تبیان، دستیار زندگی
ریم باقری کاپیتان باسابقه پرسپولیس برای چهارمین هفته پیاپی در لیگ و مقابل راه آهن گلزنی کرد و ..........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 گلزن برتر تاریخ پرسپولیس

کریم باقری

کریم باقری کاپیتان باسابقه پرسپولیس برای چهارمین هفته پیاپی در لیگ و مقابل راه آهن  گلزنی کرد و رکورد خود را به 27  گل رساند و به رتبه هفتم  گلزنان برتر پرسپولیس در تاریخ لیگ صعود کرد.

به نقل از فوتبال ایران، ده گلزن برتر پرسپولیس در تاریخ رقابت های لیگ عبارتند از:

1.فرشاد پیوس (52 گل)

فرشاد پیوس برترین گلزن پرسپولیس در لیگ است. پیوس از فصل 68 تا 75 برای پرسپولیس در لیگ بازی کرد و طی 94 بازی موفق به ثمر رساندن 52 گل شد. آقای گل لیگ در فصل 70 و 73 در مجموع 6 گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رساند  میانگین گلزنی پیوس در هر بازی 55/0 گل بود. پیوس مدت زیادی از فصل 71 و 72 را به دلیل محرومیت ملی از دست داد، ضمن انکه در فصل 68 نیز فقط در چند بازی اخر به پرسپولیس اضافه شد و بیشتر آن فصل را در لیگ قطر حضور داشت.

2. صفر ایرانپاک (45 گل)

مرحوم ایرانپاک طی فصل 50 تا 57 در لیگ تخت جمشید موفق به زدن 45 گل در 108 بازی شد و میانگین 41/0 گل در هر بازی را ثبت کرد. ایرانپاک 2 گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رساند و یکی از برترین گلزنان تاریخ لیگ تخت جمشید است. صفر ایرانپاک تا سال 73 رکوردار گلزنی برای پرسپولیس در لیگ بود.

3. علی دایی (39 گل)

آقای گل لیگ برتر در فصل 82 فقط حدود  سه فصل و نیم در پرسپولیس توپ زد و در فصل 73 نیز به دلیل مصدومیت در بازیهای ملی مدتی از فصل را از دست داد. دایی که 4 گل را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده است، بهترین میانیگن گلزنی را بین گلزنان برتر پرسپولیس دارد و 62/0 گل در هر بازی امار خوبی برای دایی محسوب می شود. دایی یکی از 10 گلزن برتر تاریخ لیگ نیز هست.

علی پروین با پیراهن پرسپولیس

4. علی پروین (37 گل)

سلطان پرسپولیس از سال 49 تا 57 در بازیهای لیگ موفق به زدن 37 گل برای پرسپولیس شد که البته 12 گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده است. پروین بهترین پنالتی زن پرسپولیس در لیگ محسوب می شود. پروین 160 بار در لیگ برای پرسپولیس بازی کرده است که تا چند سال قبل در این زمینه رکوردار بود

5. حسین کلانی (32 گل)

پس از دایی بهترین میانگین گلزنی برای پرسپولیس در لیگ را حسین کلانی ثبت کرده است که با زدن 32 گل در 56 بازی میانگین 57/0 گل را از خود بر جای گذاشته است. کلانی تا فصل 53 در پرسپولیس بازی کرد و در سنین جوانی از فوتبال خداحافظی کرد. مهاجم اسبق پرسپولیس فقط یک بار از نقطه پنالتی گلزنی کرد.

6. ادموند بزیک (32 گل)

بزیک بهترین گلزن پرسپولیس در سالهای میانی دهه هفتاد بود که با گلهایش در 4 قهرمانی پرسپولیس سهیم بود. بزیک در 97 بازی موفق به زدن 32 گل شد و میانگین گلزنی وی 32/0 گل در هر بازی است. ادموند بزیک با زدن 84 گل هنوز بهترین گلزن تاریخ لیگ محسوب می شود که رکورد وی در این فصل شکسته می شود. کریم باقری کاپیتان گلزن سرخپوشان با ادامه روند گلزنی خود در این فصل به زودی جای بزیک و کلانی را در رتبه پنجم می گیرد.

7. کریم باقری (27 گل)

کاپیتان با اخلاق پرسپولیس اولین بار در فصل 75 با پرسپولیس در لیگ گلزنی کرد و از فصل 81 تاکنون نیز در جمع سرخپوشان حضور دارد. کریم تاکنون در 174 بازی موفق به زدن 27  گل شده است که البته 13 گل خود را طی دو فصل اخیر به ثمر رسانده است. کریم 5 گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده است که آخرین ان مقابل راه آهن  بود. کریم با ادامه روند گلزنی خود می تواند تا رتبه پنجمی در این فصل صعود کند.

سهراب انتظاری مهاجم پیشین تیم فوتبال پرسپولیس

8. سهراب انتظاری (27 گل)

انتظاری بهترین گلزن پرسپولیس در لیگ برتر محسوب می شود که در 100 بازی موفق به زدن 27 گل شد. این بازیکن هیچگاه پشت ضربه پنالتی قرار نگرفت و از این نظر بین 7 گلزن اول پرسپولیس در لیگ استثناست.

9. علیرضا نیکبخت واحدی (26 گل)

شماره 10 پرسپولیس طی سه فصل گذشته در 85 بازی برای پرسپولیس در لیگ موفق به زدن 26 گل شد که 4 گل ان از نقطه پنالتی بود. نیکبخت دومین گلزن برتر پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر محسوب می شود که از میانه فصل گذشته دیگر موفق به گلزنی نشد.

10 .جواد کاظمیان (24 گل)

کاظمیان در سالهای بد پرسپولیس در لیگ برتر تک ستاره این تیم بود و از فصل 82 تا 84 طی سه فصل موفق به زدن 24 گل شد . این بازیکن در 75 بازی که برای پرسپولیس به میدان رفت این تعداد گل را به ثمر رساند. کاظمیان نیز در پرسپولیس پنالتی نزد. جواد در صورت حضور در پرسپولیس اکنون به مرز 50 گل رسیده بود و تنها بازیکنی بود که می توانست رکورد فرشاد پیوس را بشکند.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری