سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر سال که در حرا خلوت می گزید , من ایشام را می دیدم و جزمن و خدیجه , کسی ایشان رانمی دید و در آن روز که هیچ مسلمانی نبود , جز رسول الله صلی الله علیه و آله و خدیجه سلام الله علیه ها , مسلمانی نبود که من سومین آنان بودم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خدیجه(سلام الله علیها) به روایت تاریخ

حضرت خدیجه(س)

1- خدیجه (ص) گام به گام با رسول الله صلوات الله علیها

در کلامی از نخستین امام , علی بن ابی طالب صلوات الله علیه در تبین جایگاه و رابطه ی ویژه حضرت , با رسول الله صلوات الله علیه , چنین می خوانیم :

«…و لقد كان یجاور فی كل سنة بحراء فأراه و لا یراه غیری و لم یجمع بیت واحد یومئذفی الإسلام غیر رسول الله (صلى‏الله علیه‏و آله) و خدیجة و أنا ثالثهما أرى نورالوحی و الرسالة و أشم ریح النبوة. و لقد سمعت رنة الشیطان حین نزل الوحی علیه (صلى‏الله علیه‏ و آله) فقلت یا رسولالله ما هذه الرنة فقال هذا الشیطان قد أیس من عبادته إنك تسمع ما أسمع و ترى ماأرى إلا أنك لست بنبی و لكنك لوزیر و إنك لعلى خیر.»( مکاتیب الرسول ج1 صفحه 407 , با اختلافاتی در نهج البلاغه خطبه 192 معروف به قاصعه )

... هر سال که در حرا خلوت می گزید , من ایشان را می دیدم و جزمن و خدیجه , کسی ایشان رانمی دید و در آن روز که هیچ مسلمانی نبود , جز رسول الله صلی الله علیه و آله و خدیجه سلام الله علیه ها , مسلمانی نبود که من سومین آنان بودم.

نور وحی و پیامبری را می دیدم و بوی نبوت را استشمام می کردم و در زمانی که وحی بر ایشان صلی الله علیه و آله , عرضه می شد , ناله های شیطان رامی شنیدیم ...

2- خواستگاری

مطلب دوم : خواستگاری تقاضای ازدواج از جانب خدیجه (س) مطرح می شود زیرا اندیشه بیش از بیست سال بر این انتخاب تامل نموده است .تا ان زمان حاضر به زندگی مشترك با هیچ مردی از مكه نبودند وبه خواستگارانی چون ابوسفیان عقبه بن ابی معیط و... وقعی ننهادند.

ابن عباس می گو ید:خدیجه در زمان ازدواج با رسول الله(ص)و...بیست و هشت ساله بود و مهریه اش دوازده وقیه!

اكنون زمان شایسته برای صحیحترین انتخاب فرارسیده و با عرفانی كه به امین مكه دارد بایسته است كه خود بر سنتهای جاهلی عربستان خط بطلان كشد و سكوت مدبرانه وفهیمانه را بشكند و اینچنین بگوید :به دلیل قرابت شما به خودم وارجمندی و والامقامی و امین وشریف بودن شما درقبیله و داشتن بایسته ترین رفتارها و درستی كلام برای ازدواج با شما اماده ام !پس ازاگاهی رسول الله(ص) از پیشنهاد خدیجه (س) با عمو ها به گفتگو می پردازند و ایشان برای خواستگاری به منزل خدیجه (س) می روند و از حضرت خدیجه (س) خواستگاری میكنند.(سیره ابن اسحاق /130 ونیز طبقات ج 6/11)

وازجانب خدیجه (س) نیز عمویش عمروبن اسد پاسخ گو می باشد .(طبقات ابن سعد ج 1/88)

3- خدیجه در زمان ازدواج با پیامبر

مطلب اول:ابن اسحاق در معرفی خدیجه (س)می نویسد:...خدیجه در ان زمان (پیشنهاد ازدواج با رسول الله (ص) )درمیان زنان قریش از بهترین اجداد برخوردار بود.شریف ترین و پولدار ترین زن قریشی بود به گو نه ای كه هر كس توان خواستگاری داشت بر ازدواج با ایشان حریص بود. (سیره ابن اسحاق ص129)

ویا معرفی در توصیف خدیجه چنین میگوید:خدیجه دختر خویلد بن اسد ....زنی دور اندیش ونیرومند و پرطاقت در برابر سختیها وشریف وصاحب كرامت و خیر و از نظر اجداد در میان زنان قریش نخبه وبرگزیده و در مولایی و بزرگی بزرگترین انان و...بگونه ای كه انسانی در خویش توان خواستگاری می دید حریص بر ازدواج با ایشان بود.وی را خواستگاری می كردند و برایش هزینه ها می كردند.(اما ناكام بر می گشتند) طبقات ابن سعد ج1/88

ابن عباس می گو ید:خدیجه در زمان ازدواج با رسول الله(ص)و...بیست و هشت ساله بود و مهریه اش دوازده وقیه! (طبقات ابن سعد ج6/12)

پایگاه اطلاع رسانی شهید آوینی

تهیه: شکوری

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین