سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
میرزا محمد هاشم در سال 1235 در شهر خوانسار متولد شد و به دوران کودکی به اتفاق خانواده عازم اصفهان گردید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیت الله ميرزامحمدهاشم خوانساري

آیت الله میرزا محمد هاشم خوانساری

 

زندگی نامه

حاج ميرزا محمدهاشم فرزند حاج ميرزا زين العابدين (سبط مير کبير و سيد خوانساری) یکی از اساتيد علما و مراجع بزرگ شيعيان در شهر اصفهان بود. معظم له اخوی صاحب روضات الجنات و داماد سيد صدر الدين اصفهانی بود که در رديف مراجع بزرگ اوايل قرن چهاردهم قرار گرفت.

ميرزای مذکور با ميرزای آشتيانی، ميرزای شيرازی، ميرزای رشتی، آخوند خراسانی و سيدالحکمای تبريزی معاصر بود. اين بزرگواران پس از فوت استادشان شيخ انصاری رحمة الله عليه به ترتيب در رأس حوزه های اصفهان، تهران، سامرا، نجف اشرف و آذربايجان در خدمت به اسلام و مسلمين و تدريس و تربيت علما مشغول بودند.

ميرزا محمد هاشم در سال 1235 در شهر خوانسار متولد شد و به دوران کودکی به اتفاق خانواده عازم اصفهان گرديد. در بدو امر از شاگردان برادر حاج ميرزا محمد باقر و پدر بزرگوارش بود، سپس چند سال از محضر سيد صدر الدين عاملی (پدر زنش) و مرحوم سيد حسن مدرس بهره مند بود و خود در حوزه اصفهان قريب الاجتهاد بود که چند سالی نيز در نجف اشرف از کرسی درس شيخ انصاری رحمة الله عليه و ديگر اعلام بزرگ به درجه استادی و مقام اجتهاد نائل آمد و از اعلام بزرگ عتبات و اصفهان به اخذ اجازه روايت و نيل به درجه اجتهاد موفق گرديد.

مرحوم حاج ميرزا محمدهاشم بيشتر سنوات عمر او در اصفهان سپری شد. حدود پنجاه سال در اصفهان به تدريس خارج فقه و اصول (و علم حديث و رجال و کلام و تفسير) مبادرت می نمود. و آيات و اعلامی از قبيل: شيخ هادی تهرانی، سيد محمد کاظم یزدی، آقا شريعت اصفهانی، سيد ابو تراب خوانساری و... از کرسی درس او در اصفهان بهره مند گرديده به درجه علمی و استادی رسيدند.

حاج ميرزا محمدهاشم به صاحب مبانی الاصول شهرت دارد. اين کتاب در اصول فقه است. از آثار ديگر او: منظومه در فقه و اصول، مقالات لطيفيه، جواهر العلوم، اصول آل رسول، ميزان انساب، چهل حديث، رساله در فضيلت نماز اول وقت و رسائلی در صوم و صلوة  مناسک حج و حرمت ذبح اهل کتاب است. سيد خوانساری مذکور کتاب دره سيد بحرالعلوم و کتاب رياض المسائل سيد علی طباطبائی را شرح و حاشيه نمود که از اين آثار او احاطه به دانش های او مشهود است. سرانجام در هفده رمضان سال 1318 وفات کرد و به کنار خير الاوصياء مدفون شد.


منبع: سایت نیکان

تهیه و تنظیم: فریادرس گروه حوزه علمیه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین