سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تئاتر در کشور گرجستان دارای دوران کلاسیک همانند دیگر کشورهای جهان نیست، اما ادبیات غنی و ریشه دار این کشور که در مضمون و محتوا با ادبیات کهن و هزاران ساله ایرانی هم ریشه است باعث شده هنر نمایشی در این سامان ارتباطی ‏تنگانتگ با ادبیات پارسی داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تئاتر گرجستان برگرفته از ادبیات غنی ایرانی 

تئاتر

‏تئاتر در کشور گرجستان دارای دوران کلاسیک همانند دیگر کشورهای جهان نیست، اما ادبیات غنی و ریشه دار این کشور که در مضمون و محتوا با ادبیات کهن و هزاران ساله ایرانی هم ریشه است باعث شده هنر نمایشی در این سامان ارتباطی ‏تنگانتگ با ادبیات پارسی داشته باشد.   

به گزارش ایرنا، بنا به نوشته های تاریخی و فرهنگی تئاتر مدرن در کشور های استقلال یافته جمهوری شوروی پیشین از جمله در گرجستان با الهام از تئاتر روسی احیا شده است اما در این بین هر جمهوری و هر کشوری براساس فرهنگ منطقه ای و بومی خود نیز گونه های مستقل تئاتری را عرضه کرده است که با همین تفاوت ها فرهنگ تئاتری این کشور ها نسبت به هم متفاوت شده است .

‏تئاتر در کشور گرجستان دارای دوران کلاسیک همانند دیگر کشورهای جهان نیست، اما ادبیات غنی و ریشه دار این کشور باعث شده است ارتباطی ‏تنگانتگ بین ادبیات و هنر نمایشی ایجاد شود ادبیاتی که به جهت ریشه های تاریخی با فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی در مضمون و محتوا نزدیکی های بسیاری به ادبیات ایرانی دارد .

تئاتر در کشور گرجستان دارای دوران کلاسیک همانند دیگر کشورهای جهان نیست، اما ادبیات غنی و ریشه دار این کشور که در مضمون و محتوا با ادبیات کهن و هزاران ساله ایرانی هم ریشه است باعث شده هنر نمایشی در این سامان ارتباطی ‏تنگانتگ با ادبیات پارسی داشته باشد.   

از مهمترین تئاتر ها و خرده نمایش های معروف در عرصه هنر نمایشی کشور گرجستان که ارتباط تنگاتنگی با ادبیات کهن این کشور دارد، می توان به تئاتر " بریکوبا " ‏Berikoba‏ اشاره کرد.

واژه ‏بریکا ‏Berika ‎‏ در زبان و ادبیات گرجی به معنای دلقک است و ‏Berikoba ‎‏ یعنی دلقک بازی. در معرفی شیوه های اجرایی نمایش بریکوبا می توان به مواردی چون متفاوت بودن این نمایش در اجرا با دیگر گونه های نمایشی و همچنین مشابهت ها و شیوه های همانندی آن با دیگر نمایش های مشابه در کشور های دیگر اشاره کرد که در اجرای این نمایش همانند " کمدیا دل ‏آرته " ایتالیایی از ماسک های متفاوت استفاده می شود.

در گرجستان نمایش دیگری به نام "تئاترکینو با" ‏Keenoba‏ وجود دارد که در اثر حمله ی ‏مغول به این کشور با فرهنگ گرجی تلفیق یافته و نمایشی مستقل را به وجود آورده است .

این نمایش با رقص و آواز بسیار همراه است و درانتها شخصیت اصلی آن به نام"کا آن " تصمیم به ‏خودکشی می گیرد و خود را به دریا و یا رودخانه می اندازد.

از مهمترین تئاتر ها و خرده نمایش های معروف در عرصه هنر نمایشی کشور گرجستان که ارتباط تنگاتنگی با ادبیات کهن این کشور دارد، می توان به تئاتر " بریکوبا " ‏Berikoba‏ اشاره کرد.

نمایش کینوبا توسط هنرپیشه های دوره گرد اجرا می شود و در هر ‏روستا و شهری به صحنه می رفته و هدف اصلی آن اعتراض به متجاوزانی است که تاریخ سرزمین گرجستان را ‏صحنه ی تاخت و تاز خود قرار داده اند و از این نظر تئاتری اعتراضی و افشاگرانه است .

اما نخستین تئاتر رسمی گرجستان در قرن 14 میلادی بوجود آمد که از جمله ی مؤسسان این تئاتر می توان به " داوید چولوکاشویلی " و ‏‏" جورجی آوا لیشویلی " اشاره کرد که در همان زمان به نوشتن نمایشنامه نیز می پرداخته اند.

درست در همین دوره است که پادشاه ‏گرجستان به نام"ارکله دوم "مکانی برای اجرای نمایش در قصر خود بنا کرد و موجب رونق بیش از پیش این هنر در کشور گرجستان شد .

