تبیان، دستیار زندگی
رییس اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با بیان این كه بنا بر دستورالعمل ابلاغی به تمام...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اقلام غذایی غیرمجاز برای عرضه در مدارس

پایگاه تغذیه سالم

رییس اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با بیان این كه بنا بر دستورالعمل ابلاغی به تمام مناطق آموزش و پرورش از اقلام غذایی عرضه شده در پایگاه‌ های تغذیه سالم مدارس برخی غیرمجاز و برخی مجاز شناخته شده‌اند، گفت: انواع پفك، یخمك، نوشابه‌های گازدار ( به جز ماءالشعیر )، آدامس و سوسیس و كالباس غیرمجاز هستند.

دكتر پریسا ترابی رییس اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این كه سالاد الویه، چیپس، انواع لواشك و آلو و آلوچه از دیگر اقلام غذایی غیرمجاز برای عرضه در پایگاه ‌های تغذیه ‌ای سالم در مدارس به شمار می ‌روند، گفت: همچنین آب نبات ‌هایی كه به سطح دندان می ‌چسبند، آب میوه‌ هایی كه از آب و قند و اسانس میوه تهیه شده‌اند و فلافل و بستنی یخی از جمله این مواد غذایی هستند.

وی با تاكید بر این كه پایگاه‌ های تغذیه سالم مدارس باید واجد شرایط فضای فیزیكی و تجهیزات پایگاه تغذیه سالم باشند، افزود: در این راستا سقف این پایگا‌ه‌ها باید صاف، حتی الامكان مسطح، بدون ترك خوردگی، درز و شكاف و همیشه تمیز باشد. درها و پنجره‌ها هم باید از جنس مقاوم، سالم و بدون ترك خوردگی و شكستگی و زنگ زدگی و قابل شست و شو باشند.

ممنوعیت عرضه انواع پفك، نوشابه‌های گازدار، فلافل و بستنی یخی در بوفه مدارس

رییس اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با بیان این كه پنجره پایگاه تغذیه سالم مدارس باید بازشو و مجهز به توری سالم و مناسب باشد، گفت: بدین ترتیب از ورود حشرات به داخل پایگاه جلوگیری می‌شود.

دكتر ترابی با بیان این كه طبق این دستورالعمل روغن مصرفی برای مواد غذایی عرضه شده در پایگاه‌ های تغذیه سالم مدارس باید از اسید چرب ترانس كمتر از 10 درصد باشد، گفت: مواد غذایی و نوع غذای عرضه شده در پایگاه‌ های تغذیه سالم مدارس براساس مقادیر نیاز دانش آموزان به انرژی و پروتئین و بر اساس سن در نظر گرفته می‌ شود.

آجیل و خشکبار

وی، با بیان این كه حجم غذا باید متناسب با سن و انرژی مورد نیاز باشد، افزود: غذا در ظروف یك بار مصرف توزیع و در عین حال از توزیع نوشابه‌ های گازدار (به جز ماء الشعیر) همراه با غذا خودداری می ‌شود.

رییس اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، خشكبار، خرما و انواع میوه خشك، شیر و فرآورده‌های آن، لقمه سالم و غذاهای پخته را از مواد غذایی سالم عرضه شده در پایگاه‌ های تغذیه سالم مدارس برشمرد و افزود: پسته، بادام، گردو، بادام زمینی و هندی، انواع شیر، ماست، كشك، پنیر، آب میوه‌ های طبیعی، دوغ، ماء‌الشعیر، آب معدنی، انواع میوه، بیسكوئیت، كیك و كلوچه غنی شده از جمله مواد غذایی مجاز عرضه شده در پایگاه‌ های تغذیه سالم مدارس است.

*مطالب مرتبط:

پایگاه تغذیه سالم مدارس

سبد غذایی دانش‌آموزان ایرانی

بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه

بهترین میان وعده برای دانش‌آموزان

سوء تغذیه و تأثیر آن بر یادگیری در دانش آموزان

تبلیغات چیپس و پفک، دشمن کودکان

تغذیه کودکان دبستانی و پیش دبستانی

غذاهای مضر برای یادگیری دانش آموزان

تاثیر تغذیه بر یادگیری دانش آموزان

تغذیه دانش آموزان

تغذیه کودکان دبستانی (1) و (2)

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.