سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شوخی نیست. حضور چیزی حدود 80 هزار تماشاگر هوادار تراكتورسازی در ورزشگاه یادگار امام برای تماشای بازی این تیم با استقلال، مساله ساده‌ای نیست ........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یاشاسین تراکتور، یاشاسین آذربایجان

هواداران تیم فوتبال تراکتور سازی

1 - شوخی نیست. حضور چیزی حدود 80 هزار تماشاگر هوادار تراكتورسازی در ورزشگاه یادگار امام برای تماشای بازی این تیم با استقلال، مساله ساده‌ای نیست كه بشود به راحتی از كنارش گذشت. پرسپولیس، استقلال و تیم‌ملی با این همه دبدبه و كبكبه به ندرت می‌توانند چنین جمعیتی را به پشتیبانی خود به ورزشگاه‌ها بكشانند. آنچه در ساعات پایانی یكشنبه شب در تبریز به وقوع پیوست، نقاشی تابلویی زیبا از هیجان ناب فوتبال بود. حقیقت آن است كه «فوتبال»، پدیده‌ای متعلق به توده‌های عاشق مردم است و دم و حرارت بی‌نظیرش را از نفس‌های گرم عامه وام می‌گیرد. درست به همین دلیل است كه موفق‌ترین تیم‌های باشگاهی و ملی تاریخ، ‌دقیقا همان‌هایی بودند كه از حمایت گسترده عموم مردم بهره می‌برده‌اند. به بارسلونا و عشاق بی‌قرارش نگاه كنید؛ حكایت مادرید و لیورپول و بایرن هم همین است، چنان كه در مورد تیم‌های ملی نامداری نظیر برزیل و آرژانتین هم در بر همین پاشنه می‌چرخد. قاعده طبیعت را نمی‌شود به زور عوض كرد. فوتبال مال مردم است و دقیقا به همین خاطر، اكثر نزدیك به اتفاق كوشش‌هایی كه برای پرورش گلخانه‌ای تیم‌های بدون هوادار در سراسر جهان به عمل آمده، ناكام باقی مانده است. در این زمینه، عمده تیم‌های حاضر در لیگ امارات می‌توانند مصادیق جالب توجهی تلقی شوند.

هواداران تراکتور سازی

2 - حالا ماییم و این تراكتورسازی كه تیمی است به معنای واقعی كلمه «زنده». فوتبال را باید با اصولش بازی كرد و تراكتورسازان نیز چنین می‌كنند. هوادار به وفور دارند، هوادارشان در موقعیت مقتضی به تماشاگر تبدیل شده و به خوبی ورزشگاه را پر می‌كند، زمین اختصاصی مناسبی دارند و البته از یك استادیوم بزرگ هم بهره می‌برند كه نسبت به بقیه ساخت و سازهای ورزشی این سال‌ها، وضعیت به مراتب آبرومندانه‌تری دارد. از همه اینها مهمتر، اما این است كه تیم تبریزی هفت سال تمام پشت خط لیگ‌برتر باقی ماند، ولی هیچ‌گاه برای صعود به لیگ‌برتر متوسل حربه‌های من درآوردی و زیانباری از قبیل انتقال سهمیه و گرفتن جای یك تیم دیگر نشد. آنها اكنون با توان و تلاش خودشان به لیگ‌برتر صعود كرده‌اند و از همین رو می‌توان امیدوار بود برخلاف تیم‌های یك شبه لیگ‌برتری شده، این شور و شعف عمومی در فوتبال تبریز حفظ شود.

یاشاسین تراکتور سازی

3 - این تراكتور را اما، نباید به حال خودش رها كرد. اینكه چنین پتانسیل 80 هزار نفری خارق‌العاده‌ای به فعل نرسد و از آن استفاده‌های بهینه به عمل نیاید، دال بر سوءمدیریت خواهد بود. وقتی تیمی این همه تماشاگر دارد، باید بتواند از طریق آنها درآمدزایی كرده و با شركت دادن آنان در سرنوشت باشگاه، عملا این محبوبیت را به ممر معاش خود و محلی برای اعتلای سطح كیفی مجموعه تبدیل كند. در شرایطی كه اصولا استفاده از عنصر استقبال مردمی در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به واسطه دولتی بودن‌شان غیر‌ممكن شده و مدیریت كلان نامطلوب در این دو باشگاه، عملا به مغفول ماندن این گنجینه ارزشمند انجامیده است، تراكتورسازی به عنوان یك باشگاه نیمه خصوصی می‌تواند راه و چاه بهره‌برداری مالی از نیروی انسانی حامی تیم را به دیگران نشان بدهد و اصطلاحا چراغ اول را روشن كند.

4 - ما منتظریم، یك نفر لطفا این پیغام را به مدیران تراكتورسازی برساند. ما منتظریم تا در تیمی با این همه انرژی بالقوه، اتفاقات بزرگی بیفتد. نباید صرف بقا و حتی تداوم بقا در لیگ‌برتر به عنوان هدف عالی تیم خوش نقش و نگار تبریزی، پس از این صعود دیر‌هنگام تلقی شود. ما منتظریم تیمی كه قدرت تبدیل شدن به یك «قطب» در فوتبال كشور را هم دارد، از این ثروت نهفته سود ببرد و با تثبیت خودش به عنوان یكی از باشگاه‌های بزرگ سطح اول ایران، فوتبال كشور را در این برهوت به یك نعمت بزرگ برساند.

تراكتو رسازى راهم به خاطر تماشاگران منحصر به فردش و هم به خاطر بازى هاى قابل قبولى كه ارائه مى دهد باید ستایش كرد و از چنین تیمى (و البته هوادارانش) تقدیر نمود. یاشاسین تراکتور، یاشاسین آذربایجان.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین