تبیان، دستیار زندگی
افزایش کلسترول و چربی های خون، باعث افزایش خطر بیماری های قلبی در طی سال های اخیر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه هایی برای کاهش کلسترول بالا

www.novindiet.com

مواد غذایی مفید برای قلب

افزایش کلسترول و چربی های خون، باعث افزایش خطر بیماری های قلبی در طی سال های اخیر شده است. درمان افزایش کلسترول خون شامل تغییر شیوه های زندگی اعم از رژیم غذایی، فعالیت بدنی و نیز رفتارهای نادرست زندگی می باشد. اما توجه به این نکته ضروری است که حل این مشکل به معنای حذف کامل چربی های غذایی نمی باشد، زیرا كلسترول در تمامی سلول های بدن یافت می شود و برای ساخت سلول های سالم و برخی هورمون های حیاتی استفاده می شود.

زمانی كه كلسترول خون بالا است، ذخایر چربی در رگ های خونی نیز افزایش می یابند و جریان خون در رگ ها را مشكل می سازند. لذا قلب ممكن است به خون غنی از اكسیژن دسترسی نیابد، در نتیجه خطر حمله قلبی افزایش می یابد. كاهش جریان خون به مغز نیز ممكن است به سكته مغزی منجر گردد.

افزایش كلسترول، كاملا قابل پیشگیری و كنترل است. تغییر شیوه ی زندگی مانند ورزش كردن و داشتن رژیم غذایی سالم، اولین گام برای پیشگیری از افزایش كلسترول و درمان آن است.

به موارد ذیل دقت كنید:

کاهش وزن اضافی:

اضافه وزن با افزایش كلسترول خون مرتبط است. كاهش 3 تا 5 كیلو از وزن اضافی بدن، به كاهش مقدار كلسترول خون منجر می گردد.

رژیم غذایی:

آنچه شما می خورید، بر سطح كلسترول خونتان تاثیر مستقیم دارد. در برخی افراد، رژیم غذایی غنی از فیبر و و سبزیجات همانند استفاده از داروهای كاهش دهنده كلسترول مانند داروهای گروه استاتین، به کاهش كلسترول خون كمك می كند.

روغن های گیاهی و کره

* انتخاب چربی های سالم تر: چربی های اشباع و ترانس (مثل کره و روغن جامد)، كلسترول تام خون و LDL كلسترول (کلسترول بد) را افزایش می دهند. شما باید كمتر از 10 درصد كالری روزانه تان را از چربی اشباع به دست آورید.

چربی تک زنجیره ای غیر اشباع MUFA (در روغن زیتون، روغن كانولا و بادام زمینی وجود دارد) سالم تر است. دیگر منابع چربی سالم شامل بادام و گردو و سایر روغن های گیاهی به جز روغن نارگیل و روغن پالم می باشد.

* حذف چربی های ترانس: چربی های ترانس ، كه اغلب در روغن نباتی جامد، مارگارین و شیرینی ها وجود دارند، نه تنها كلسترول بد (LDL) را افزایش می دهند، بلكه كلسترول خوب (HDL) را نیز كاهش می دهند. برای تعیین كلسترول یک ماده غذایی، تنها به برچسب غذایی آن با عنوان "بدون چربی ترانس" اکتفا نکنید، بلكه لیست مواد تشكیل دهنده آن را بخوانید و چنانچه دارای روغن هیدروژنه بود، در مصرف آن احتیاط كنید.

چربی های اشباع

* كلسترول غذایتان را کم كنید: هدف از رژیم غذایی لازم برای کاهش کلسترول خون، دریافت كمتر از 300 میلی گرم كلسترول در روز و در صورت داشتن بیماری قلبی، كمتر از 200 میلی گرم در روز می باشد.

منابع غنی كلسترول شامل گوشت قرمز ، زرده تخم مرغ و لبنیات پرچرب می باشد. به جای آن ها می توان از گوشتی كه چربی آن جدا شده و لبنیات کم چرب استفاده كنید.

* انتخاب نان و غلات سبوس دار: غلات سبوس دار، سلامت قلب را ارتقا می دهند.

نان سبوس دار ، ماكارونی با گندم سبوس دار، آرد گندم سبوس دار و برنج قهوه ای را انتخاب كنید. دیگر گزینه های خوب شامل آرد جو و سبوس جو می باشند.

ماهی و سبزی و میوه

* مصرف زیاد میوه و سبزی: میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر غذایی هستند و به كاهش كلسترول خون كمك می كنند. در میان وعده ها، بیشتر میوه ها بخورید. خورش ها و سوپ های حاوی سبزیجات را بیشتر در برنامه غذایی خود بگنجانید.

* مصرف ماهی : خوردن ماهی به حفظ سلامت قلب كمك می كند. برخی از انواع ماهی ها (مانند كد، تون، هالیبوت)، چربی اشباع و كلسترول كمتری از گوشت قرمز و ماكیان (مرغ و بوقلمون و ...) دارند. ماهی هایی مانند سالمون، غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند كه به ارتقای سلامت قلب كمك می كنند.

لذا توصیه اساسی آن است که حداقل 2 بار در هفته ماهی بخورید.

* عدم مصرف الكل

* کاهش مصرف نوشیدنی ها و غذاهای حاوی شكر

* انتخاب غذاهای مناسب بدون نمك یا كم نمك

ورزش منظم:

پیاده روی

ورزش منظم، سطح كلسترول خون را بهبود می دهد. با موافقت پزشك خود روزانه 30 تا 60 دقیقه ورزش كنید. سپس به تدریج با نظر متخصص، روزانه پیاده روی تند داشته باشید، دوچرخه سواری و شنا كنید. برای حفظ انگیزه ی خود، شاد باشید. شواهد نشان داده است که برای ادامه ی فعالیت بدنی و ورزش منظم بهتر است که یک همراه ورزشی برای خود پیدا کنید و به گروه های ورزشی ملحق شوید.

نیازی نیست تمام 30 تا 60 دقیقه را یك جا ورزش كنید، به ویژه در کسانی که سال ها فعالیت بدنی نداشته اند و گاهی از افزایش وزن رنج می برند، تقسیم فعالیت بدنی در طی ساعات روز  به 3 تا 6 قسمت 10 دقیقه ای می تواند مفید واقع باشد.

سیگار نكشید:

ترک سیگار

اگر سیگاری هستید، آن را ترك كنید. ترك سیگار می تواند سطح HDL كلسترول را افزایش دهد.

تنها 20 دقیقه بعد از ترك سیگار ، فشار خون كاهش می یابد، بعد از 24 ساعت، خطر حمله قلبی كاهش می یابد، بعد از یك سال، خطر بیماری های قلبی نصف افراد سیگاری می شود و در طی 15 سال، خطر بروز بیماری های قلبی شبیه افرادی می شود كه هرگز سیگار نكشیده اند.

برای مشاهده ی وب سایت دکتر حمیدرضا فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

دکتر حمیدرضا فرشچی - همکار تبیان

متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی

*مطالب مرتبط:

انواع چربی های خون

كلسترول چیست؟ 

کلسترول خوب را افزایش دهید

پنج غذای پایین آورنده کلسترول

مواد غذایی کاهش دهنده کلسترول خون

برای کاهش چربی‌ خون باید...

رژیم غذایی همانند دارو در كاهش كلسترول خون مؤثر است

خوراکی های ضد چربی و فشار خون

توصیه های غذایی برای کاهش کلسترول خون بالا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.