سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اسلام، درباره وفاى به عهد سفارش بسیار كرده است. تا جایى كه گفته مى‏شود: یكى از تفاوتهاى مسلمان با دیگران، در این است كه مسلمان، وقتى براى انجام كارى قول بدهد، دیگر به هیچ قیمتى
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسئولیت وعده ای که دادی!

وعده دادن

قال امیرالمومنین علی(علیه‎السلام)

المسئول حُرّ حتى یعد؛ كسی كه از او درخواستى مى‏شود، تا زمانى كه وعده انجامش را نداده باشد، آزاد است. (1)

 

شرح حدیث:

اسلام، درباره وفاى به عهد سفارش بسیار كرده است. تا جایى كه گفته مى‏شود: یكى از تفاوت‎هاى مسلمان با دیگران، در این است كه مسلمان، وقتى براى انجام كارى قول بدهد، دیگر به هیچ قیمتى نباید از انجام قول وعده خود، شانه خالى كند.

بدین ترتیب، مسلمان باید به شدت مراقب قول و قرارهاى خود باشد، و با بى‏توجهى به عهد و وعده‏هایش، خود را نسبت به دستورهاى اسلام، بى اعتنا نشان ندهد.

پس هرگاه، كسى از شما درخواستى كرد، نباید نسنجیده و بدون اندیشه و حساب، وعده انجام آن را بدهید. بلكه باید به خوبى فكر كنید و ببینید كه آیا توانایى انجام آن را دارید یا نه. چون اگر وعده‎اى بدهید و بعد، از عهده انجامش برنیائید، كسى كه به او وعده داده‏اید، به اطمینان قول شما، در انتظار كمك و مساعدت شما مى‏ماند، و براى حل مشكل خود، دست به اقدام دیگرى نمى‏زند و اگر شما وعده خود را انجام ندهید، ممكن است به آن شخص و زندگى فردى و خانوادگى و اجتماعى‏اش، لطمه‏هاى جبران‏ناپذیر وارد آید و مسلمان مؤمن، هرگز راضى نمى‏شود تا برادر و خواهر دینى‏اش، به خاطر بدقولى او، لطمه ببیند.

امام(علیه‏السلام)، براى آن كه ارزش و اهمیت خوش‎قولى، و زشتى بدقولى را نشان دهد، در این كلام، موضوع را به شكل تازه‎اى مطرح كرده است. حضرت مى‏فرماید: وقتى از شما درخواستى مى‏شود، تا زمانى كه قول انجامش را نداده‏اید، آزاد هستید كه انجام آن كار را قبول كنید یا قبول نكنید. اما همین كه وعده انجامش را دادید، دیگر آزاد نیستید، بلكه خود را به صورت بنده كسى درآورده‏اید، كه باید برایش كارى انجام بدهید.

یعنى انسان، در برابر قول و قرارى كه مى‏گذارد، آنقدر مسئولیت پیدا مى‏كند كه گویى به صورت بنده‎ی قول و عهد خود در آمده است، و هیچ چاره‎ا‏ى، جز انجام آن ندارد.

 

پی‎نوشت:

1- نهج البلاغه، ح /336 .

برگرفته از پندهاى كوتاه از نهج البلاغه، هئیت تحریریه بنیاد نهج‏البلاغه .

 

گروه دین و اندیشه تبیان، هدهدی .

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین