تبیان، دستیار زندگی
با پیشرفت روزافزون علم و فن آوری ، روش های جدیدی در علم پزشکی ارائه می شود که شناخت آنها بسیار لازم و ضروری است. این روش های نو و تازه در حیطه مسائل پوست و زیبایی بسیار فراوان هستند و طبعاً طرفداران خاص خود را نیز دارند. ولی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لیپوساکشن؛ خلاصی از شرّ چربی های مزاحم!


با پیشرفت روزافزون علم و فن آوری ، روش های جدیدی در علم پزشکی ارائه می شود که شناخت آنها بسیار لازم و ضروری است.

این روش های نو و تازه در حیطه مسائل پوست و زیبایی بسیار فراوان هستند و طبعاً طرفداران خاص خود را نیز دارند.

ولی آیا همه مردم ، از همه جوانب آن اطلاع دارند؟!

چاقی هم در این دوران معضلی شده است. اگر مسائلی مثل پرخوری، عادات غلط غذایی ، عدم تحرک و غیره را در نظر نگیریم ، بعضی افراد به طور ژنتیکی استعداد خارق العاده ای در چاق شدن دارند و از این بابت باید هر چه فریاد دارند بر سر ژن های محترم خود بکشند!

بر این اساس روش های مختلفی برای حذف این چربی های زاید مطرح شده است که یکی از آنها لیپوساکشن است. در این روش چربی های بدن برداشته می شود تا ظاهر فرد متناسب تر به نظر برسد.

معمولا این روش برای برداشتن چربی های ران، شکم، باسن و حتی صورت مورد استفاده قرار می گیرد و فقط چربی های زاید و تجمع یافته در این نواحی را برمی دارد.

اما چه کسی نامزد خوبی برای لیپوساکشن به شمار می رود؟

فردی که برای این کار انتخاب می شود، باید انتظارات واقعی ( نه دور از ذهن ) از این روش داشته باشد و شرایط ذیل را نیز داشته باشد : وزن او کمی ( یا تا حد متوسط ) بالاتر از وزن نرمال مورد نظر باشد ( با توجه به قد شخص )، پوستی محکم و الاستیک داشته باشد، سلامت عمومی خوبی داشته باشد، چربی های تجمع یافته به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده و با این دو روش قابل برطرف شدن نباشد.

افرادی که پوست آنها از نظر کیفی مشکل دارد ( مثلا بیماری یا عفونت پوستی دارند ) برای لیپوساکشن در نظر گرفته نمی شوند، زیرا احتمال بروز مشکلات بیشتر در پوست آنها وجود دارد.

در مورد روش لیپوساکشن ، سن فرد چندان مهم نیست ، اگرچه باید به این نکته مهم توجه داشت که پوست افراد سالمند، قدرت کشسانی کافی را ندارد و ممکن است نتیجه کار چندان مطلوب به نظر نرسد.

حالا فکر می کنید اگر بخواهید لیپوساکشن انجام دهید، باید با چه کسی صحبت کنید و چه کارهایی انجام دهید؟

اولین مرحله آن است که با یک پزشک متخصص جراحی مشورت کنید. جراح می تواند با بررسی هایی که انجام می دهد، تعیین کند که کدام روش برای حذف چربی های زاید شما مناسب تر است. نوع پوست شما را در نظر بگیرد و کارآیی و ایمنی روش موردنظر را بررسی کند؛ ضمن این که وضعیت جیب شما را هم بداند!

در این زمینه هر سوالی در ذهنتان وجود دارد از جراح بپرسید. الان اصلا وقت خجالت کشیدن نیست ! اگر پزشک و شما، هر دو به این نتیجه رسیدید که لیپوساکشن انجام شود، از او بخواهید آنچه در این مورد لازم است به شما توضیح دهد؛ مثلا محدودیت هایی که در رژیم غذایی خواهید داشت یا مصرف و عدم مصرف بعضی ویتامین ها و ... . اگر سابقه حساسیت دارید، آن را با جراح در میان بگذارید؛ ضمن اینکه اگر داروی خاصی مصرف می کنید، حتماً به او اطلاع دهید.

چگونگی انجام لیپوساکشن

بسته به نوع آن ممکن است به صورت سرپایی یا در شرایطی که مقدار چربی زیاد باشد، به صورت بستری در بیمارستان انجام شود که البته در آن صورت هم مدت زمان بستری ، بیشتر از یک شب نخواهد بود ( البته اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد ).

قبل از شروع کار، فرد مورد نظر بیهوش می شود. باز هم بسته به میزان چربی که باید برداشته شود و نوع لیپوساکشنی که انجام می شود، ممکن است به صورت بی حسی موضعی باشد یا بیهوشی عمومی داده شود.

بعد از بی حسی یا بیهوشی با استفاده از یک دستگاه مکش که به یک وسیله فولاد زنگ نزن کوچک به نام کانولا وصل است ، لیپوساکشن آغاز می شود. کانولا از طریق برش های کوچکی وارد چربی بین پوست و عضله می شود و با استفاده از پمپ مکش یا سرنگی بزرگ ، چربی ها برداشته می شود. طول مدت کار به مقدار چربی ای که باید برداشته شود، بستگی دارد.

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن هم تکنیک های مختلفی دارد که دو نوع اصلی آن شامل موارد زیر است :

لیپوساکشن TUMESCENT که طی آن جراح محلولی را درون چربی مورد نظر که قرار است برداشته شود تزریق می کند.این محلول شامل سالین ، مسکن خفیف و اپی نفرین ( برای انقباض رگ های خونی ) است. محلول موردنظر نه تنها باعث می شود جراح بتواند راحت تر چربی ها را بردارد، بلکه باعث می شود خونریزی فرد کمتر باشد و طی کار و بعد از آن درد بیمار کمتر شود.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند ( امواج ماوراء صوت ) که در این روش از انرژی اولتراسوند استفاده می شود تا چربی به حالت مایع درآید و بعد از بدن خارج شود.

دوران نقاهت بعد از لیپوساکشن

در اکثر مواقع وقتی لیپوساکشن به صورت سرپایی انجام می شود، دوران نقاهت بسیار کوتاه مدت خواهد بود. اکثر این افراد چند روز بعد از عمل می توانند سرکار بروند و ظرف دو هفته کاملا فعالیت های عادی خود را انجام دهند. فقط برای چند هفته ممکن است تورم ، درد و ناراحتی در ناحیه مورد نظر وجود داشته باشد. البته توجه داشته باشید که دوران نقاهت به حجم چربی برداشته شده و محل تجمع چربی بستگی دارد.

نتیجه لیپوساکشن؛ دائمی یا موقت؟

در لیپوساکشن ، سلول های چربی از محل مورد نظر به طور دائم برداشته می شوند، بنابراین اگر بعد از این عمل مجدداً دچار افزایش وزن و تجمع چربی شدید، معمولاً در نواحی دیگر است نه در محلی که قبلاً لیپوساکشن انجام داده اید.

البته توجه داشته باشید افزایش وزن هیچ ارتباطی به لیپوساکشن ندارد و برای تناسب کل اندام خود، باید رژیم غذایی و ورزش را در نظر بگیرید.

خطرات لیپوساکشن

در نظر داشته باشید که تمام روش های جراحی خطراتی به همراه دارند. با این حال آمار نشان می دهد لیپوساکشن خطرات کمی دارد و عوارض آن در حداقل قرار دارد،

البته اگر عمل جراحی توسط پزشکی ورزیده و ماهر انجام شود .

خطرات احتمالی لیپوساکشن شامل عفونت و تغییر رنگ پوست است. البته هر چه طول مدت کار کوتاه تر و وسعت نواحی عمل شده کمتر باشد، این خطرات نیز کمتر خواهد بود.

البته باز هم توصیه می کنم که این کار باید تحت نظر یک پزشک ماهر انجام شود و حتماً با مشورت او تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید. تا جایی که می توانید از پزشک برای این مورد راهنمایی بخواهید ، چون ممکن است این عمل در مورد شما موثر نباشد.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.