تبیان، دستیار زندگی
برنامه پر بیننده نود شب گذشته و پس از ماه ها دوباره بر روی آنتن رفت تا علاقه مندان به فوتبال یکبار دیگر بتوانند از ریز و درشت مسائل این ورزش پرطرفدار در کشور باخبر شوند ........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین مچ گیری برنامه نود در دور جدید

فردوسی پور و برنامه نود

برنامه پر بیننده نود شب گذشته و پس از ماه ها دوباره بر روی آنتن رفت تا علاقه مندان به فوتبال یکبار دیگر بتوانند از ریز و درشت مسائل این ورزش پرطرفدار در کشور باخبر شوند.نکته جالب توجه اینکه در همین برنامه نود با حضور مدیرعامل پرسپولیس مسائل حاشیه ای زیادی درخصوص این تیم به میان کشیده شد.

برنامه ای که غیبتش برای همه اهالی فوتبال غیرقابل تحمل بود و درنهایت مثل همیشه برای تاباندن نور به تاریکی های فوتبال بی دروپیکر ایران آغاز به کار می کند. 90 جدید با پخش خلاصه ای از اتفاقات این ماه شروع شد و با سئوالی درباره شرایط پرسپولیس مسابقه پیام کوتاه را نیز کلید زد. مسابقه ای که ظرف 45 دقیقه به حد نصاب 600 هزار رسید.

عادل فردوسی‌پور با طرح این سئوال كه در نتایج نامطلوب پرسپولیس كدام گزینه را بیشتر از همه مقصر می‌دانید، سئوال نظرسنجی را مطرح كرد. گزینه اول بازیكنان بود، گزینه دوم كادر فنی و گزینه سوم هم مدیرعامل بود. از همان ابتدای برنامه ارسال SMSها از طرف بینندگان این برنامه آغاز شد و انصاری‌فرد مقصر اول شناخته شد. لحظاتی از برنامه گذشته بود كه كریم باقری به عنوان اولین میهمان وارد استودیو شد. باقری پس از سلام و احوالپرسی با این سئوال عادل فردوسی‌پور مواجه شد: «شما در این نظرسنجی كدام گزینه را انتخاب می‌كنید؟» باقری نگاهی به تصویر كرد و در جواب فردوسی‌پور گفت: «من اول گزینه 3 را انتخاب می‌كنم.» وقتی باقری این جمله را به زبان آورد فردوسی‌پور به یكباره و با تعجب خطاب به باقری گفت: «منظور شما مدیرعامل است.» كریم هم جواب داد: «بله.» فردوسی‌پور در ادامه گفت: «خبر داری كه قرار است الان انصاری‌فرد به برنامه ما بیاید؟» باقری هم جواب داد: «مشكل خاصی وجود ندارد.»

عادل فردوسی پور

در برنامه شب گذشته نود عباس انصاری فرد درحالی وارد استودیو شده بود که چند ساعت قبل از آن تماشاگران حاضر در دیدار تیم های ملی فوتسال ایران و برزیل علیه وی شعر سر داده بودند.

مدیرعامل پرسپولیس که که انتظار این مساله را آن هم در حضور علی سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی نداشت،در برنامه دیشب به نوعی تقصیر را بر گردن عادل فردوسی پور انداخت،اما مجری برنامه نود با اشاره به اینکه طی چند وقت اخیر کاری به مسائل حاشیه ای به دلیل عدم پخش برنامه نداشته است،خود را تبرعه کرد.

در هنگام تمرینات پیش فصل،ماجرای جدایی علی کریمی و برخی دیگر از ستاره های پرسپولیس،نوع انتخاب بازیکنان،رابطه انصاری فرد با هدایتی مسائلی بودند که مدیرعامل پرسپولیس هرگز نتوانست به آنها پاسخ مناسبی پیدا کند.

حاج عباس که ثانیه هایی قبل از ورود به استودیو در نظرسنجی پیامکی از نگاه 63 درصد مردم، مقصر اول نتایج نامطلوب ابتدای فصل پرسپولیس شناخته شد، قبل از اینکه این ضربه را هضم کند خود را در مرکز دکور سفید فردوسی پور دید و جواب سوال اول را هم با نفی آن داد؛ «من سوال SMS شما را قبول ندارم چون بی ربط است. مگر با هفت هفته می شود عملکرد تیم را ارزیابی کرد...» در ادامه هم جملاتی مثل: «من نمی خواستم هیچکدام از بازیکنان جدا شده را از دست بدهم حتی نیکبخت»، رابطه من و هدایتی به این برنامه چه ربطی دارد؟ ما فقط گاهی به هم تذکر می دهیم»، « شما همه چیز را منفی می بینی آقای فردوسی پور و این نگاه را تو آوردی»، «ماجرای بستن قرارداد در تولیدی، دروغ محض است.

اشپیتیم آرفی مهاجم جدید تیم فوتبال پرسپولیس

ما آرفی را برای عکس انداختن به آنجا بردیم تا تیم های دیگر دست از سرش بردارند»، «شما مطالعه کن، تخم مسایل منفی را در فوتبال کاشتی ...»، «برخی از افرد که علیه من شعار می دادند در سالن 12 هزارنفری دستگیر شدند»، «پایان فصل، شما را مجبور به عذرخواهی می کنم»، و «مدیران باشگاه ها در اجلاس AFC دنبال عکس گرفتن با من و آشتیانی بودند چون تعداد هوادار ما را می دانستند، همگی موفقیت مجری در گرفتن اینهمه جمله قصار از مدیرعامل پرسپولیس را به اثبات رساندند. فردوسی پور البته در نخستین برنامه فصل تازه، زیاد روی فرم نبود وگرنه با تمرکز روی برنامه و فراغت از مسایل حاشیه ای مثل وجود آچار پشت سر میز میهمان و یا قطعی پیاپی سیستم صدای داخل استودیو می توانست پرسش های به مراتب بحث انگیز و کلیدی تر از کاپیتان، سرمربی و مدیرعامل تیم قرمز بپرسد. نقطعه ضعفی که به عقیده کارشناسان ادغام تهیه کننده و مجری در یک برنامه فشرده و مستقیم به وجود می آورد و اجتناب ناپذیر است.

نود جدید، البته یک نکته جالب دیگر داشت و آن افزودن بخش هایی چون کاریکاتور، تصویرسازی انیمیشن و .... به قسمت جنجالی «دوربین نود» است که به نظر می رسد به تقویت ابزار نقدر در برنامه تبدیل خواهد شد. شباهت پرسش پیامکی برنامه نود با آنچه سال گذشته موجب بروز اختلاف و درگیری لفظی میان سازمان تربیت بدنی و آقای تهیه کننده- مجری شد هم نکته جالب دیگری بود که شاید برای مدیران قبلی ورزش کشور یک پیغام داشت؛ «صاحبان میز می روند و خبرنگاران می مانند.»

تنظیم برای نبیان : رضا سیگاری