سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امام جمعه مشهد با بیان اینکه در همه انحرافات سیاسی، نخبگان با زاویه گرفتن از مقام ولایت، پیش قراول بوده اند، تأکید کرد: تمام ارزش نخبگان سیاسی تا زمانی است که در کنار ولایت، نخبگی شان در خدمت اسلام باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارزش نخبگان سیاسی تا زمانی است که در کنار ولایت باشند
علم الهدی

امام جمعه مشهد با بیان اینکه در همه انحرافات سیاسی، نخبگان با زاویه گرفتن از مقام ولایت، پیش قراول بوده اند، تأکید کرد: تمام ارزش نخبگان سیاسی تا زمانی است که در کنار ولایت، نخبگی شان در خدمت اسلام باشند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد مقدس در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به مساله لذت در عبادت اظهار داشت: در مقابل نظر دانشمندان که برخی برای لذت اصالت قائلند و برخی دیگر آن را توهم و حالت تخیلی می دانند، آنچه از روایات استفاده می شود این است که لذت یک حقیقت در زندگی انسان و معلول گرایشات و غرایز درونی اوست.

وی گفت: در این میان بشر در وجود خود از گرایش خداگرایی نیز بهره مند است و عبادت در واقع عکس العمل و پاسخ به این میل فطریست، از این رو می توان گفت عبادت دارای لذت است و سرکوب فطرت خداگرایی، موجب انحراف روحی و روانی انسان می شود.

آیت الله علم الهدی ادامه داد:

لذت عبادت از دو امتیاز برخوردار است؛ نخست آنکه برخلاف سایر غرایز و گرایشات، به دورا نخاصی از زندگی محدود نشده و در همه ادوار عمر انسان وجود دارد و کهنه نمی شود و دیگر آنکه همه لذایذ فانیست اما لذت عبادت حتی با مرگ هم از بین نرفته و به یک لذت دائمی و ابدی منتقل می شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در خطبه های دوم نماز جمعه این هفته مشهد با بیان اینکه ایام شهادت و ولادت معصومین(ع) در طول سال، تداعی کننده سیره آنان برای ماست، تصریح کرد: وجود ائمه اطهار(ع) همچون تابلوهای رنگینی است که در جاده تاریخ در برابر بینش ما نصب شده تا آموزه های ضروری دینی در زندگی را از طریق آموزش بصری و تحلیل این تابلوها بیاموزیم.

وی گفت: سیره سیاسی امام حسن مجتبی(ع) برای ما یک جریان عظیم عبرت آموز در عرصه زندگی سیاسی- اجتماعی است.

امام جمعه مشهد با اشاره به اینکه صلح امام حسن(ع) نتیجه انحراف سیاسی امت اسلام بود نه یک حرکت مورد قبول امام، تأکید کرد: این مساله از انحراف نخبگان سیاسی شروع شد و توده ای از مردم نیز که وابستگی شان به ولایت سست بود در جریان این انحراف قرار گرفتند.

وی افزود: وگرنه چه دلیلی داشت که مردمی که طعم عدل امیرالمؤمنین(ع) و توسعه سیاسی و عمران و آبادانی خلافت او را چشیده بودند و بعد از شهادت ایشان با رغبت کامل با امام حسن(ع) بیعت کرده بودند، پس از چند ماه امام(ع) را رها کرده و او را در کنج استیصال واگذاری قدرت به معاویه گرفتار کنند.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: عامل همه این انحرافات، فاصله گرفتن نخبگان سیاسی از حجت الهی بود که از اخص خواص و فرمانده لشکر امام(ع)، عبیدالله بن عباس شروع و موجب شد در طی یک شب هشتاد هزار تن از سپاهیان امام به معاویه بپیوندند.

امام جمعه مشهد بیان داشت: تاریخ نشان می دهد که در همه انحرافات سیاسی، نخبگان با زاویه گرفتن از مقام ولایت، پیش قراول بوده اند.

وی گفت: از عوامل اصلی تداوم انقلاب اسلامی این بوده که هر زمان نخبگان با ولایت زاویه پیدا کردند، مردم با هشیاری و عبرت آموزی از مظلومیت امام حسن مجتبی(ع) نه تنها به دنبال آنان نرفتند بلکه آن ها را طرد کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز داشت: در جریانات اخیر نیز گروهی از نخبگان که پیش از این هم با ولایت زاویه داشتند؛ اما تظاهر نمی کردند، با همه مقبولیتی که از نظر نخبگی سیاسی داشتند، به دلیل فاصله گرفتن از ولایت نزد مردم منفور شدند.

آیت الله علم الهدی با تأکید براینکه اگر مقتدای ما در همه خطوط و روابط سیاسی، سیره ائمه اطهار(ع) باشد، هرگز منحرف نخواهیم شد، اظهار داشت: تمام ارزش نخبگان سیاسی تا زمانی است که در کنار ولایت، نخبگی شان در استخدام اسلام باشد؛ اما در حوادث اخیر برخی این نخبگی را در استخدام امریکا و انگلیس قرار داده و برای توسعه شگردهای شیطانی دشمنان خدا استفاده کردند.

وی خاطرنشان کرد: در این اغتشاشات اصل مساله، کهریزک، کوی دانشگاه و مواردی از این دست نبود، بلکه اصل مساله این بود که کشوری که با پیشرفت های علمی و قدرت اندوزی منطقه ای، استکبار را به زانو درآورده است، یک دفعه با ادعای واهی عده ای مبنی بر تقلب در انتخابات مواجه می شود که با هیچ منطقی تطبیق نمی کند و آب به آسیاب دشمن ریختن است.

آیت الله علم الهدی تأکید کرد: عدالت اسلامی باید گریبانگیر جریان های متجاوزی بشود که به بهانه نخبگی روی دوش مردم پا گذاشته و آبروی نظام را به بازی گرفتند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین