تبیان، دستیار زندگی
اگر برای خدا بدهی خدا هم به تو خیلی چیز ها می دهد باور نمی کنی این مطلب را بخوان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

14بار نترس ،14بار غمین مباش!

رهاورد قرآنی (3)

کودک

امروزبا کاروان جانفزای قرآنی به سومین منزل  رسیده ایم،بار می گشاییم و در آستان این جزء شریف می نشینیم.تحفه و رهاورد این منزل آیه274،سوره مبارکه بقره خواهد بود.

الَّذِینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُم بِاللَّیْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلاَنِیَةً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ

ترجمه: كسانى كه اموال خود را شب و روز، و نهان و آشكارا، انفاق مى‏كنند، پاداش آنان نزد پروردگارشان براى آنان خواهد بود و نه بیمى بر آنان است و نه اندوهگین مى‏شوند

نمی دانم چرا از هر کجای قرآن گذر می کنیم نشان یار آشنا را در آنجا می بینیم.کسی  قبل از من وما تمامی آیات را را گذر کرده است.باور نمی کنی به شان نزول این ایه توجه کن:

در احادیث بسیارى آمده است كه این آیه درباره على (علیه السلام) نازل شده است. زیرا آن حضرت چهار درهم داشت، درهمى را در شب و درهمى را در روز و درهمى را آشكارا و درهمى را در نهان انفاق كرد و این آیه نازل شد. می بینی علی (علیه السلام) هر راهی را پیشرو و سابق است. ولى مى‏دانیم نزول آیه در یك مورد خاص، مفهوم آن را محدود نمى‏كند، و شمول حكم را نسبت به دیگران، نفى نمى‏نماید.

اما  شاهکار آیه در پایان آن رخ می تاباند که  بندگان من بدانید کفاره بسیاری از گناهانتان بخشش وصدقه پنهانی است

شرح آیه:این آیه در واقع  به جمع بندی و نتیجه گیری از آیات 270 تا 274 سوره مبارکه بقره که درباره موضوع انفاق می باشد،می پردازد.در آیه270 به آگاهی خداوند به تمامی انفاقها و بخشش ها و حتی نذرهای عمل نشده اشاره دارد.درآیه271به سه نکته اساسی می پردازد:

1- آشکارساختن صدقات و بخشش ها بسیار خوب  ودر نزد خدا پسندیده است.

2- اما مخفی نگاه داشتن صدقات ورساندن آن شخصا به دست فقرا در نزد خدا برتر است.

3- اما  شاهکار آیه در پایان آن رخ می تاباند که  بندگان من بدانید کفاره بسیاری از گناهانتان بخشش وصدقه پنهانی است.

در آیه272 نیزبیان می دارد هدف از صدقه دادن شنا صرف هدایت مردم نباشد زیرا هدایت به دست خداست اما بدانید هر آنچه برای خدا بدهید هرگز گم نمی شود و بدون کم و کاست به شما واهد رسید.

آدمک

در آیه 273 اولویت های اعطای صدقه و بخشش مالی را خداوند بیان می دارد و می فرماید  حواستان  باشید اول به کسانی بدهید که در راه خدا هستند  و دیگر زمین گیر شده اند ولیاز بس با حیا  و عفیف هستند که مردم عادی آنها را دارا و پولدار به حساب می آورند؛اگر به این افراد بدهید  ان وقت خدا به حساب و علم خود می آوردتان.

اما در ادامه مطالب بیان شده در این آیه  می توان به بخش پایانی آیه اشاره کرد.در این بخش عبارت"وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ"جلوه گری می کند .آنقدر معنای این بخش روح افزا و آرمانی می نماید  که حقیقتا  به سادگی نمی توان از آن گذر کرد.تمام درد دنیای امروز بشریت ،من  وتو  یا از ترس و اظطراب وافسردگی است.آیا راه درمان و علاج قطعی  برای این سه بیماری رایج قرن و انسانهای  به ظاهر مدرن نمی خواهید؟

اگر می خواهی همواره ایمن و بدون اظطراب زندگی کنی به هر یک از این 14 کلید متوسل شو. اولین کلید بخشش به نیازمندان حقیقی برای خدا  است

در سوره مبارکه بقره  شش مرتبه اکسیر انسان ساز "لا خوف علیهم و لا هم یحزنون"راا به ترتیبدر آیات38،62،112،262،274و277 بیان کرده است. افزون بر این در سراسر قرآن هشت مرتبه دیگر این عبارت انسان کامل پرور آمده است که بدین ترتیب است:170 آل عمران،48 انعام،62یونس،69 مائده ،35،49اعراف،13 احقاف و68 زخرف.

حال اگر می خواهی هموارهایمن و بدون اظطراب زندگی کنی به هر یک از این 14 کلید متوسل شو. اولین کلید آنرا یعنی بخشش به نیازمندان حقیقی برای خدا  بیان کردیم،13 تای دیگر در این ماه با تو

یاعلی

گروه دین و اندیشه تبیان_رضاسلطانی