تبیان، دستیار زندگی
یك فوق تخصص خون و انکولوژی اعلام كرد: افرادی كه به كم خونی دچار هستند، در صورت مصرف...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزه برای كم خون ها مضر نیست

گلبول های قرمز خون

یك فوق تخصص خون و انکولوژی اعلام كرد: افرادی كه به كم خونی دچار هستند، در صورت مصرف مرتب داروهای شان، مشكلی در روزه داری نخواهند داشت.

دكتر سید امیر حسین امامی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، در خصوص شایع ‌ترین نوع كم خونی‌ ها اظهار داشت: بیشترین نوع کم خونی ‌ها از نوع تغذیه ‌ای است كه در راس آن ها کم خونی ناشی از فقر آهن (مواد لازم برای ساخت گلبول های قرمز) قرار دارد.

وی در ادامه گفت: این افراد اگر داروهای شان را در سحر، موقع افطار و نیمه شب مصرف كنند، مشكلی در روزه داری نخواهند داشت.

دکتر امامی ادامه داد: افرادی كه تحت درمان هستند و وضعیت عمومی نسبتا مناسبی دارند، منعی برای روزه‌ داری ندارند، مگر در مواردی كه كم خونی بسیار شدید باشد و درمانش هنوز شروع نشده باشد.

این فوق تخصص خون در ادامه تصریح كرد: مبتلایان به بیماری كم خونی از نوع بدخیم كه تحت درمان با داروهای شیمی درمانی، چه به صورت خوراكی و چه به صورت تزریقی هستند، در اكثر موارد اجازه روزه داری ندارند و اگر قرار است در موارد خاصی روزه داری انجام شود، حتما بایستی با نظر پزشك معالج باشد.

وی در خصوص افراد مبتلا به تالاسمی مینور و ما‍ژور، گفت: مبتلایان به تالاسمی مینور بر حسب توان و تحملی كه دارند می توانند روزه بگیرند، اما افراد مبتلا به تالاسمی ماژوری كه نیاز به تزریق مكرر خون دارند، مجاز به روزه گرفتن نیستند.

این متخصص خون در پایان توصیه كرد: این افراد، مصرف گوشت را در برنامه غذایی خود بگنجانند. همچنین از مصرف چای، حدود یك ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا، جدا خوداری كنند.

*مطالب مرتبط:

روزه داری در بیماران کلیوی

بیماران روانی می ‌توانند روزه بگیرند؟

روزه در بیماری های اعصاب و روان

روزه در بیماران دیابتی و قلبی

رمضان در كنار پزشک

روزه در بیماری های گوارشی

اثر روزه بر چربی های خون

روزه در بیماری های قلبی

روزه گرفتن عوارض بیماری ام. اس را کاهش می دهد

نقش روزه در مبارزه با چاقی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.