سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به مسجد که رسید نگاهش به منبر افتاد. سه پله داشت. یک لحظه ایستاد و نگاه کرد. نمی‏توانست باور کند. میمونی بر پله‏ی اول نشسته بود. از غصّه دلش گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 برتر ازهزار ماه
قدر

به مسجد که رسید نگاهش به منبر افتاد. سه پله داشت. یک لحظه ایستاد و نگاه کرد. نمی‏توانست باور کند. میمونی بر پله‏ی اول نشسته بود. از غصّه دلش گرفت. خوب نگاه کرد. بر پله‏ی دوم میمون دیگری بود. قلبش در هم فشرده شد. یک لحظه از میمون‏ها صورت برگرداند و دوباره به منبر نگاه کرد. میمونی بر پله‏ی آخر نشسته بود. میمون‏ها از منبر بالا و پایین می‏رفتند. یک دفعه از خواب برخاست.

لحظه‏ای به خوابی که دیده بود فکر کرد. تعبیر خوابش را خوب می‏دانست. غصّه دلش را پر کرد. با خود گفت: «منبر، خلافت است و میمون حاکمان نالایق و ستمگر. خدایا اگر پس از من، فرزندان آمیّه حاکم شوند، مردم چه خواهند کرد؟ دین تو چه خواهد شد؟ چه بلایی بر سر قرآن خواهد آمد؟»

میمون‏ها بازیگرند و مقلّد حاکمان بنی‏امیه پس از من با دین و قرآن بازی خواهند کرد. آنها در زشتی، شراب‏خواری، قماربازی و همه‏ی بدی‏ها به یکدیگر نگاه خواهند کرد. آیا پس از من همه چیز از بین خواهد رفت؟

خداوند ناراحتی پیامبرش(صلی الله علیه و اله وسلم) را می‏دانست. از خوابی هم که دیده بود خبر داشت. می‏دانست حکومت بنی‏امیّه سال‏های سال طول خواهد کشید. در این سال‏ها حاکمان، مردم را به کارهای زشت دعوت خواهند کرد، به شراب‏خواری، به قماربازی و کارهای زشت دیگر. خدا می‏خواست پیامبرش(صلی الله علیه و اله وسلم) را دلداری دهد و به او بگوید که دین اسلام هرگز از بین نخواهد رفت. قرآن هرگز کهنه نخواهد شد و آیه‏ها و سوره‏هایش برای همیشه خواهد ماند. برای همین، سوره‏ی قدر بر قلب پیامبر(صلی الله علیه و اله وسلم) نازل شد با این سوره به پیامبر(صلی الله علیه و اله وسلم) و همه‏ی مسلمانان برنامه‏ای داد که یک شب آنها ارزشی بیشتر از هزار ماه داشته باشد.

 

بسم‏الله الرحمن الرحیم

انا انزلناه فی لیلة قدر و ما ادرئک ما لیلة قدر لیلة القدر خیر من الف شهر تنزل الملائکة و الروح فیها باذن ربهم من کل امر سلام هی حتی مطلع الفجر.

 

به نام خداوند بخشنده‏ی مهربان

ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم. تو چه می‏دانی که شب قدر چیست او چه ارزشی دارد. شب قدر از هزار ماه بهتر است. فرشتگان و جبرئیل در آن شب با اجازه‏ی پروردگارشان برای هر کاری فرود می‏آیند این شب تا طلوع فجر از همه‏ی بدی‏ها در امان و سلامت است.

 

پیامبر(صلی الله علیه و اله وسلم) وقتی سوره‏ی قدر را از جبرییل شنید؛ در تک تک آیه‏ها و کلمه‏هایش فکر کرد؛ به شب قدر فکر کرد؛ به فرشتگانی که در این شب فرود می‏آیند و همراه خود، رحمت خداوند را می‏آورند؛ به امامانی فکر کرد که فرشتگان بر آنها نازل خواهند شد و به آخرین آنها که مهدی (عج) است؛ لبخندی بر لبانش شکفته شد و در دلش شکوفه‏ی امید جوانه زد و مطمئن شد که خداوند نگهبان این دین خواهد بود و دین او هرگز از بین نخواهد رفت.

 

م. دیزی چه

تنظیم :بخش کودک و نوجوان

 

                                               ************************************

 

مطالب مرتبط

بخشش بزرگ خدا به پیامبر

خداوند تو را خوب و شایسته آفریده است

شهر پیامبر

با قرآن آشنا شویم

سوره‌ی غاشیه (قیامت)

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین