تبیان، دستیار زندگی
شاید برای شما سؤال باشد كه چرا با ما چنین رفتاری شد؟ چرا ملت ما مجبور شد هشت سال در برابر زورگویی‌های دنیای ظلم و ستم ایستادگی كند، تعداد زیادی از فرزندان این مرز و بوم به شهادت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا دنیا با ما چنین کرد؟

شاید برای شما سؤال باشد كه چرا با ما چنین رفتاری شد؟ چرا ملت ما مجبور شد هشت سال در برابر زورگویی‌های دنیای ظلم و ستم ایستادگی كند، تعداد زیادی از فرزندان این مرز و بوم به شهادت برسند و خسارات مالی بی‌شماری بر ملت و دولت ایران تحمیل شود.

هیتلر

در جنگ دوم جهانی وقتی آلمانها عزمشان را جزم كرده بودند كه تمام دنیا را فتح كنند و نژاد خالص ژرمن را به آن مسلط سازند و از قبل هم پیش بینی امكانات و تجهیزات لازم را برای این كار كرده بودند، 26 كشور قدرتمند دنیا در شهر سانفرانسیكو كنفرانسی را برگزار كردند و در آن كنفرانس معاهده معروف سانفرانسیسكو را بر علیه هیتلر و آلمان نازی امضاء‌ كردند و در واقع بر علیه آلمانها متحد شدند. این كار یك حركت طبیعی بود كه برای محار آلمانی‌ها انجام شد و پس از سه سال جنگ توانست آلمانی‌ها را در هم بشكند.

ولی انقلاب اسلامی ایران چه تغییراتی را در وضعیت سیاسی و جغرافیایی جهان پدید آورد یا در صدد ایجاد آن بود كه بیش

از 36 كشور به صورت علنی و آشكارا در جنگی نابرابر بر علیه آن متحد شدند. بزرگترین قدرتهای دنیا و در رأس آنها آمریكا هر كاری كه توانستند كردند تا این انقلاب را به شكست بكشانند.

برای روشن شدن علت این اتحاد شوم باید وضعیت سیاسی آن زمان به صورت مختصر بیان شود.

در آن دوران دو قدرت بزرگ جهان، آمریكا و شوروی سابق بودند كه هر كشور دیگر باید فرمانبر و مطیع یكی از این دو كشور می‌بود. یا باید هم پیمان آمریكا و مجری سیاست‌ها و دستورات صادر شده از واشنگتن می‌شد، مانند ایران در زمان شاه. یا باید دستورات خود را از كاخ كرملین در مسكو می‌گرفت.

وقتی انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید رهبر فرزانه ایران یك روش جدید ارائه داد، ایران مستقل، ایرانی كه نه سلطه ‌ی آمریكا را قبول داشت و نه سلطه‌ی شوروی. این روش برای قدرتمندان خیلی سخت و غیر قابل تحمل بود. ایران و در رأس آن پیرمردی كه تمام دارایی او چندجلد كتاب و یك خانه محقر استیجاری بود، مسیر دنیا را عوض كرده بود. مسیری كه خیلی از كشورهای به ظاهر قدرتمندتر و بزرگتر از ایران از آن پیروی می‌كردند و جرأت مخالفت با آن را نداشتند. به‌همین خاطر دنیای ستم و زور هر چه در توان داشت، به كار گرفت تا مانع از پیروزی این طرز تفكر شود. دو ابر قدرت دنیا چون شكوه و عظمت پوشالی خود را در خطر می‌دیدند و حاكمان متحد با آنها هم هر كدام بنا به دلایلی به مخالفت و جنگ با انقلاب اسلامی ایران پرداختند . تعدادی از حاكمان كشورهایی كه با انقلاب اسلامی به جنگ پرداختند ترس داشتند كه، چون با روش غیر دمكراتیك ، حكومت را به دست گرفته‌اند و مردم، آنها را انتخاب نكرده‌اند، توسط مردم كشورشان به سرانجام شاه ایران دچار شوند. تعدادی از حاكمان كشورهای هم پیمان آمریكا، ماننداروپائی‌هانیز منافعی از ایران می‌بردند كه با سقوط شاه این منافع قطع ‌شده بود.

رهبر فرزانه ایران یك روش جدید ارائه داد، ایران مستقل ایرانی كه نه سلطه ‌ی آمریكا را قبول داشت و نه سلطه‌ی شوروی. این روش برای قدرتمندان خیلی سخت و غیر قابل تحمل بود.

در این میان حضرت امام (ره) با قاطعیتی كه از انوار الهی سرچشمه می‌گرفت بر روش نوین خود پافشاری كرد. چند سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با ارسال نامه‌ای به رهبر شوروی سابق سقوط امپراطوری كمونیستی را پیش بینی كرد و از او خواست برای درمان تمام دردهای بشر به دامن اسلام پناه بیاورد.

در آن زمان كسی سقوط ابر قدرت شرق را باور نمی‌كرد. چیزی از این پیش بینی نگذشته بود كه شوروی سابق از بین رفت و به قول حضرت امام (ره): «بعد از این كمونیسم را باید در موزه‌ها جستجو  كرد.»

چرا دنیا با ما چنین کرد؟

در آینده ی نزدیك انشاء‌الله با تحقق پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای شاهد سقوط ابر قدرت غرب نیز خواهیم بود.

تغییراتی كه انقلاب اسلامی به وجود آورد، محدود و خاص ایران نبود. انقلاب ما دنیا را تكان داد و به ملت‌ها اعتماد به نفس بخشید.

شاید دو مثال زیر بتواند قدری از این تحول را بیان كند.

همانطور كه می‌دانید حدود 45 سال است یهودیان سراسر دنیا در كشور فلسطین جمع شده‌اند و با اشغال این كشور، كشوری دروغین به نام اسرائیل تشكیل داده‌اند. تمام جمعیت اسرائیل حدود سه میلیون نفر است و مساحت كشور اسرائیل هم یك صدم كشورهای عربی نیست. همین كشور سه میلیونی و خیلی كوچك با حمایت‌های آمریكا و اروپا، شكست‌های تحقیر آمیزی به كشورهای عربی كه جمعیتشان چند صد میلیون نفر است و از منابع عظیم نفت و گاز نیز برخورارند، وارد كرده است.

به گونه‌ایی كه در طول این 45 سال هر كجا از خاك كشورهای عربی را كه اراده كرده به اشغال خود در آورده است و در چند جنگ بزرگ كه كشورهای عربی در یك طرف بوده‌اند و اسرائیل در طرف دیگر، كشورهای عربی شكست‌های جبران ناپذیر ی را از اسرائیل متحمل شده‌اند.

در سال 1982 میلادی غیر از فلسطین بخش‌هایی از سرزمین‌های دوكشور مصر و سوریه در اشغال اسرائیل بود. این كشور در یك عملیات نظامی كشور لبنان را هم به اشغال خود درآورد.

بعد از اشغال لبنان توسط اسرائیل كشورهای اروپایی و آمریكا، به ظاهر برای ایجاد صلح و در واقع برای حمایت از اسرائیل دراشغال دائمی لبنان، نیروی نظامی به این كشور اعزام كردند.

هر جا سربازان امام خمینی (ره) هستند، جایی برای ظالمین نیست.

كشور لبنان از قومیت‌های مسیحی، برادران اهل تسنن و شیعیان تشكیل شده‌ و قدرت سیاسی هم به همین ترتیب در این كشور تقسیم شده بود.

شیعیان لبنان كه د رآن موقع ضعیف‌ترین بخش جامعه لبنان را تشكیل می‌دادند، با ابتدائی‌ترین سلاح‌ها به مقابله با اشغالگران اسرائیلی برخواستند و تنها گروهی بودند كه با الهام گرفتن از شیوه مبارزاتی و تفكر ظلم ستیز انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در مقابل اسرائیلی‌ها ایستادند. حضور تجاوزكارانه و شوم سربازان آمریكایی و اروپایی همراه با اشغالگران اسرائیلی در خاك لبنان بیانگر یك توطئه‌ی از قبل طراحی شده برای تبدیل لبنان به فلسطین دوم بود. در این میان شیرمردانی باید می‌بودند تا از این توطئه شوم  جلوگیری می‌كردند.

