سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آنچه درسال‌های اخیر درخصوص فروش سینماها حائز اهمیت بوده افزایش فروش فیلم‌های تجاری و کاهش فروش فیلم‌های فرهنگی است. متاسفانه هرچه فیلم‌ها سطحی‌تر می‌شوند با استقبال گسترده‌تری مواجه می‌شوند. این امر دلیل افزایش تولید این فیلم‌ها بدون توجه به تاثیر آن در س
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرفروش‌ شدن فیلم‌های سطحی به زیان سینما است

سینمای ایران

یک منتقد سینما تولید فیلم‌های تجاری سطحی برای رونق اقتصادی سینما را به زیان سینمای ایران و عامل پائین آمدن سلیقه مخاطب می‌داند.

احمد طالبی‌نژاد به خبرنگار مهر گفت: آنچه درسال‌های اخیر درخصوص فروش سینماها حائز اهمیت بوده افزایش فروش فیلم‌های تجاری و کاهش فروش فیلم‌های فرهنگی است. متاسفانه هرچه فیلم‌ها سطحی‌تر می‌شوند با استقبال گسترده‌تری مواجه می‌شوند. این امر دلیل افزایش تولید این فیلم‌ها بدون توجه به تاثیر آن در سطح جامعه شده است.

وی افزود: در مقابل فیلم‌های تجاری، آثار فرهنگی قرار دارد که به خاطر پایین آمدن سطح سلیقه مخاطبان به دلایل مختلف، با استقبال مواجه نمی‌شود .اکران همزمان و فروش فیلم‌های "اخراجی‌ها" و "وقتی همه خوابیم " بیانگر این واقعیت بود.

کارگردان فیلم سینمایی "من بن لادن نیستم " ادامه داد: یکی از دلایل نازل شدن سلیقه مخاطبان از منظر روانشناختی گرفتاری‌های روزانه آنها است. مردم به دلیل خستگی روحی تماشای فیلم‌هایی را که به فکر کردن نیازی ندارد ترجیح می‌دهند و تمایلی به تماشای فیلم‌های فرهنگی ندارند.

وی ساخت فیلم‌های تجاری را به ضرر سینما دانست و افزود: اگر نیمه دوم سال نیز فیلم‌هایی سطحی و بی‌محتوا برای پر کردن اوقات فراغت مردم به اکران درآیند مسلما با فروش بالا مواجه می‌شوند اما ادامه روند تولید چنین آثاری به تدریج افت فرهنگ سینما وسلیقه مخاطبان آن را به همراه دارد.

طالبی‌نژاد خاطر نشان کرد: تلویزیون به دلیل پخش بعضی برنامه‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها که از کیفیت فرهنگی پایین برخوردارهستند باعث افت سلیقه مخاطبان وعادت دادن آنها به تماشای آثار کم محتوا برای گذران اوقات فراغت و موجب ترویج ساده انگاری در سطح جامعه شده است.

این منتقد در خصوص فروش سینماها در شش ماه اول سال گفت: بررسی وضعیت سینما در چند ماه گذشته نباید بر اساس فروش بالای فیلم "اخراجی‌ها" صورت گیرد. اگر با کمی دقت فروش فیلم‌ها را ارزیابی کنیم متوجه فروش معمولی دیگر فیلم‌ها می‌شویم که به دلایل مذکور مورد توجه مخاطبان عام قرار نگرفته‌اند.

وی ساخت فیلم‌های تجاری را به ضرر سینما دانست و افزود: اگر نیمه دوم سال نیز فیلم‌هایی سطحی و بی‌محتوا برای پر کردن اوقات فراغت مردم به اکران درآیند مسلما با فروش بالا مواجه می‌شوند اما ادامه روند تولید چنین آثاری به تدریج افت فرهنگ سینما وسلیقه مخاطبان آن را به همراه دارد.

وی در پایان با اشاره به ضرورت بالا بردن سطح سلیقه مخاطبان گفت: پرهیز سینماگران از پرداختن به تولید آثار کم ارزش موجب ازبین رفتن سطحی‌نگری در میان مخاطبان شده و بالارفتن سلیقه آنها استقبال از فیلم‌های هنری، افزایش سطح فرهنگ جامعه و در نهایت رشد ورونق سینما را به همراه دارد.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین