وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در صنعت امروز بدون سنسورها و سوئیچها هیچ پروسه صنعتی قابل اجرا نیست.در این مقاله به بررسی یك سری ازمهمترین سنسورها و سوئیچهای صنعتی میپردازیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حسگرهای صنعتی

در صنعت امروز بدون سنسورها و سوئیچها هیچ پروسه صنعتی قابل اجرا نیست در این نوشتار به بررسی یك سری از مهمترین سنسورها و سوئیچهای صنعتی میپردازیم.

 

اولین دسته Proximity Switches هستند كه كاربرد وسیعی نیز در صنعت دارند

سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors

از انواع این نوع سوئیچهای حسگر می توان به این موارد اشاره كرد.

Sonar Proximity Switches این دسته حسگرها بر اساس پالسهای مافوق صوت عمل می كنند به این صورت كه با ارسال یك پالس و سپس دریافت پژواك آن از وضعیت یك جسم یا سطح مطلع می شوند. مزیت این نوع حسگر این است كه در محیطهای صنعتی كثیف یا درون یك مایع یا جامد به خوبی كار می كند. این حسگرها می توانند در كاربردهای وسیعی همچون اندازه گیری یك فاصله، تعیین یك سطح، اندازه گیری یك ضخامت و اندازه گیری یك ارتفاع مورد استفاده قرار گیرند

سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors
سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors

  

 

 

 

 

 

 

 

Photoelectric Proximity Switches این حسگرها نوری هر شی را صرفنظر از جنسش آشكار میكنند.این حسگرها میبایست به گونه ای نصب شوند كه كمتر دچار آلودگی و گرد و خاك شوند.نوع خاصی از این نوع حسگر نیز هست كه تشخیص رنگ نیز می دهد.

از كاربردهای این نوع حسگر می توان به سنجش ارتفاع،عمل شمارش به صورت تك سنسوری(روش انعكاس) و دو سنسوری اشاره كرد.

سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors
سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors

 

Inductive Proximity Switches این نوع حسگرها كه بر اساس تغییر جریان القایی در یك سیم پیچ كار می كنند دارای كاربردهای گسترده ای مثل تشخیص وضعیت شیرهای صنعتی،تشخیص قطعات شكسته شده بر روی یك ماشین صنعتی مثل سر مته ها،تشخیص بسته شدن درست درب بسته های فلزی و تشخیص میزان سرعت بر روی محورهای فلزی گردان می باشند از مشخصه های خوب این حسگرها می توان به طول عمر زیاد،صحت سوئیچ بالا و پاسخ سریع اشاره كرد این سوئیچها فقط بر روی قطعات فلزی كار می كنند.

سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors
سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors

 

Capacitive Proximity Switches بر اساس تغییرات عایق بین دو ورقه یك خازن و تغییرات ظرفیت این خازن ساخته شده اند. این حسگرها بر روی هر نوع ماده اعم از جامد،پودر و مایع عمل می كنند مانند شیشه،سرامیك،چوب و غیره ، به دلیل عدم تماسشان با جسم مورد نظر دارای طول عمر زیادی هستند از جمله كاربردهای این حسگرها می توان به كنترل سطح ،كنترل وجود مایع در بسته ها و عمل شمارش اجسام عایق اشاره كرد.

سنسورهای صنعتی و سنسور , sensors

برگرفته از دانشجو ، رشد

تنظیم برای تبیان: سیدخاموشی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین