تبیان، دستیار زندگی
وقتی که تد و سیلویا با هم زندگی می‌کردند، همه از خوشبختی این 2 شاعر می‌گفتند. اما وقتی سیلویا خودکشی کرد گفتند که از دست تد دق کرده چون تحت فشار قرارش می‌داده و اصلا ً ایده اولیه خیلی از کارهایش را از سیلویا دزدیده. هنوز با وجود همه این اتهامات ساکت ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زوج‌های نویسنده معروف

زوج های نویسنده معروف

ارنست همینگوی و مارتا گلورن: گلورن زن سوم همینگوی در دوران جنگ جهانی دوم بود و بعد همینگوی طلاقش داد. گلورن یکی از بهترین گزارشگرها و وقایع نویس‌های جنگ بوده و می‌گویند که در طول 60 سال دوره کاری‌اش تقریبا ً تمام جنگ‌ها و درگیری‌های مهم جهان را وقایع نگاری کرده است.

ژان پل سارتر و سیمون دوبووار: سارتر و دوبووار در 1929 در سوربن با هم آشنا شدند و بیش از 50 سال نزدیک‌ترین همراه هم بودند. این زوج مخصوصا ً از نظر زشتی چهره خیلی به هم می‌آمدند. اما به دلیل مشکلاتی از قبیل «تهوع»، «اسارت بشر» هیچ وقت قسمت نشد که با هم کلیسا بروند.

آلبرتوموراویا و الزامورانته: موراویا و مورانته در 1936 در عصر فاشیسم با هم آشنا شدند و در 1941 ازدواج کردند. اما بعد از 21 سال فیل موراویا تازه یاد هندوستان کرد و از مورانته جدا شد تا با یک نویسنده جوان‌تر به اسم داسیا مورایینی ازدواج کند. او دوباره 25 سال بعد زنش را طلاق داد تا در 1986 با دختری 45 سال کوچک‌تر از خودش به اسم کارمن یرا ازدواج کند.

تدهیوز و سیلویا پلات: وقتی که تد و سیلویا با هم زندگی می‌کردند، همه از خوشبختی این 2 شاعر می‌گفتند. اما وقتی سیلویا خودکشی کرد گفتند که از دست تد دق کرده چون تحت فشار قرارش می‌داده و اصلا ً ایده اولیه خیلی از کارهایش را از سیلویا دزدیده.تد هنوز با وجود همه این اتهامات ساکت مانده و به سرودن شعر عاشقانه برای سیلویا ادامه می‌دهد.

هنری میلر و آناییس نیل: آناییس نیل، نویسنده فرانسوی _ کوبایی که رکورد طولانی ترین یادداشت‌های روزانه ادبی در جهان را دارد (بیش از 60 سال از عمر 73 ساله اش را خاطرات روزانه نوشته و چاپ کرده)، مدتی با هنری میلر _ نویسنده انگلیسی _ زندگی مشترک داشته ولی ظاهرا ً خیلی هم به او خوش نگذشته چون می‌گوید: «ما با هم صرفا ً 2 نویسنده بودیم، نه 2 انسان».

کینگزنی آمیس و الیزابت جین‌هاوارد: کینگزلی آمیس شاعر، کمدی نویس و منتقد انگلیسی شوهر سوم ‌هاوارد بود و او را که قبلا ً هنرپیشه و مدل بود، به نویسندگی آلوده کرد. البته خیلی نگران نباشید چون ‌هاوارد هم زن دوم آمیس بوده و آمیس از زن اولش بچه ای داشت که می‌شود مارتین آمیس که خودش یک نویسنده پست مدرن است.

پرسی شلی و مری وولستونکرافت شلی: پرسی شلی _ شاعر معروف رمانتیک انگلیسی که فقط 29 سال عمر کرد _ را 3 نسل بعدی از شاعران انگلیسی زبان «بت» خود نامیده اند. او در 19 سالگی با یک دختر 16 ساله ازدواج کرد و 3 سال بعد در حالی که 2 فرزند داشت او را ترک کرد تا با مری (دختر ویلیام گودویل روزنامه نگار معروف) ازدواج کند. مری شلی خودش نویسنده بود و هیولای معروف «فرانکشتاین» از مخلوقات اوست.

رابرت براونبنگ و الیزابت برت براونینگ: زوج براونینگ هر دو از معروف‌ترین شاعران دنیای انگلیسی زبان در عصر ویکتوریا بودند. در این ازدواج هم زن 6 سال از مرد بزرگ‌تر بود و تازه خانواده دختر نمی‌گذاشتند که عروسی بگیرد. رابرت از سال‌ها قبل عاشق شعرهای الیزایت بود و تا آخر عمر کارهای او را از خود برتر می‌دانست.

ریموند کارور و تس گالاگر: این زوج داستان کوتاه نویس آمریکایی که این روزها خیلی هم توی بورس هستند، به گفته خودشان جدا از هم می‌نویسند و خط و ربطشان به خودشان مربوط است. اما خود گالاگر هم سایه سنگین نفوذ معنوی و مقام استادی کارور را قبول دارد.

منبع: هفته نامه همشهری جوان/ شمراه 217

تنظیم : بخش ادبیات تبیان