تبیان، دستیار زندگی
اینكه چه بخوریم تا لاغر شویم؟، یكی از سئوالات مورد علاقه ی افراد چاق است، در حالی كه بهتر آن است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه بخوریم تا لاغر شویم؟

مردی چاق در حال خوردن سالاد

"اینكه چه بخوریم تا لاغر شویم؟"، یكی از سئوالات مورد علاقه ی افراد چاق است، در حالی كه بهتر آن است كه بپرسند "چه نخوریم تا لاغر شویم؟". ولی از آنجا كه خوردن غذا یك عشق پنهان برای آنهاست، راه حل لاغری خود را نیز در آن می‌یابند.

البته باید اذعان نمود كه غذا جزو لاینفك زندگی همه ماست و از طرفی یك لذت خدادادی است. پس اولا ما باید غذا بخوریم، و ثانیا باید از غذا لذت ببریم، وگرنه دچار اختلالات روانی خواهیم شد.

پس حالا چه باید بخوریم تا لاغر شویم؟ یا اگر وزن ما طبیعی است، دچار افزایش وزن نگردیم؟

نكات ذیل جواب خلاصه‌ای است به این سئوالات:

1- سبزیجات، حبوبات ، غلات سبوس‌دار و میوه‌جاتی كه قندشان سریع جذب بدن نمی‌گردد و به عبارتی دارای قند پیچیده می‌باشند، را جایگزین مواد قندی ساده (مثل قند، شکر، شربت، آب نبات، شکلات، ژله و نوشابه) و انواع شیرینی‌جات نمایید. خیلی از افراد چاق همیشه به دنبال خوردن مواد قندی ساده حتی به میزان كم هستند تا دچار ضعف نگردند، ولی حقیقت آن است كه استفاده از مواد قندی شما را در یك سیكل معیوب قرار می‌دهد كه طی روز همیشه باید از آنها بخورید تا ضعف شما پایان یابد.

2- مصرف لبنیات كم‌چرب ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز و گوشت سفید بدون چربی و روغن گیاهی مایع را باید در برنامه غذایی روزانه ی خود بگنجانید. ولی مصرف آنها بسته به شرایط بدنی، سن، جنس و نوع بیماری‌های همراه، بایستی تغییر یابد كه نیاز به برنامه‌ریزی منظم توسط متخصصین تغذیه دارد.

مرد چاقی در حال خوردن پیتزا

3- مصرف انواع چربی‌های حیوانی، فست‌فودهای حاوی چربی اشباع (مثل پیتزا، ساندویچ های همبرگر و سوسیس و کالباس)، نوشابه‌های گازدار، شیرینی‌ها و مواد قندی سریع‌الهضم بایستی با محدودیت جدی همراه باشد. اگرچه حذف كامل این نوع مواد غذایی با توجه به عادات روزمره ی خیلی از افراد چاق شاید امكان‌پذیر نباشد، ولی محدود نمودن با برنامه و زیر نظر متخصص امكان‌پذیر و منطقی بوده و شما را در كاهش وزن بدون شمارش دقیق كالری دریافتی کمک می‌نماید.

4- مقادیر زیادی آب (حداقل 5 تا 6 لیوان در روز) بنوشید تا دیگر بین احساس گرسنگی و تشنگی دچار اشتباه نشوید، یعنی خیلی از مواقع فرد تشنه است، ولی فکر می کند گرسنه است.

5- از آنجا كه مكانیسم طبیعی كنترل اشتها و سیری در خیلی از افراد چاق دچار اختلال است، اهمیت رفتاردرمانی و تغییر عادات غذایی و شیوه‌های زندگی، قبل از نكات فوق و ضروری‌تر از همه آنها باشد، زیرا شما را در ایجاد حس سیری به طور خودكار کمک می کند.

از بین عادات غذایی، رژیم غذایی منظم و كنترل سرعت غذا، از نكات اساسی در این زمینه است.

6- با توجه به این‌كه خیلی از اوقات، ما خوردن را راهی برای كاهش استرس خود می‌دانیم، برنامه‌های آموزشی كنترل استرس از موارد مهم می‌باشد.

7- فعالیت بدنی منظم كه تركیب ورزش‌های هوازی (استقامتی) و نیز مقاومتی و كششی را شامل می‌شود، شما را در داشتن انتخاب غذایی آزادتر، كمك می‌‌كند.

                                                                                                                   دکتر حمیدرضا فرشچی

                                                                                                                فوق تخصص دیابت و چاقی

* مطالب مرتبط :

لاغری با رژیم پرکربوهیدرات و فیبر

با خوردن دارو لاغر نمی شوید!

سنگ کلیه، عاقبت رژیم لاغری غلط

چگونه رژیم خود را در سفر نشکنیم؟

رژیم های چند روزه را فراموش کنید

قندهای رژیمی باعث لاغری می شوند؟

مقاومت بدن در برابر رژیم لاغری

چهار اصل مهم در رژیم درمانی چاقی

چگونه با نوشیدن آب، لاغر شویم؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.