هسته‌های اولیه جنبش حزب الله لبنان با حمایت‌های معنوی و آموزشی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب لبنان پایه ریزی شد. این جنبش با الهام گرفتن از الگوی مبارزاتی رزمندگان اسلام در ایران توانست به مبارزه با اسرائیل برخیزد و با نجات لبنان از اشغال اسرائیل باعث افتخار مذهب مترقی تشییع گردد. یك جوان شیعه لبنانی عضو این گروه ، با بارگیری ده‌ها كیلوگرم مواد منفجره در یك كامیون به مقر سربازان آمریكایی و اروپایی حمله كرد. در این حمله بیش از 320 سرباز آمریكایی و اروپایی كشته و حدود 100 نفر هم زخمی شدند. حمله چنان گیج كننده و غافلگیر كننده بود كه هیچ عكس العملی از سوی آمریكا، اروپا و اسرائیل را در پی نداشت. چاره‌ایی نبود ، دنیای ظلم و ستم برای دومین بار در طول تاریخ از اسلام ناب محمدی(ص) سیلی می‌خورد. پس از این حمله، آمریكائی‌ها و اروپائی‌ها فرار را بر قرار ترجیح دادند و سرافكنده و نادم خاك لبنان را ترك كردند. چون فهمیدند كه هر جا سربازان امام خمینی (ره) هستند، جایی برای ظالمین نیست.

حزب الله

آمریكائی‌ها و اروپائی‌ها از لبنان فرار كردند ولی اسرائیل ماند تا از آبروی جبهه كفر و ستم دفاع كند. ماندنی كه همراه با مشقات و ضربات زیاد از سوی حزب الله لبنان بود. حدود 18 سال ارتش به ظاهر آهنین و شكست ناپذیر اسرائیل اسیر جوانان شیعه لبنان بود و با حمایت‌های بی‌‌شمار آمریكا و اروپا در مقابل ضربات حزب الله لبنان تاب آورد، ولی سرانجام وعده‌ی الهی به تحقق پیوست و در سال 2000 میلادی اسرائیلی‌ها با قبول شكست از جنبش حزب الله لبنان ، از این كشور فرار كردند.

حزب الله لبنان یك گروه چند هزار نفری از جوانان شیعه لبنانی است كه با توكل به خدا و بهره گیری از شیوه مبارزاتی حضرت امام خمینی(ره) كاری كرد كه حدود بیست كشور عربی با جمعیت چند صد میلیونی و ارتش‌های چند میلیونی از انجام آن عاجز بودند.

یك جوان شیعه لبنانی ، با بارگیری ده‌ها كیلوگرم مواد منفجره در یك كامیون به مقر سربازان آمریكایی و اروپایی حمله كرد. در این حمله بیش از 320 سرباز آمریكایی و اروپایی كشته و حدود 100 نفر هم زخمی شدند. حمله چنان گیج كننده و غافلگیر كننده بود كه هیچ عكس العملی از سوی آمریكا، اروپا و اسرائیل را در پی نداشت.

چند سال پیش نیز كشور یوگسلاوی سابق از هم پاشید و ایالت‌های آن به عنوان كشورهای مستقل اعلام استقلال كردند. یكی از این ایالات، جمهوری‌بوسنی و هرزگوین بود كه بیشتر جمعیت آن رامسلمانان تشكیل  می‌دادند.

وقتی دولت این ایالت استقلال آن را به رأی مردم گذاشت، اكثریت قاطع مردم به استقلال آن به نام كشور مستقل (جمهوری بوسنی و هرزگوین) رأی دادند.

