی جهان همچنان در گروه 8 مورد بررسی قرار می‌گیرد

براساس آنچه مد نظر رهبران غرب است مدیریت اقتصادی جهان از گروه 8 به گروه 20 انتقال می‌یابد اما مسائل امنیتی و نظامی ‌و سیاسی جهان همچنان در گروه 8 مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در عین حال این تصمیم از اهمیت گروه 8 در عرصه جهانی نخواهد كاست. سیمون جانسون اقتصاددان سابق صندوق بین‌المللی پول در این باره گفت:من فكر می‌كنم گروه 8 چیزی نیست كه بتوان آن را حذف كرد. اعضای این گروه ارتباطات زیادی با هم دارند. نشست پیتسبورگ سومین نشست گروه 20 طی یك سال گذشته بود.

گروه 20 همچنین در نشست خود مقرر كرد 5‌درصد سهام كشورهای صنعتی در صندوق بین‌المللی پول و 3‌درصد سهام این كشورها در بانك جهانی به كشورهای در حال توسعه منتقل شود.

این اقدام با هدف تامین خواسته كشورهایی مثل چین برای افزایش حق رای‌دهی در این دو نهاد مهم بین‌المللی انجام شده است. با وجود این انتقال سهم، كشورهای صنعتی همچنان از اكثریت رای در این دو نهاد برخوردار هستند و به عبارت دیگر كنترل آنها همچنان در دست كشورهای صنعتی باقی می‌ماند.

منبع: همشهری آنلاین

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین