تبیان، دستیار زندگی
فیلم کوتاه سینمای جوان جشنواره بین المللی فیلم توکیو با سه فیلم ایرانی گشایش یافت سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم رشد از امروز آغاز می شود آرزوهای زمین در یونان "بالای شهر ، پایین شهر" اکران می شود پاسکال کینیار...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 8 آبان)

برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه سینمای جوان

9 جایزه در بخش بین الملل و 12 جایزه در بخش ملی، به برگزیدگان نوزدهمین جشنواره ملی و هفتمین جشنواره بین امللی فیلم کوتاه سینمای جوان اهدا شد .

در بخش مسابقه بین الملل جایزه بهترین فیلم مستند به "ما روی لبه تیغ زندگی می کنیم" ساخته ویکتور آسلیوک از روسیه سفید ، بهترین فیلم داستانی به "لئونارد" از رایان کلی از اسکاتلند ، جایزه بزرگ جشنواره به فیلم "دو زن" ساخته امیر رضا زاده از دانمارک و جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم "لذت آتش" کار علی محمد قاسمی از ایران اعطا شد . در بخش مسابقه ملی نیز جایزه اول هیئت داوران به فیلم "خانم بلور" ساخته علی جهانی از قم ، جایزه دوم به فیلم مستند "رویش" ساخته حمید قنبری از کرمان و جایزه سوم نیز به فیلم "پدر آسمانی" ساخته پیمان نهان قدرتی از بندر انزلی تعلق گرفت. ضمن اینکه هیأت داوران از بین 3 فیلم تجربی کاندیدای خود ، جایزه بهترین فیلم تجربی خود را به خاطر استفاده مناسب از تصویر و موسیقی با نگاه به غم ها و شادی های بشر امروز از دریچه سینما به فیلم "اتاق تاریک" ساخته منیر زرنگار اهدا کرد . گفتنی است که نوزدهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه سینمای جوان از 29 مهر تا 14 آبان در تهران برگزار شد.

جشنواره بین المللی فیلم توکیو با سه فیلم ایرانی گشایش یافت

پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم توکیو با حضورسه فیلم ایرانی در بخش های مختلف گشایش یافت.

فیلم ایرانی گمشده در عراق ، (آواز های سرزمین مادری ام) ساخته بهمن قبادی با چهارده فیلم دیگر در بخش مسابقه این جشنواره به رقابت می پردازند این فیلم که پیشتر در جشنواره کن 2002 حضور داشت ، در نخستین روز جشنواره برای خبرنگاران و منتقدان به نمایش درآمد و هشتم و نهم آبان ماه نیز به نمایش عمومی گذاشته می شود، در بخش نمایش های ویژه جشنواره توکیو، 14 فیلم ارائه می شود که در میان آنها فیلم "فرش باد" ساخته کمال تبریزی محصول مشترک ایران و ژاپن به چشم می خورد .

در بخش فیلم های منتخب آسیا نیز فیلم ایرانی "امتحان" ساخته ناصر رفایی با 12 فیلم دیگر به رقابتمی پردازد. به گزارش ایرنا، جشنواره بین المللی فیلم توکیو که روز شنبه با نمایش فیلم "گزارش  اقلیت" ساخته استیون اسپیلبرگ در بخش نمایش های ویژه آغاز شد، تا 13 آبان ماه ادامه دارد.

سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم رشد از امروز آغاز می شود

سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم رشد با شعار "دانش در آیینه تصویر" از 6 تا 12 آبان ماه در تهران برگزار می شود . دبیر جشنواره فیلم رشد، کمک به رشد کمی و کیفی فیلم های علمی - آموزشی و تربیتی، استفاده از فیلم های آموزشی در نظام آموزش و پرورش و تشویق هنرمندان به تولید فیلم های آموزشی را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد . رحمت الله محرابی افزود : این جشنواره در دو بخش مسابقه و خارج از مسابقه با نمایش فیلم هایی با موضوع های آموزشی ، علمی ، تربیتی در سینماهای فلسطین ، ایران ، کانون ، فرهنگسرا ، خانواده و کانون فرهنگی امام علی (ع) برگزار می شود .

وی افزود: 62 فیلم کوتاه و 86 فیلم بلند ایرانی به همراه 58 فیلم خارجی در بخش مسابقه و 58 فیلم ایرانی و 23 فیلم خارجی در بخش خارج از مسابقه جشنواره شرکت داده می شود. به گفته وی ، در آخرین روز جشنواره (16 آبان) و در مراسم پایانی ، برگزیدگان جشنواره معرفی می شوند.

آرزوهای زمین در یونان

این جشنواره که از 17 تا 26 آبان (8 تا 17 نوامبر) در کشور یونان برگزار می شود ، میزبان "آرزوهای زمین" تنها فیلم سینمایی ایرانی است که در این جشنواره شرکت کرده است .

این فیلم محصول سازمان توسعه سینمایی سوره (حوزه هنری) می باشد که پیش از این در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم مسکو (2002) برنده جایزه ویژه هیأت داوران ، جایزه georg saintطلایی و برنده جایزه بزرگ کلاک برای بهترین فیلم اول شد . همچنین این فیلم نامزد برگزیده ششمین جشن خانه سینما و نامزد سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن و بازیگر مرد نقش مکمل در بیستمین جشنواره بین المللی فیلم فجر بوده است که موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد در نقش مکمل با بازی زنده یاد حسین شیدایی شد ، این فیلم که به مسایل فرهنگی و قومی می پردازد بزودی در گروه سینمایی استقلال به نمایش در می آید.

"بالای شهر ، پایین شهر" اکران می شود

فیلم سینمایی "بالای شهر ، پایین شهر" با کارگردانی اکبر خامین با دریافت پروانه نمایش در نوبت اکران قرار گرفت و از چهارشنبه همین هفته در گروه سینمایی قدس پس از فیلم ساقی به نمایش عمومی درخواهد آمد. محمدرضا گلزار، سارا خوئینی ها ، مژگان نوایی ، محمد اردلان ، هنرمند خردسال شایان شریعتی بازیگران این فیلم هستند.

خلاصه داستان این است که زن و شوهری جوان همراه با فرزندشان زندگی خوشی را می گذرانند ، حادثه ای باعث می شود تا زن به زندان بیافتد . تلاش های مرد برای آزادی همسرش با مشکلاتی همراه می شود و . . .

پاسکال کینیارد جایزه گنکورد 2002 را بدست آورد

جایزه بزرگ ادبی گنکورد 2002 به پاسکال کینیارد برای کتاب «سایه های سرگردان» تعلق گرفت.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از خبر گزاری فرانسه این جایزه به جلد اول مجموعه 3 جلدی تعلق گرفته است و 2 جلد دیگر مجموعه " رو در روی گذشته " و " چاههای بی انتها" نام دارد.

کینیارد 54 ساله مؤلف آثار بسیاری چون وور تمبرگ، تمام سپیده دم های جهان، ایوانی در رم می باشد که کتاب آخر او برنده جایزه بهترین رمان آکادمی فرانسه در سال 2000 شد.