در سال 1850میلادی با کوشش های فراوان " جورجی اریستاوی " از جمله پیشگامان فرهنگ و هنر نمایشی کشور گرجستان اولین گروه حرفه ای تئاتر گرجستان بوجود آمد و در سال 1851 ‏مؤسسه ی " اپرا و باله ی تفلیس" تأسیس شد.

بعدها در سال 1873میلادی گروه دولتی" کُر " تفلیس به وجود آمد که در سال های بعدی مکان آنها تبدیل به "کنسرواتوار دولتی" شد.

در سال 1879م. دو نویسنده و روشنفکر مشهور گرجی به نام های" الیا چاوچاوادزه "و " آکاکی تسِرتلِی " در تفلیس برای اولین بار تئاتری با کادر ‏ثابت بوجود آوردند که موفقیت آنها باعث شد گروهی با همین خصوصیات در شهر دوم بزرگ گرجستان یعنی "کوتائیس " ‏بوجود آید.

در همین زمان بود که نمایش های موزیکال کلاسیک و نمایشنامه نویسی این کشور رو به رشد نهادند از آهنگسازان تئاتری مهم این دوره می توان به "ذکریا پالیاشویلی "،" ویکتور دولیدزه "، " آندریا کارا شویلی " ، " ملیتون ‏بالانچیوادزه " و " جورج بالانچین " امریکایی اشاره کرد.

از مهمترین درام نویسان و نویسندگان حوزه تئاتر کشور گرجستان میتوان به"سنتی تساگارلی" ، "داوید کیدیا شویلی" ، " آلکساندر سومبا تاشویلی " اشاره کرد که آثار نمایشی متعددی را به رشته تحریر در آورده اند.

اما درعرصه کارگردانی تئاتر درکشور گرجستان می توان به کارگردانان مهمی چون "کوته مارجا نیشویلی"، " ساندرا احمتلی" ، " آلکساندر تستوناوا "، " شوتا آقاباده " اشاره ‏کرد.

کشور گرجستان به نسیت دیگر جمهوری های استقلال یافته شوروی پیشین درعرصه بازیگری تئاتر بازیگران مطرحی را به تئاتر معرفی کرده است که از آن جمله می توان به افزادی چون " واسوا آبشیدزه "، " والرین گونیا " ،" سیسیلیا تسوتساناوا "، " اوشانگی ‏شیدزه "،" وریکو آنکاباریدزه "و... اشاره کرد که هر کدام درشیوه اجرایی تئاتر دارای سبک خاص به خود هستند .

در سال 1850میلادی با کوشش های فراوان " جورجی اریستاوی " از جمله پیشگامان فرهنگ و هنر نمایشی کشور گرجستان اولین گروه حرفه ای تئاتر گرجستان بوجود آمد و در سال 1851 ‏مؤسسه ی " اپرا و باله ی تفلیس" تأسیس شد.

در تئاتر گرجستان و در کنار آثار مهم نویسندگان گرجی از نویسندگان بزرگ دنیا نیز نمایشنامه هایی در تالار های نمایشی این کشور همه ساله به صحنه می رود که از آن جمله می توان به شکسپیر، مولیر، لوپه دوگا، شیلر ، گارسیا لورکا ، گلدونی، چخوف، گوگول و... اشاره کرد .

اما در نیمه ی دوم قرن 19 میلادی، نسل جدیدی با افکار نو تئاتر وارد عالم هنر نمایشی این کشور شدند و با حضور خود تئاتر گرجستان را تحت تأثیر قرار داد، این گروه را نویسندگانی چون: ‏‏" پولیگاپره کاکابادزه "،" کیتا بوآچیتزه " و... رهبری می کردند و کارگردانانی چون " آرچیل چارتیشویلی" و"دیمیتری آلکسیدزه " ‏نیز با آنان همکاری می کردند .

هم اکنون کشور گرجستان دارای پنج میلیون نفر جمعیت است و 34 تئاتر فعال در سراسر این کشور فعالیت می کنند در میان این تئاترها می توان به ‏سه تئاتر مهم دولتی " اپرا و باله"، " یک تئاتر موزیکال" ، " یک تئاتر کمدی"، " یک تئاتر پانتومیم" و بیش از 20 تئاتر دیگر اشاره کرد. به جز ‏اینها در شهر تفلیس، مدرسه هایی برای کارگردانی، بازیگری، تاریخ تئاتر، کارگردانی تلویزیون، کارگردانی سینما و بازیگری تئاتر ‏موزیکال نیز وجود دارد.

همچنین در کنسرواتوار دولتی تفلیس رشته های تخصصی هنری مانندآهنگسازی، خوانندگی، رهبری ‏ارکستر و تئوری موسیقی درس داده می شود و در آکادمی نقاشی هم در کنار رشته های دیگر، صحنه آرایی و یا طراحی دکور ‏تئاتر نیز به دانشجویان تدریس می شود.

براساس نوشته ای از : وارلام نیکولادزه ‏Varlam Nikoladze‏   ، ترجمه : عطا ابراهیمی راد 

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین