تبیان، دستیار زندگی
حتما تا به حال برای خرید شامپو یا نرم‌کننده سری به بازار گیج‌کننده شامپوها زده‌اید. هزاران نوع شامپو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سئوالاتی درباره شامپوها (1)

شامپو

حتما تا به حال برای خرید شامپو یا نرم‌کننده سری به بازار گیج‌کننده شامپوها زده‌اید. هزاران نوع شامپو با قیمت‌های مختلف در بازار موجود است و هر روز هم انواع جدیدتری به آنها افزوده می‌شود.

فروشنده‌های مختلف نیز شامپوهایی را به شما پیشنهاد می‌کنند که بعضی از آنها واقعا از لحاظ قیمت با انواع دیگر تفاوت بسیار زیادی دارند. اما سوال این جاست که آیا قیمت شامپوها معیار قابل قبولی برای بهتر بودن آنهاست؟ یک شامپوی مناسب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟ هر کدام از پرسش‌های زیر ممکن است سوال شما هم باشد، امیدواریم پاسختان را دریافت کنید.

تاریخچه شامپو چیست؟

كلمه شامپو از یك لغت هندو به نام "چامپانا" به معنی ماساژ دادن گرفته شده است.

قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوبك و كتیرا و مواد معدنی مانند خاك‌های سیلیسی استفاده می‌كردند، ولی صابون، متداول‌ترین ماده جهت شستشوی مو بود و به همین علت اولین شامپوها، شامپوهای صابونی بوده‌اند و كم‌كم با پیدایش پاك‌كننده‌های مصنوعی، مخلوطی از صابون و پاك‌كننده و بالاخره پاك‌كننده‌های خالص عرضه شدند. البته در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از مردم به علت آگاه نبودن از مشكلی كه قلیایی بودن صابون و سختی آب برای مو پدید می‌آورد، از صابون برای شستن موی خود استفاده می‌كنند.

بهترین شامپو چه شامپویی است؟

چیزی به عنوان بهترین شامپو وجود ندارد. اغلب شامپوها اثر پاک‌کنندگی رضایت‌بخشی دارند و قیمتی که شما برای شامپو پرداخت می‌کنید، سلیقه شخصی است و لزومی‌ندارد برای به دست آوردن شامپوی خوب، پول زیادی خرج کنید. به این معنا که الزاما گران بودن قیمت شامپو، معیار خوب بودن آن نیست. همه شامپوها حاوی ترکیبات سورفاکتانت هستند و عمل نظافت و زدودن چربی، چرک و سایر زواید روی مو را انجام می‌دهند که این مواد همراه با کف در موقع آبکشی از بین می‌رود.

آیا استفاده مكرر از شامپو موجب كدر شدن و آسیب دیدن مو می‌شود؟

استفاده از شامپوهای نامناسب و عدم به كارگیری روش صحیح استفاده از شامپو باعث كدورت و آسیب‌دیدگی موها می‌گردد. در صورتی كه شامپوی مناسب موی خود را پیدا نموده و روش صحیح شامپوكردن و خشك كردن مو را یاد بگیرید، می‌توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

همه تولیدكننده ‌ها ادعا می كنند شامپوی شان بهترین است. آیا واقعا شامپوها فرقی با هم ندارند؟

تفاوت بسیار زیادی بین شامپوهای مختلف از نظر كیفیت ماده اولیه مورد استفاده، فرمولاسیون به كاربرده شده، رعایت اصول بهداشتی در خط تولید، جنس تجهیزات ساخت و بسته‌بندی و همچنین دقت تولیدكننده در كنترل كیفیت محصول نهایی وجود دارد. ضمن آنكه شرایط نگهداری محصول تا رسیدن به دست مصرف كننده از عوامل مهم و موثر در كیفیت نهایی شامپو است.

شامپو

چگونه یک شامپوی مناسب برای موهایمان انتخاب کنیم؟

چون موها متفاوت هستند و شامپوها نیز مختلف، بهترین راه امتحان کردن انواع شامپو و در نهایت انتخاب مناسب‌ترین آنهاست.

برچسب روی شامپوها به معرفی ترکیبات موجود در آن می‌پردازد. آنچه مهم است اینکه اگر موهای شما در اثر مواد مختلف مثل مواد مش یا فر یا به هر دلیل دیگری آسیب دیده است، بهتر است به اسیدیته شامپو دقت کنید. اسیدیته شامپوها بین قلیایی متوسط تا اسیدی سبک تنظیم می‌شود.

اگر موهایتان آسیب‌دیده شامپوهای خنثی یا شامپویی با اسیدیته سبک که مو را کمتر متورم کرده و لایه خارجی مو را کمتر به هم می‌ریزد، مناسب‌تر است.

آیا شامپوی نامناسب موجب ریزش موی سر می‌شود؟

مردم وقتی شامپوی خود را عوض می‌كنند، معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود می‌کنند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شود، آن را به فرآورده جدید نسبت می‌دهند و برعكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شود، بازهم فرآورده جدید را مقصر می‌دانند؛ مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپوی جدید نسبت می‌دهند.

تحقیقات نشان داده است که تعداد كمی ‌از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی‌های توارثی در ریزش مو آگاه هستند. حقیقت آن است كه شامپوها باعث ریزش مو نمی‌شوند، ضمن اینكه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول روز ندارند.

مدت زمان آبكشی شامپو تا چه حد باید طولانی باشد؟

پس از استفاده از شامپو موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی کنید تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نماند. برای آبكشی شامپو از آب ولرم استفاده كنید تا شامپو به طور كامل از روی مو خارج گردد، ولی دمای آبكشی كاندیشنرها یا نرم كننده ها بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد.

هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید.

سامان گلناری

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

10 نکته درباره خرید شامپو

چه شامپویی بخریم؟

چگونه موهایی سالم و جذاب داشته باشیم

مکمل ویتامین و املاح برای جلوگیری از ریزش مو

سرتو با چی می شوری؟ با شامپو!

چگونه و با چی سرم را بشویم؟

اثرات نرم کننده،ژل و تافت بر موها

چطور موهای بلند را باید شست؟

برای داشتن موهایی زیبا چه كاری انجام دهیم؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.