• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1388/06/30
  • تاريخ :

نان‌ رژيمي و سبوس دار بخوريد

نان سبوس دار

با توجه به اين كه نان‌ هاي سفيد (بدون سبوس) ارزش غذايي ندارند، بايد استفاده از نان‌هاي رژيمي در ميان مردم جا بيفتد تا همگي از فوايد آنها بهره‌مند شوند.

نان‌هاي رژيمي، نان‌هايي هستند كه حاوي مقدار زيادي سبوس و مقدار کمي نمك هستند.

اين نان‌ها به علت داشتن سبوس، خواص درماني بي ‌شماري دارند. با اين حال جاي تاسف است كه مصرف نان سفيد روز به‌ روز در كشور ما خصوصا در ميان نسل جوان زيادتر مي‌ شود.

مصرف ‌كنندگان نان‌ هاي سفيد (مثل لواش و باگت) معتقدند كه با مصرف اين نان ها فقط دچار اضافه وزن مي ‌شوند، اما واقعيت اين است كه اين نوع نان ‌ها علاوه بر كالري بالا و ارزش تغذيه ‌اي پايين، تنها از آرد الك ‌كرده به دست نمي ‌آيند و گاهي در تركيب اين آردها از مواد شيميايي استفاده مي ‌شود.

آرد نان‌ هاي سفيد در برخي از كارخانجات با مواد شيميايي، سفيد مي ‌شوند. اين عمل سفيد گري، گاهي با گازهايي انجام مي ‌شود كه به‌ طور نسبي سمي بوده و به مرور زمان در بدن تجمع يافته و در درازمدت منجر به ايجاد عوارض در مصرف‌ كننده مي‌ شود.

از سوي ديگر در بيشتر نان‌ هاي سفيد و يا محصولاتي نظير كيك، بيسكوييت و شيريني به جاي استفاده از خمير ترش، از انواع مواد افزودني شيميايي عمل ‌آورنده جهت تردي، ايجاد پف و ديگر ويژگي ‌هاي مطلوب در فرآيند پخت استفاده مي ‌شود.

آزمايشات انجام شده روي اين مواد نشان داده است كه اين مواد، مولد زخم‌ معده و روده هستند. از ديگر اثرات مخرب آنها، تاثير بر روي غدد تناسلي زنان است كه سبب كوچك شدن و ناكارايي تخمك ‌ها مي ‌شود.  

نان سنگک

لذا به تمامي بيماران و افراد سالم توصيه مي‌ كنيم كه نان سفيد را از برنامه ي غذايي خود حذف كرده و به جاي آن از نان سبوس دار كه بهترين آنها نان سنگك است، استفاده نماييد.

طبق آزمايش‌هايي كه روي نان سنگك صورت گرفته است، اين نان تقريبا كامل است و در تهيه آن آرد سبوس‌ دار به كار رفته است. اين آرد تقريبا تمام املاح و ويتامين‌هاي خود را حفظ كرده است.

البته ارزش غذايي اين آرد در حين پخت، در تماس با نور و حرارت تنور دستخوش تغييراتي مي ‌شود و برخي از ويتامين ‌هاي خود را از دست مي ‌دهد، اما ويتامين A و B2 آن تقريبا باقي مي ‌ماند، ولي ويتامين B1 آن بر اثر حرارت بسيار كم مي ‌شود و ويتامين C از بين مي رود.

توجه

هر چند نان‌ هاي كامل و سبوس ‌دار از نظر ارزش غذايي بهتر از نان سفيد هستند، اما اين فکر كه اين نان‌ ها كاملا رژيمي و كم‌ كالري ‌اند، يك باور نادرست تغذيه ‌اي است.

خيلي‌ ها در هر ‌وعده غذايي مقدار زيادي از اين نوع نان‌ ها را مي خورند، با اين فکر كه اين نوع نان‌ ها براي سلامتي آن ها مفيدند و كالري كمي دارند؛ اما واقعيت اين است كه نان‌هاي سبوس‌دار هم، نان هستند و كالري دارند، به عنوان مثال در 100 گرم نان سفيد 250 كالري انرژي و در 100 گرم از نوع سبوس‌دار آن 218 كالري انرژي نهفته است، بنابراين مي بينيد که از نظر كالري، تفاوت چنداني با هم ندارند.

لذا با توصيه كارشناسان، نان‌ هاي سبوس‌دار را جايگزين نان‌ هاي سفيد كنيد، اما با توجه به مقدار انرژي‌ اي كه دارند، نبايد در مصرف آنها زياده روي کنيد و بايد هر بار مقدار مشخصي از آنها را بخوريد.

فاخره بهبهاني - جام جم

*مطالب مرتبط:

ويژگي‌هاي يک نان خوب

نان خشك صنعتي

مشخصات نان خوب

نان سنتي يا صنعتي؟

بركت را بي‌حرمت نكنيم

نان هاي ايراني چگونه اند؟

ارزش غذايي نان

نان سبوس دار يا نان سياه

بخش تغذيه و سلامت تبيان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName