تبیان، دستیار زندگی
از آنجایی كه این تمدید بدون نظر مشمول و طبق نظر سازمان به دلیل نبود ظرفیت انجام شده است لذا بخشودگی غیبت اولیه آنان مشمول عفو رهبری می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

50 پرسش در مورد سربازی

سربازی

با اجرای مصوبات جدید خدمت وظیفه عمومی و ارائه تسهیلات در ارتباط با معافیت یك فرزند از خانواده‌ای كه سه فرزند آن خدمت كرده، معافیت یك فرزند از خانواده‌ای كه فرزند دیگرش در حین خدمت فوت كرده، كسر خدمت فرزند ایثارگران و ... پرسش‌های مختلفی از سوی مشمولان و خانواده‌های آنان در ارتباط با شرایط استفاده از این تسهیلات مطرح شده كه حسب مورد به آن پاسخ داده شده است.

50 پرسش كه در ارتباط با مصوبات جدید خدمات سربازی مطرح شده و كارشناسان سازمان وظیفه عمومی ناجا پس از بررسی سوالات به آنها پاسخ داده اند.

سوالات مربوط به معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده

- افرادی كه هم‌اكنون در حال حاضر گذراندن خدمت سربازی هستند و شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت‌كرده از یك خانواده را دارند باید چگونه عمل كنند؟

جواب: یگان‌های خدمتی مجازند با رویت مدارك و مستندات و اخذ تعهد كتبی (غیر محضری) سرباز را موقتاً از خدمت ترخیص تا تشریفات دریافت كار پایان خدمت از طریق سازمان وظیفه عمومی پیگیری شود، و یا اینكه این دسته از افراد همانند سایر متقاضیان می‌توانند با مراجعه به یكی از دفاتر پلیس + 10 در شهرستان محل سكونت خود و تهیه مدارك مورد نیاز و تكمیل پرونده درخواست خود را اعلام كند.

در صورتی كه پس از بررسی مدارك از سوی رده‌های وظیفه عمومی واجد شرایط استفاده از این معافیت تشخیص داده شدند نامه‌ی ترخیص آنها از خدمت صادر خواهد شد. ضمناً برای این دسته از افراد كارت پایان خدمت از سوی یگان خدمتی مربوطه در هر یك از نیروهای مسلح صادر خواهد شد.

- فردی كه متعهد خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه های دولتی است و اكنون شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده را دارد آیا می‌تواند پس از استفعا از تسهیلات فوق استفاده كند؟

جواب: ترخیص افراد متقاضی در حین خدمت صرفاً شامل افرادی می‌شود كه در حال خدمت دوره ضرورت هستند و این موضوع شامل متعهدین خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه های دولتی كه در حال انجام تعهد هستند نمی‌شود.ادامه انجام تعهد این افراد با استعفای آنها تابع مقررات دستگاه مربوطه است.

- آیا دانشجوی در حال تحصیل هم می‌تواند از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده استفاده كند؟

جواب: بله دانشجویان هم می توانند در صورت واجد شرایط بودن از معافیت مذكور در حین تحصیل استفاده كند.

- فردی كه دارای كارت معافیت پزشكی است و اكنون شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده را دارد آیا می تواند كارت معافیت پزشكی را ابطال كند و از این معافیت استفاده كند؟

جواب: خیر در حال حاضر ابطال كارت معافیت پزشكی برای استفاده از معافیت امكان پذیر نیست.

- فردی كه درخواست معافیت پزشكی داده و در خواست وی در حال رسیدگی است آیا می‌تواند از درخواست خود منصرف شده و از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده كه شامل حال وی می‌شود استفاده كند؟

جواب: تا زمانی كه كارت معافیت پزشكی تحویل فرد نشده، سازمان وظیفه عمومی می‌تواند بنا به درخواست فرد، كارت معافیت پزشكی را باطل و در صورت واجد شرایط بودن كارت معافیت جدید معافیت یك فرزند از خانواده‌ای كه سه فرزند آنها خدمت كرده برای وی صادر كند.

- افرادی كه شرایط استفاده از معافیت‌های جدید را دارند و تاریخ اعزام آنها نزدیك است آیا می‌توانند تاریخ اعزام خود را به تاخیر بیاندازند؟

جواب: این افراد برای اینكه از نظر غیبت دچار مشكل نشوند، با مراجعه به رده‌های وظیفه عمومی در شهرستان محل سكونت خود، خواسته خود را مطرح و در صورتی كه واجد شرایط استفاده از معافیت‌های جدید شناخته تاریخ اعزام آنها به تعویق خواهد افتاد تا پرونده مسیر قانونی خود را طی كند.

- متعهد خدمت در دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی كه به جای كارت معافیت متعهدین، كارت عفو رهبری دریافت كرده آیا برادرش می‌تواند از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده استفاده كند (دو فرزند دیگر خانواده كارت پایان خدمت دارند)؟

جواب: ملاك و مبنا برای استفاده از این نوع معافیت، دارا بودن كارت پایان خدمت یا كارت معافیت خدمت متعهدین (جایگزین خدمت دوره ضرورت) توسط سه فرزندی خانواده است لیكن این افراد با ارائه گواهی پایان تعهد از سوی دستگاه مربوطه به عنوان یكی از افراد خدمت كرده محسوب می‌شوند.

سربازی

- اگر خواهر مشمول از سپاه دانش قدیم كارت پایان خدمت داشته باشد آیا جزو یك فرزند خدمت كرده محسوب می‌شود؟

جواب: خدمت سربازی فرزندان اناث خانواده كه خدمت سربازی را قبل از انقلاب انجام داده و دارای كارت پایان خدمت هستند. به عنوان یكی از سه فرزند خدمت كرده قابل احتساب بوده و فرزند چهارم خانواده برابر مقررات می تواند از معافیت بهره مند شود.

- اگر فردی كه دارای كارت پایان خدمت یا كارت معافیت خدمت متعهدین بوده و اكنون در قید حیات نمی‌باشد آیا برادر چهارم او می‌تواند از معافیت سه فرزند خدمت كرده استفاده كند؟

جواب: امكان استفاده از كارت متعهدین با كارت پایان خدمت فرزندان فوت شده از یك خانواده نیز میسر است، در صورتی كه برادر چهارم یا پنجم واجد سایر شرایط اعلام شده برای استفاده از معافیت جدید باشد.

- اگر پدری دارای دو همسر و از هر همسر دارای فرزند بوده و هم اكنون در قید حیات نیست، برای استفاده از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده، رضایت كدام همسر (یعنی كدام مادر) ملاك عمل است؟

جواب: حق تقدم و اولویت‌ با مادری است كه تعداد بیشتری از فرزندان او خدمت دوره ضرورت را انجام داده باشند و در صورت برابر بودن تعداد فرزند خدمت كرده، حق تقدم با فرزندی است كه سن بیشتری دارد مگر اینكه دو مادر محضری توافق كنند كه فرزند كوچكتر از این معافیت استفاده كند.

- آیا شرایط سنی برای استفاده از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده ملاك عمل است؟

جواب: رسیدگی به وضعیت افرادی كه به سن مشمولیت می‌رسند در صورت واجد شرایط بودن، بلامانع است كه با این ملاحظه در سال جاری متولدین سال 1370 در صورت دارا بودن شرایط مجاز به استفاده از این تسهیلات هستند.

- اگر یكی از فرزندان خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و دو فرزند دیگر خانواده نیز در حال انجام خدمت باشند آیا فرزند چهارم خانواده كه در سن مشمولیت است می تواند از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده بهره مند شود؟

جواب: در صورتی كه یكی از افراد خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و در حال حاضر دو برادر دیگرش در حال خدمت سربازی هستند، فرزند چهارم خانواده در صورت مشمول بودن به شرط آنكه حداقل یك سال از مدت خدمت دوره ضرورت دو برادرش سپری شده باشد می‌تواند از این تسهیلات بهره مند شود.

- در صورتی كه دو فرزند خانواده دوره ضرورت را انجام داده و فرزند سوم در حین خدمت به دلیل قبولی در دانشگاه از خدمت ترخیص شده و فرزند چهارم نیز در حال انجام خدمت باشد، آیا فرزند سوم دانشجو می‌تواند از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده استفاده كند؟

جواب: در صورتی‌كه دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را سپری كرده و فرزند سوم آنها مدتی از خدمت دوره ضرورت را انجام داده و سپس از خدمت ترخیص و از معافیت تحصیلی در حال حاضر بهره‌مند باشد و فرزند چهارم خانواده در حال خدمت سربازی باشد - در صورت طی شدن حداقل یك سال از خدمت سربازی فرزند چهارم - فرزند سوم آنها دانشجو می‌تواند از كارت پایان خدمت با درج مدتی كه خدمت دوره ضرورت را انجام داده بهره‌مند شود.

- آیا فرزندان خانواده‌ای كه قبلاً از تسهیلات معافیت دو برادری استفاده كرده‌اند می‌تواند از تسهیلات جدید معافیت سه فرزندی خدمت كرده از یك خانواده استفاده كنند؟

جواب: بله، ملاك استفاده از معافیت جدید انجام خدمت از سوی سه فرزند خانواده می‌باشد. بنابراین استفاده از معافیت دو برادری در گذشته محدودیتی برای استفاده از معافیت جدید (معافیت یك فرزند از خانواده ای كه سه فرزند آن خدمت كرده ) ایجاد نمی‌كند منظور از معافیت دو برادری كه طی سال‌های 75 تا 77 به اجرا درآمده این است كه چنانچه فرد مشمولی در موعد اعزام قانونی اعزام به خدمت سربازی دارای برادر دیگر در حین خدمت بود، از انجام خدمت سربازی تحت عنوان معافیت دو برادری معاف شده باشد.

سربازی

- كاركنان متعهد نظامی كه پس از انجام دو سال تعهد خدمت فوت كرده‌اند آیا سوابق خدمتی آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محسوب می‌شود؟

جواب: مدت خدمت كاركنان متعهد نظامی كه پس از دو سال انجام تعهد فوت كرده باشند پس از ارائه گواهی از سازمان مربوطه در قالب مقررات جدید به عنوان یك فرزند خدمت كرده قابل احتساب است.

- در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیم، كدام یك از فرزندان خانواده می‌توانند از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده استفاده كنند؟

جواب: در صورت وجود دو یا چند برادر واجد شرایط در یك خانواده برای استفاده از تسهیلات در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیم برادر بزرگتر از نظر سنی در اولویت استفاده از تسهیلات می‌باشد و در صورت توافق او با ارائه گواهی محضری استفاده از تسهیلات معافیت توسط برادران كوچك‌تر خانواده كه مشول باشند بلامانع است.

- مشمولی كه دو برادرش خدمت كرده‌اند و برادر سوم او در حال خدمت است اما مدت خدمتش به یك سال نرسیده است آیا می‌تواند تا زمانی كه خدمت برادرش به یكسال برسد وارد غیبت شود؟

جواب: برای بهره‌مندی مشمول متقاضی فرزند چهارم از معافیت در صورتی كه فرزند سوم خانواده در حال خدمت سربازی باشد و مدت خدمت او به یك سال نرسیده باشد بعد از تاریخ اول خرداد سال 88 نبایستی وارد غیبت شود و با این شرایط تاریخ اعزام وی تا زمانی كه مدت خدمت برادرش به یك سال برسد قابل تمدید است.

- خانواده كه دارای چهار فرزند است و سه فرزند آن دوره خدمت ضرورت را انجام داده‌اند آیا برای معافیت فرزند چهارم ارائه رضایت‌نامه پدر یا مادر لازم است؟

جواب: در صورتی‌كه فرزند چهارم خانواده واجد شرایط باشد و فرزند ذكور دیگری در خانواده وجود نداشته باشد و یا اینكه تا پایان سال 1389 فرزند ذكور دیگر خانواده مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی نشود ارائه رضایت‌نامه از پدر یا مادری ضروری نیست.