وجود یك كشور مسلمان در قلب اروپا برای كشورهای مسیحی مذهب و به اصطلاح متمدن و دمكراتیك این قاره خیلی سخت و غیر قابل تحمل بود. صرب‌های ساكن در یوگسلاوی سابق كه مذهب مسیحی داشتند در سایه سكوت همراه با رضایت و تشویق اروپائیان ، دست به قتل عام مردم بی‌دفاع و مسلمان بوسنی و هرزگوین زدند و در این نسل كشی هزاران نفر از مسلمانان اروپا را در مقابل چشمان حكومت‌های مدعی دمكراسی با وحشیانه‌ترین و فجیع‌ترین وضع به شهادت رساندند. جنایاتی كه انسان از بازگویی آن شرم دارد و مانند لكه ننگی بر پیشانی اروپا باقی خواهد ماند. آمریكائی‌ها و اروپائی‌ها برای اینكه به ظاهر بی‌طرفی خود را دراین جنگ اعلام كنند، طرفهای درگیردرجنگ را محاصره نظامی كردند. ولی مثل همیشه‌، دوباره دنیا را فریب دادند. چون انبارهای تسلیحاتی یوگسلاوی سابق در بلگراد و شهرهای دیگر صربستان و مونته‌نگرو در اختیار صربها بود و این مسلمانان بودند كه اسلحه‌ای برای دفاع از خود نداشتند. در واقع آمریكا و اروپا مسلمانان بوسنی را محاصره نظامی كرده‌ بودند. مردم بوسنی با هر چه در توان داشتند به مقابله با اشغالگران صرب برخواستند.

بوسنی

در این میان یك فرمانده مسلمان بوسنی‌یایی به شیوه ایرانی‌ها می‌جنگید و پیشانی بندی شبیه رزمندگان ایران اسلامی بر پیشانی او و سربازانش حكایت از حضور تفكر امام خمینی (ره) در اروپا می‌كرد.  این رویداد زنگ خطری بود كه این بار در اروپا به صدا در‌می‌آمد نه در ایران یا لبنان. دولت آمریكا به دولت بوسنی پیشنهاد داد در مقابل یك كشتی اسلحه، این فرمانده را عزل كند. دولت بوسنی هم كه شدیداً به اسلحه نیاز داشت این كار را كرد.

اینها نمونه‌هایی از تحولاتی است كه    انقلاب اسلامی در دنیا پدید آورد.تحول در علم و دانش مسلمانان، تحول در ایجاد شخصیت برای مسلمانان تحول در صنعت و تكنولوژی و صدها تحول دیگر.

یك فرمانده مسلمان بوسنی‌یایی به شیوه ایرانی‌ها می‌جنگید و پیشانی بندی شبیه رزمندگان ایران اسلامی بر پیشانی او و سربازانش حكایت از حضور تفكر امام خمینی (ره) در اروپا می‌كرد.  این رویداد زنگ خطری بود كه این بار در اروپا به صدا در‌می‌آمد نه در ایران یا لبنان.

این تحولات را انقلاب اسلامی در كشوری باعث می‌شد كه قبل از آن در معادلات سیاسی جهان اصلاً به حساب آورده نمی‌شد. قبل از انقلاب، بالاترین افتخار شاه و مسئولان فاسد حكومت ایران، نوكری دست چندم آمریكا بود. اگر این تحولات را یك كشور قدرتمندتر از ایران به وجود می‌آورد ، شاید با این حجم و شدت مورد حمله‌ی دنیای استكبار قرار نمی‌گرفت. ایران كشوری بود كه به خاطر حاكمان نالایق و بی‌تدبیر در عرض چند ساعت و در یك جلسه بین حاكمان كشورهای انگلیس و روسیه به دو بخش تقسیم می‌شد و تحت سلطه‌ی آنان قرار می‌گرفت و یا تصمیمات برای اداره‌ی آن در سفارتخانه‌های آمریكا و اروپا در تهران اتخاذ می‌شد.


منبع: سایت ساجد به نقل از  كتاب زنگ تاریخ تألیف علی اكبر رئیسی