سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
كشوری كه قرار است در زمینه اینترنت پرسرعت، شاهراه اینترنت منطقه باشد، در استفاده از اینترنت پرسرعت، كشور پانزدهم است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در منطقه پانزدهمیم!

 

كشوری كه قرار است در زمینه اینترنت پرسرعت، شاهراه اینترنت منطقه باشد، در استفاده از اینترنت پرسرعت، كشور پانزدهم است.

internet

بنابر تازه‌ترین گزارش‌های رسمی ‌ITU‌، درحالی كه ایران با ضریب نفوذ اینترنت 9/34‌درصد بعد از فلسطین اشغالی، امارات، قطر، لبنان و تركیه در مقام ششم منطقه قرار دارد، براساس شاخص اینترنت پرسرعت، با ضریب نفوذ 4/0‌ درصد جایگاه 15 را در منطقه به خود اختصاص داده است.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، براساس برخی آمارهای موجود، ایران با حدود 70میلیون نفر جمعیت، 23میلیون كاربر اینترنت دارد كه بالغ بر 34درصد كل جمعیت كشور است.

بنابراین گزارش، درحال حاضر پهنای ‌باند ورودی به ایران از دو منبع عمده تامین ماهواره و فیبرنوری تركیه، فجیره و كویت تامین می‌شود.

این پهنای باند كه از سوی شركت ارتباطات زیرساخت تامین و به شركت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی عرضه می‌شود، عمده‌ترین دلیل قیمت بالای دسترسی به اینترنت در ایران عنوان شده است.

طبق معیار سنجش ‌ITU‌، اینترنت پرسرعت به پهنای‌باند بیش از‌512 كیلوبیت بر ثانیه اطلاق می‌شود كه باتوجه به اینكه در ایران با محدودیت 128كیلوبیت بر ثانیه روبه‌رو هستیم، این جایگاه بدون احتساب پورت‌های پرسرعتی است كه به مشتركان خانگی و كاربران زیر 512 واگذار شده و آنچه در این رتبه‌بندی منظور شده پورت‌های مورد استفاده سازمان‌ها و شركت‌های بزرگ است و بار دیگر ایران از اعمال قانون محدودیت پهنای باند در رتبه‌بندی‌های جهانی متضرر می‌شود.

طبق سند برنامه پنج ساله چهارم توسعه ایران، راه‌ا‌ندازی 5/1‌ میلیون پورت پرسرعت در دستور كار قرار داشته كه از این میان راه‌اندازی 275‌ هزار پورت برعهده شركت مخابرات ایران و یك میلیون و 225‌هزار بر عهده بخش خصوصی و شركت‌های اینترنتی ‌(PAP)‌ گذاشته شده بود كه كمتر از یك پنجم این امر محقق شده است.

internet

در حال حاضر قیمت اینترنت پرسرعت در تركیه 12برابر ارزان‌تر از ایران است، درحالی كه تركیه یكی از كشورهای رقیب ایران در دستیابی به اهداف ترسیم‌شده، در سند چشم انداز توسعه 20ساله ایران است.

در شهر سئول پایتخت كره جنوبی نیز اینترنت به صورت رایگان عرضه می‌شود و در بسیاری از مكان‌های تجاری با استفاده از این اینترنت فرآیند دانلود با سرعت 16/2مگابیت بر ثانیه انجام می‌گیرد. در حالی كه در حالت عادی در ایران اغلب سرعتی بیشتر از پنج كیلوبایت بر ثانیه برای دانلود در اختیار نداریم، یعنی سرعت اینترنت رایگان كره جنوبی حدود 500برابر اینترنت پولی در كشور ما است.

 

 

برگرفته از کلیک

تنظیم برای تبیان: فاطمه مجدآبادی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین