تبیان، دستیار زندگی
مسائلی كه با رعایت آن می‌توان كانون گرم خانواده را حفظ كرد احترام گذاشتن است. وقتی احترام گذاشتن یكی از اركان زندگی باشد خیلی از اتفاق‌ها نمی‌افتد مثلا وقتی احترام هست دیگر توهین وجود ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احترام در نزدیک ترین ارتباط

همسر

یكی از مسائلی كه با رعایت آن می‌توان كانون گرم خانواده را حفظ كرد احترام گذاشتن است. وقتی احترام گذاشتن یكی از اركان زندگی باشد خیلی از اتفاق‌ها نمی‌افتد مثلا وقتی احترام هست دیگر توهین وجود ندارد، وقتی احترام هست دلخوری كمتری پیش می‌آید و زن و شوهر به هم نزدیك‌تر و علاقمندتر می‌شوند و... گاهی زن و شوهر‌ها فكر می‌كنند كه قرار نیست همدیگر را دوباره ببینند و گاهی در میان جر و بحث‌های زناشویی به هم بی‌احترامی می‌كنند و نمی‌دانند كه این كار تنها باعث دوری و كمرنگ شدن علاقه همسرانشان به آنها می‌شود. نكته جالب این است كه احترام یا در همه ابعاد وجود دارد یا در هیچ ابعادی نیست. مثلا فردی كه نمی‌تواند به خود احترام بگذارد نمی‌تواند به شما نیز احترام بگذارد یا فردی كه به خانواده خود بی‌احترامی می‌كند به خانواده شما نیز بی‌احترامی خواهد كرد. حال برای این‌كه بتوانیم ابعاد احترام‌گذاشتن را بشناسیم به توضیح هركدام از آنها می‌پردازیم.

احترام به خود

احترام گذاشتن به طور كلی به معنی حفظ حریم است و وقتی صحبت از احترام به خود است یعنی فرد حریم خود را نگه می‌دارد. همان‌طور كه گفتیم تا كسی نتواند به خود احترام بگذارد دیگران را نیز نمی‌تواند محترم شمارد. برای این‌كه بتوانید احترام به خود را بخوبی درك كنید بعضی از مظاهر احترام به خود را می‌شماریم:

1 ــ ظاهری متناسب دارد: كسی كه به خود احترام می‌گذارد فردی در ظاهر مرتب و تمیز است و به سلامت خود اهمیت می‌دهد. مثلا سیگار نمی‌كشد، پرخوری نمی‌كند، ورزش می‌كند، مراقب سلامتی خود است و... .

2 ــ در كلام با دقت است: كسی كه به خود احترام می‌گذارد هر حرفی را نمی‌زند و به قولی بددهن نیست. دروغگو نیست و خلاصه در كل حرف بیجا نمی‌زند و زیاد شوخی نمی‌كند تا به دیگران اجازه بی‌احترامی به خود را ندهد.

3 ــ به روح و روان خود اهمیت می‌دهد: غیر از جسمش از روحش هم مراقبت می‌كند. با آموختن و هنر و با پرداختن به معنویات روانش را تغذیه می‌كند تا فردی تك بعدی نباشد.

4 ــ فردی رو به پیشرفت است: هر وقت او را ببینید چیز جدیدی برای گفتن یا كار جدیدی برای انجام دادن دارد. در حال آموختن است و روز به روز به اطلاعاتش اضافه می‌كند و اهل كتاب است و در حال پیشرفتی همه‌جانبه است نه تنها در یك بعد.

5 ــ فردی مفید برای خود است: می‌تواند بخوبی به خودش در بحران‌ها كمك كند و خود را از بحران‌ها نجات دهد و كمتر پیش می‌آید به كمك دیگران احتیاج پیدا كند و به خود متكی است.

6 ــ انسان‌های خوبی دور و برش هستند: دوستان خوبی را برای مراوده انتخاب می‌كند و با انسان‌هایی معاشرت دارد كه از آنها یاد بگیرد نه انسان‌هایی كه تنها باعث گمراه شدنش می‌شوند. احترام به خود مصداق‌های دیگری هم دارد.

كسی كه به خود احترام می‌گذارد تمام انتظارات خودش را از خویش برآورده می‌كند و نزد دیگران نیز محترم است و با روشی كه در رفتار، كردار و گفتار پیش می‌گیرد به كسی اجازه نمی‌دهد كه به او بی‌احترامی كند.

احترام به همسر

احترام به همسر یعنی این‌كه همسرمان برای ما شخصی مهم است كه حفظ حریم او اهمیت دارد. هیچ‌كس از این‌كه به او بی‌احترامی شود لذت نمی‌برد و از شخصی كه بی‌احترامی می‌كند استقبال نمی‌كند. وقتی شما به همسر خود بی‌احترامی می‌كنید او را از خود دور می‌كنید و به او نیز این اجازه را می‌دهید تا به شما بی‌احترامی كند و حریم‌های بین شما برداشته شود طوری كه باب بی‌احترامی باز شده و با كوچك‌ترین جرقه‌ای همدیگر را به باد بی‌احترامی خواهید گرفت. زمینه‌های احترام به همسر عبارتند از:

همسر

1 ــ احترام به حریم شخصی: به حریم شخصی همسرتان احترام بگذارید. این حریم شامل بخش خصوصی زندگی همسرتان می‌شود كه فقط مربوط به خودش است. مثل لحظاتی كه می‌خواهد تنها باشد یا یادداشت‌های شخصی كه برمی‌دارد یا به علایق خاص خودش می‌پردازد. یادتان باشد هیچ‌گاه حریم شخصی همسرتان را مسخره نكنید مثلا ممكن است او یك نقاشی كشیده باشد كه شما منظورش را متوجه نشده باشید حق ندارید كه او را مسخره كنید و به او با این كار بی‌احترامی كنید در واقع در این حریم خصوصی، شما باید نقش یك دوست را برای همسرتان ایفا كنید نه یك همسر ایرادگیر.

2 ــ احترام در گفتار: بی‌احترامی در كلام به معنی بددهنی و استفاده از كلمات زشت و نسبت دادن آنها به همسرتان است حال چه در مشاجره چه در شوخی. یادتان باشد زیاده‌روی در شوخی‌های نابجا به بی‌احترامی می‌انجامد. در عصبانیت هم سعی كنید زیاد حرف نزنید و تا آرامش تان را به دست نیاوردید وارد بحث با همسرتان نشوید.

احترام گذاشتن كلامی به همسر به معنی محترمانه و صمیمانه سخن گفتن با همسر است، بر خلاف این‌كه بعضی‌ها تصور می‌كنند كه رفتار و كلام محترمانه مانع صمیمیت است باید گفت كه صمیمیت واقعی زیر پرده‌ای از احترام بوجود می‌آید.

كلام زیبا و دلنشین و محترمانه و محبت‌آمیز همیشه به دل می‌نشیند حتی در زمان مشاجره و بگو مگو. محبت و تشكر خود را نسبت به همسرتان به زبان بیاورید تا احترام كلامی را تمام و كمال به جا آورده باشید.

3 ــ احترام در رفتار: بی‌احترامی در رفتاریعنی سراغ كاری رفتن كه همسرتان دوست ندارد شما انجام دهید ، رعایت نكردن حقوق همسرتان به عنوان یك انسان، عمل نكردن به وظایفتان به عنوان یك همسر، عدم‌كمك به همسرتان در اموری كه می‌توانید به او كمك كنید، نرسیدن به وضع ظاهری و مادیات زندگی مشترك، بی‌مسوولیت بودن در قبال زندگی مشترك و بی‌توجهی به حساسیت‌های طرف مقابل از قبیل بی‌احترامی در رفتار به همسر است. حال احترام گذاشتن در رفتار به همسر به معنی این است كه حساسیت‌های رفتاری همسرتان را بشناسید و تا جایی كه می‌توانید طبق آن رفتار كنید مثلا اگر همسرتان روی نوعی پوشش حساس است آن را نپوشید. به حقوق همسرتان احترام بگذارید و اجازه دهید در چارچوب زندگی مشتركتان زمانی هم برای خودش باشد تا یك تجدید قوا برای زندگی‌تان كند، مانع پیشرفت همسرتان در هیچ زمینه‌ای نشوید، به او در اموری كه از دستتان برمی‌آیدكمك كنید، همیشه ظاهری مرتب و تمیز داشته باشید، مسوولیت‌پذیر باشید و نشان دهید كه زندگی مشتركتان برایتان مهم و ارزشمند است و از او بابت تمام زحماتش همیشه ابراز تشكر كنید.

4 ــ رعایت احترام در جمع: شما همیشه و در همه حال باید به همسرتان احترام بگذارید. احترام گذاشتن در جمع نیز یكی از این حالت‌هاست كه خیلی مهم است. اگر از همسرتان جلوی جمع ایراد گرفتید، اگر سر او داد زدید، اگر به او كم محلی كردید و حواستان اصلا به او نبود و به دیگران از او گله كردید یا مسخره‌اش كردید و رازها و خاطراتش را بدون اجازه او بازگو كردید بدانید كه به همسرتان بی‌احترامی كردید، اما اگر با او خوشرفتار و مهربان بودید حواستان به او بود و از او به اندازه در جمع تعریف كردید و ایراداتش را پوشاندید آن وقت به او احترام گذاشته‌اید. یادتان باشد محبت زیاد از حد در جمع باعث می‌شود كه جمع از شما زده شده و محبت شما را ریا و تظاهر فرض كنند. احترام گذاشتن با محبت كردن متفاوت است و هر كدام جای خود را دارد. پس یادتان باشد در جمع به اندازه به همسرتان محبت كنید.

5-احترام به خانواده همسر :یكی از مسائلی كه خیلی از زوج‌ها سر آن اختلاف دارند خانواده‌های یكدیگر است، اما اگر زوج‌ها یاد بگیرند به خانواده‌های یكدیگر احترام بگذارند آن وقت بسیاری از مسائل‌شان در این مورد حل خواهد شد. برای این‌كه در زمینه خانواده‌ها اختلافی نداشته باشید به این نكات عمل كنید:

1 ــ در كلام و رفتار به خانواده خود و همسرتان بسیار احترام بگذارید.

2 ــ تا جایی كه می‌شود به خانواده خودتان اجازه دخالت در زندگیتان را ندهید. اگر هر كدام از زن و شوهر این اجازه را به خانواده‌های خود ندهند دیگر جای اعتراض برای كسی باقی نخواهد ماند.

3 ــ اشتباهات خانواده خود را بپذیرید و بیجا از آنها دفاع نكنید. اگر خانواده شما اشتباهی مرتكب شد سریع آن را بپذیرید تا هم همسرتان آرام شود و هم به خود اجازه بی‌احترامی به خانواده شما را ندهد. اما اگر دفاع بیجا كنید همسرتان را عصبانی‌تر كرده‌اید و احتمال بی‌احترامی كردن را بیشتر.

4 ــ رفت و آمد با خانواده‌ها را به تعادل برسانید و افراط و تفریط نكنید.

5 ــ اگر خانواده همسرتان اشتباهی مرتكب شد با صبر و گذشت از آن بگذرید و آن را به هیچ‌وجه بازگو نكنید.

6 ــ همیشه و در هر زمینه‌ای با محبت جواب خانواده همسرتان را بدهید تا هیچ وقت شما بی‌احترامی نكرده باشید.

وقتی به خانواده همسرتان احترام می‌گذارید آرامش دارید و می‌توانید از همسرتان هم بخواهید به خانواده شما احترام بگذارد.

منبع :چهار دیواری

تنظیم برای تبیان :داوودی

مقالات مرتبط :

تعمیر روابط هیجانی بین همسران

در ازدواج ، واقع بین باش

از عشقتان زندان نسازید

عاشقانه ها ی منطقی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.