تبیان، دستیار زندگی
تا حالا شنیدی هی میگه من دیگه با خدا قهرم دیگه با خدا کاری ندلرم خوب عزیزم خودت مقصری راه را خودت بستی و آب را گل آلود کردی .حالا عصبانی نشو جوابتو تو مطلب بخون
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلید آسمان و زمین به دست توست اگر

رهاورد نور (9)

کلید

این سوال برایتان زیاد پیش آمده که چی کار کنم خدا صدای منو بشنوه،جوابمو بده .شاید هم از دوستا و نزدیکانت هم شنیده باشی که میگن : من دیگه با خدا قهرم چون اصلا به من محل نمی ذاره.نه دیگه نماز می خونم ونه دیگه ...

حالا من از شما می پرسم جواب این سوالات فراوان که هم من شنیدم و هم شما چیه؟یعنی واقعا راست میگن و خدا به اونها اصلا توجهی نداره و عنایتی نمی کنه؟

امروز همراه با رهاوردی نورانی دیگر از نجم تابان سوره اعراف در آغازین آیات جزء نهم برای پاسخ به این سوال تلاش خواهیم کرد.

وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ وَلَـكِن كَذَّبُواْ فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُواْ یَكْسِبُونَ(96)

ترجمه:  و اگر اهل شهرها ایمان آورده و تقوا پیشه مى‏كردند، بركاتى از آسمان و زمین به رویشان مى‏گشودیم، ولى آنها تكذیب كردند پس ما نیز ایشان را به سزاى آنچه مى‏كردند گرفتار ساختیم

تفسیر آیه:

در میان تفاسیر موجود مانند:مجمع البیان،نمونه،المیزان ونور، تفسیر نور مطالب کاربردی تری برای امروز و مسایل زنگی در جامعه فعلی ارائه می دهد لذا ما نیز  این بخش را از تفسیر ارزشمند نور برای شما روایت می کنیم:

«بركات» جمع «بركت»، به موهبت‏هاى ثابت و پایدار گفته مى‏شود، در مقابل چیزهاى گذرا. در معناى «بركت»، كثرت، خیر و افزایش وجود دارد. بركات، شامل بركت‏هاى مادّى و معنوى مى‏شود، مثل بركت در عمر، دارایى، علم، كتاب و امثال آن.

سؤال: اگر ایمان و تقوا سبب نزول بركات است، پس چرا كشورهاى كافر، وضع بهترى دارند و كشورهاى اسلامى با مشكلات فراوانى روبرو هستند؟

پاسخ: اوّلاً آن كشورها از نظر علم و صنعت جلو هستند، ولى از نظر روحى و روانى آرامش ندارند. از این نظر آنان نیز مشكلات فراوانى دارند.

ثانیاً: اغلب كشورهاى اسلامى، تنها نام اسلام را با خود دارند و قوانین و رهنمودهاى دین اسلام در آنجا حاكم نمى‏باشد. به علاوه گاهى رفاه مادّى، نوعى قهر الهى است. چنانكه قرآن مى‏فرماید: «فلمّا نسوا ما ذكّروا به فتحنا علیهم أبواب كلّ شى‏ء» چون تذكّرات الهى را فراموش كردند، درهاى همه چیز را به رویشان گشودیم تا سرمست شوند.

گشایش در قرآن

در قرآن، دو نوع گشایش براى دو گروه مطرح است:

الف: رفاه و گشایش براى خوبان كه همراه بركات است، «فَتَحنا علیهم بركات». ب: رفاه و گشایش براى كفّار و نااهلان كه دیگر همراه بركت نیست، «فَتَحنا علیهم ابواب كلّ شى‏ء»، زیرا چه بسا نعمت‏ها، ناپایدار و سبب غفلت و غرور و طغیان باشد. خداوند، این رفاه و گشایش كفّار را وسیله‏ى مهلت و پرشدن پیمانه‏ى آنان قرار داده است. بنابراین به هر نعمت ظاهرى نباید دل خوش كرد، زیرا اگر این نعمت‏ها براى مؤمنین باشد، مایه‏ى بركت است، و اگر براى كفّار باشد، ناپایدار و وسیله‏ى قهر الهى است.

امام صادق علیه السلام فرمودند: گاهى بنده‏اى از خداوند حاجتی دارد و خداوند دعایش را مستجاب مى‏كند و مقرّر مى‏شود تا مدّتى دیگر برآورده شود. امّا پس از آن، بنده گناهى را انجام مى‏دهد كه موجب برآورده نشدن حاجتش مى‏شود.

امام صادق علیه السلام فرمودند: گاهى بنده‏اى از خداوند حاجت و تقاضایى دارد و خداوند دعایش را مستجاب مى‏كند و مقرّر مى‏شود تا مدّتى دیگر برآورده شود. امّا پس از آن، بنده گناهى را انجام مى‏دهد كه موجب برآورده نشدن حاجتش مى‏شود. از مصادیق بارز این آیه، دوران ظهور حضرت مهدى(عجّل‏اللّه‏تعالى‏فرجه) است كه به گفته‏ى روایات، در آن زمان بركات از آسمان و زمین سرازیر مى‏شود.

14گلستان در یک آیه

در این بخش از مطلب تکات مهمی که از آیه برداشت می شود در قالب 14 موضوع تقدیمتان می گردد.

1- ایمان آوردن و متّقى شدن جامعه، كار بسیار سختى است. «لو... آمنوا واتّقوا» («لَو»، نشانه‏ى كار بسیار سخت و

قرآن

نشدنى است) براى دریافت الطاف و بركات اجتماعى خداوند، ایمان و تقواى فردى كافى نیست، باید اكثریّت جامعه اهل ایمان و تقوا باشند.  «أهل القرى آمنوا واتّقوا»

3- ایمان به تنهایى كافى نیست، بلكه تقوا لازم است. «آمنوا واتّقوا»

4- سرمایه‏گذارى روى فرهنگ ومعنویّت جامعه، بازده اقتصادى هم دارد. «آمنوا و اتّقوا لفتحنا علیهم بركات»

5 - وعده‏هاى الهى را جدّى بگیریم. با ایمان و تقوا، نزول بركات حتمى است. (حرف لام در «لفتحنا»)

6- بستن و گشایش، در اختیار خداست، «لفتحنا» امّا بازتابى از عملكرد ماست.

7- ادیان آسمانى، خواستار بهبود وضع اقتصادى مردمند. «لفتحنا علیهم»

8 - انسان به‏طور غریزى به‏دریافت بركات وخیرات علاقمند است وانبیا از همین تمایلات طبیعى براى اهداف خود استفاده مى‏كردند. «لفتحنا علیهم بركات»

9- آنچه از بركات دریافت مى‏كنیم، گوشه‏اى از بركات الهى است. «بركات» (كلمه‏ى «بركات» بدون الف و لام است، لذا شامل تمام بركت‏ها نمى‏شود)

ادیان آسمانى، خواستار بهبود وضع اقتصادى مردمند. «لفتحنا علیهم"

سرمایه‏گذارى روى فرهنگ ومعنویّت جامعه، بازده اقتصادى هم دارد. «آمنوا و اتّقوا لفتحنا علیهم بركات»

10- زمین و آسمان، سرچشمه‏ى بركات‏اند. «بركات من السماء و الارض»

- نقش آسمان در بركت‏رسانى، بر نقش زمین مقدّم است. «بركات من السماء و الارض» (تقدّم آسمان بر زمین)

12- ایمان و تقوا سبب نزول بركات مى‏شود، ولى هر نعمت و رفاهى معلول ایمان و تقوا نیست. «آمنوا واتّقوا... بركات»

- عامل محرومیّت‏ها و مشكلات، عملكرد خود ماست. «بما كانوا یكسبون»

14- لجاجت و پافشارى بر گناه، سبب قهر و عذاب الهى است. «فاخذناهم بما كانوا یكسبون.

امید آنکه با رمز تقوی گشایندهابواب برکات الهی در این ماه.شریف باشیم.

آمین

گروه دین و اندیشه تبیان_رضاسلطانی