• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1388/06/29
  • تاريخ :

مسابقات

ربات هاي جنگجو

از اين رباتها بيشتر در مسابقات استفاده مي شود. کنترل اين گونه رباتها بسيار ساده بوده و توسط اهرم فرمان صورت مي گيرد.

ربات و رباتيک robot , robotic , robocup

در مسابقات رباتهاي جنگجو، دو يا چندين ربات در يک محيط بسته قرار مي گيرند و هر کدام با تجهيزات مکانيکي خود مثل اره و چکش و ... مشغول تخريب ديگر رباتها مي شوند. رباتي را که در نهايت بتواند تمام رباتهاي ديگر را از بين ببرد به عنوان بهترين ربات شناخته مي شود.

مسابقات اين رباتها بسيار جذاب بوده و نظر تماشاگران زيادي را به خود جلب مي کند .

در مسابقات رباتهاي جنگجو، اندازه و وزن رباتها در رتبه بندي اينکه هر ربات در کدام کلاس مسابقات مي تواند شرکت کند تعيين کننده است.

رباتهاي توپي شکل :

اين رباتها شبيه به يک توپ مي باشند و سيستم حرکتي و سيستم الکترونيکي آنها در داخل بدنه توپي شکل آنها قرار دارد. براي درک بهتر ساختار اين ربات، توپ گردي را تصور نماييد که بنا به خواست شما مي تواند در هر جهت بغلطد و در راستاي مورد نياز شما حرکت نمايد. اين گونه رباتها بيشتر کاربرد تحقيقاتي دارند. پيچيده ترين قسمت اين ربات بخش مکانيکي آن مي باشد که بايستي توانايي به حرکت انداختن اين کره را به هر جهت داشته باشد. سرعت کم و عدم توانايي حرکتي بر روي سطح شيب دار را مي توان از معايب اين گونه ربات ها نام برد.

اين ايده مرکز بعضي از مطالعات فضايي بوده و محققان بسياري نيز بر روي آن تحقيق کرده اند اما اطلاعات مربوط به آن کمتر منتشر شده است.

ربات و رباتيک robot , robotic , robocup

ميکرو رباتها :

اين رباتها داراي ابعاد بسيار کوچکي هستند و داراي کاربردهاي مختلفي مي باشند .

طراحي و ساخت اين رباتها بسيار مشکل مي باشد، معمولا اين رباتها به صورت چرخ دار بوده و براي حرکت از الکتروموتور هاي بسيار کوچک که معمولا شبيه موتور ساعت هاي مچي کوچک مي باشد استفاده مي کنند.

در حال حاضر اين رباتها بيشتر کاربرد تحقيقاتي و بعضا پزشکي دارند و کارهاي تحقيقاتي براي گسترش کاربرد آنها ادامه دارد.

ربات ماژولار :

اين ربات ها قابليت تغيير شکل به اشکال مختلف را دارند. اين قابليت باعث شده است که طراحي و ساخت آن بسيار مشکل شود، هر چه قدر قابليت تغيير شکل بالا رود کنترل ربات پيچيده تر مي شود ولي ذکر اين نکته ضروري است که توانايي هاي اين گونه ربات ها براي انجام امور محوله بسيار زياد مي باشد.

اجزاي اين ربات ها که بسيار شبيه هم هستند مي توانند به آرايشهاي خاصي به يکديگر متصل شوند و اشکال پيچيده و متنوعي را به وجود آورند. در حقيقت تصور کنيد که تعدادي آجر داريد که به کمک آنها مي توانيد هر ساختماني را بسازيد.

در برخي از اين رباتها بخش ها مي توانند بدون دخالت فيزيکي انسان از هم جدا شده و يا به هم متصل شوند و يا تغيير آرايش دهند. عموما در هر بخش اجزايي مانند اجزاي مکانيکي، کنترلي و نرم افزاري که به يک ربات هويت مي بخشد وجود دارد. ماژولار ها ممکن است در اندازه هاي بسيار کوچک و يا بسيار بزرگ ساخته شوند.

ربات و رباتيک robot , robotic , robocup

برخي از فرمهايي که رباتهاي ماژولار به خود مي گيرند عبارت اند از :

1. ربات بر روي چهار پا راه ميرود

2. ربات مانند کرم ابريشم و يا مار مي خزد.

3. ربات به شکل يک بسته در آمده و با حرکتي شبيه به تسمه تانک بر روي زمين حرکت مي کند.

4. ربات هايي به شکل رباتهاي تسمه اي به وجود مي آيند که در دو سمت آن تسمه هايي که از جنس ماژول ها هستند وجود دارد و مانند تانک حرکت مي کنند .

5. ربات به شکل يک رشته در مي آيد و با دوران حول خود بر روي زمين حرکت مي نمايد.

در پاره اي از موارد ربات به شکل يک ربات شش پا ايفاي نقش مي کند

ادامه دارد...

 

برگرفته از سايت دانشجويان ايران و رباتيک ايران

تنظيم براي تبيان : سيدخاموشي

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName