تبیان، دستیار زندگی
وقتی یک کوچولو در راه دارید و قرار است برایش خرید کنید، باید فهرستی آماده کنید تا برای تهیه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خرید کرم، شامپو و صابون بچه

کودکی در حمام

وقتی یک کوچولو در راه دارید و قرار است برایش خرید کنید، باید فهرستی آماده کنید تا برای تهیه سیسمونی چیزی را از قلم نیندازید. توی این فهرست احتمالا از انواع و اقسام لباس‌ و جوراب گرفته تا تخت و کمد و لوازم بهداشتی و حتی آرایشی کودک نوشته می‌شود. اگرچه این جور مواقع معمولا سعی می‌کنیم بهترین و باکیفیت‌ترین جنس را انتخاب کنیم، اما واقعیت این است که برای خرید برخی اجناس، آن قدرها هم تفاوت نمی‌کند که چه مارکی بخریم یا چه قیمتی، مثلا خیلی مهم نیست که کمد بچه‌مان چه‌قدر بزرگ باشد یا تختش چه شکلی باشد، اما برای خرید بعضی لوازم دیگر، هم مارک مهم است، هم جنس‌ و هم قیمت، مثلا برای خرید وسایلی که با پوست کودک‌تماس دارد، حتما باید حداکثر دقت را به خرج بدهیم.

حمام روزانه برای کلیه نوزادان کامل، نارس و حتی آنهایی که در بیمارستان تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، توصیه می‌شود.

اگر تجمع توده‌های میکروبی را در پوست کودک بتوان به وضوح مشاهده کرد، علاوه بر حمام روزانه استفاده از هگزاکلروفن نیز توصیه می‌شود تا توده‌های باکتری استافیلوکوک ارئوس را که اغلب در شیرخوارگاه‌ها (مخصوصا در نوزادان نارس) دیده می‌شود، از بین ببرد.

مصرف صابون کلرهگزیدین برای همه نوزادان تازه متولد شده در زایشگاه‌ها در اولین حمام به وضوح توده‌های میکروبی را تا 4 ساعت بعد از حمام نشان می‌دهد. هر چند مصرف کلرهگزیدین موضعی جذب پوستی دارد، ولی خوشبختانه عوارضی از آن در نوزادان کامل یا نارس دیده نشده است. از آنجایی که امکان سمی بودن بعضی مواد ضدمیکروبی در حمام کردن وجود دارد، لذا مصرف صابون کلرهگزیدین فقط برای اولین حمام نوزاد توصیه می‌شود. صابون‌هایی که به طور معمول در حمام برای نوزادان و کودکان به کار می‌روند و با نام «صابون بچه» معروف هستند، همگی حاوی مواد ضدمیکروبی هستند. همه صابون‌ها کمی پوست را تحریک می‌کنند، به طوری که تکرر مصرف صابون‌ها در حمام، اثرات تحریکی پوست را افزایش می‌دهد.

در افراد بالغ اثرات تحریکی صابون‌ها مشخص شده، ولی در نوزادان کامل یا نارس شناخته نشده است. هر چند اغلب کودکان بدون ضایعات پوستی در حمام، صابون‌ها را بدون عوارض جانبی تحمل می‌کنند، اما در نوزادان نارس تحمل خوب نیست، لذا صلاح است به جای صابون، برای شستشو از آب ولرم استفاده شود تا زمانی که پوست تکامل یافته و بتواند صابون را تحمل کند و از تحریک پوست، تغییر اسیدیته و خشکی پوست جلوگیری شود.

نرم کننده

نرم‌کننده‌هایی برای کودکان

نرم‌کننده‌ها مانند کرم‌ها، لوسیون‌های بچه و روغن‌ها برای جلوگیری یا معالجه خشکی پوست در نوزادان به کار می‌روند. درجه رطوبت پوست به ظرفیت طبقه سطحی پوست در جذب و نگهداری آب بستگی دارد. مصرف نرم‌کننده‌ها برای از بردن خشکی و پیشگیری از خشکی پوست ضرورت دارد. نرم‌کننده‌های مناسب علاوه بر برطرف کردن خشکی می‌توانند با حفظ اسیدیته پوست، مانعی در جهت تجمع میکروب‌ها و قارچ‌ها هم باشند.

روغن‌ بچه می‌تواند جایگزین مناسبی برای چربی‌های طبیعی پوست شود و اثرات نامطلوب شستشوی با آب و صابون را جبران ‌کند. معمولا مقداری از این روغن را ابتدا روی کف دست بچه ریخته و سپس روی پوست کودک می مالند.

هنگام ماساژ روزانه ی کودک، به علت خشک بودن پوست نوزادان برای اینکه پوست آنها آزار نبیند، بهتر است از این روغن ها برای ماساژ استفاده شود. ضمنا استفاده از روغن بچه بهترین روش برای تمیز کردن قسمت‌هایی از پوست کودک است که با پوشک تماس دارد.

چرب‌کننده‌های پوست کودک

کرم بچه یکی دیگر از چرب کننده‌های خوب است. این کرم حاوی لانولین است که با پوست کودک سازگار است و از پوسته پوسته شدن سطح پوست و قسمت‌هایی از بدن که دارای چین و چروک است، جلوگیری می‌کند. همچنین برای پیشگیری از سوزش ناشی از ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد .

وازلین نیز مانند کرم برای محافظت از پوست کودک و نرم کردن آن به کار می‌رود.

شامپو و صابون کودک

شامپو

شوینده‌های كودك باید بسیار ملایم باشند، زیرا چربی پوست كودكان كمتر از بزرگسالان است و پوست آنها پس از حمام شدیدا خشك می‌شود. لذا برای جلوگیری از خشك‌شدن پوست کودک باید از شوینده‌های ملایم استفاده كنیم.

شامپوی بچه به ‌دلیل PH خنثی موجب تحریك و سوزش چشم نمی‌شود و در بین شوینده‌ها، شامپوی بچه ملایم‌ترین تركیب را دارد.

صابون بچه نیز پاك‌كننده‌ای ملایم برای پوست لطیف كودك است و با دارا بودن میزان بالایی از اسید‌های چرب و PH معادل پوست طبیعی، هیچ‌گونه تحریكی ایجاد نمی‌كند.

البته در صابون بچه نباید هیچ رنگ و اسانس غیرطبیعی به كار رود تا ایجاد حساسیت نكند.

پوشك كردن كودك در عین حال كه ضروری است، اما می‌تواند سبب ایجاد حالت ناراحت‌كننده "ادرار سوختگی" شود.

دکتر حسین طباطبایی- متخصص پوست و مو

*مطالب مرتبط:

تراشیدن موی سر نوزاد خوب است؟

سئوالاتی درباره شامپوها (1)

10 نکته درباره خرید شامپو

چه شامپویی بخریم؟

چه صابونی، برای چه پوستی؟

موقع خرید مرطوب‌کننده ...

نحوه انتخاب مرطوب کننده مناسب

سلامت پوست یعنی سلامت بدن

خشکی پوست و درمان آن ( قسمت اول ) و ( قسمت دوم )

از پوست خود چگونه محافظت کنیم؟

چه نوع پوستی دارید؟

نکاتی در مورد مراقبت از پوست

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.