- آیا سربازان فراری كه واجد شرایط استفاده از معافیت سه فرزند حكومت كرده از یك خانواده می‌باشند می‌توانند از این تسهیلات استفاده كنند؟

جواب: سربازانی كه تا پایان سال 86 مرتكب فرار شده‌اند مورد عفو مقام معظم رهبری و فرمانده كل قوا قرار گرفته‌اند كه بنا به گواهی یگان مربوطه در شمول مقررات قرار می‌گیرند. لیكن در مورد بقیه سربازان فراری ابتدا باید به جرم فرار آنها توسط محاكمه قضایی رسیدگی و پس از صدور حكم و تحمل كیفر، وی می‌تواند از تسهیلات مزبور بهره‌مند شود.

- اگر فرزند سوم خانواده در حین انجام خدمت اقدام به فرار كند، آیا فرزند چهارم می‌تواند از معافیت سه فرزند خدمت كرده استفاده كند؟

جواب: در صورتی‌كه فرزند سوم خانواده در حال انجام خدمت سربازی بوده و پس از اتمام یك سال از خدمت، فرار كرده باشد تا زمانی‌كه به جرم فرار وی توسط محاكم قضایی رسیدگی نشود و كیفر مربوط را تحمل نكند فرزند چهارم خانواده نمی‌تواند از تسهیلات بهره مند شود.

- اگر در خانواده دو فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم نیز پس از انجام یكسال خدمت به دلیل قبولی در دانشگاه از خدمت ترخیص شده باشد آیا فرزند چهارم می تواند از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده استفاده كند؟

جواب: در صورتی‌كه دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را گذارنده باشند و فرزند سوم خانواده پس از انجام بیش از یك‌سال خدمت، بدلیل پذیرفته شدن در دانشگاه از خدمت ترخیص و در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده باشد، سوابق خدمتی او به عنوان یك فرزند خدمت كرده قابل محاسبه است و فرزند چهارم خانواده می‌تواند از معافیت مذكور بهره مند شود.

ابلاغ مقررات جدید معافیت از خدمت سربازی

- اگر فرزند خانواده‌ای به شهادت رسیده و یا جانباز و رزمنده دارای سابقه جبهه باشد آیا سابقه رزمندگی یا جانبازی او جایگزین دوره ضرورت محسوب می‌شود یعنی به عنوان یك فرزند خدمت كرده محاسبه می‌شود؟

جواب: در صورتی كه فرزند یك خانواده به شهادت رسیده یا جانباز و یا رزمنده باشد و قبلاً از تسهیلات ایثارگری خود یا فرزندانش استفاده كرده باشند فقط در صورتی كه كادر نیروهای مسلح و یا متعهد به سازمان‌های مربوط بوده باشد مدت سابقه خدمت او برابر مقررات تعیین شده به عنوان یكی از سه فرزند خدمت كرده محسوب و برای استفاده فرزند چهارم خانواده از تسهیلات جدید قابل احتساب خواهد بود.

- پدری كه دارای دو همسر بوده و از هر كدام صاحب سه فرزند ذكور است، در صورتی كه از فرزندان هر همسر دو فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم آنها خدمت نكرده باشد، در صورت فوت پدر كدام یك از فرزندان سوم وی از این دو همسر می‌توانند از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده استفاده كند؟

جواب: در صورتی‌كه كه پدر خانواده دارای دو همسر بوده و از فرزندان ذكور هر همسر دو نفر خدمت دوره ضرورت را طی كرده باشند و فرزند ذكور سوم این دو همسر خدمت نكرده باشد و پدر نیز در قید حیات نباشد. با توافق 2 مادر كه باید بصورت محضری ارائه شود و مدارك آن ارائه شود یكی از فرزندان سوم این دو خانواده می‌توانند از تسهیلات بهره مند شوند و در صورت عدم توافق، فرزند بزرگتر در اولویت بهره‌مندی از تسهیلات است.

- آیا كسانی كه قبلاً از یك نوع معافیت مثلاً معافیت پزشكی یا كفالت یا هر نوع معافیت دیگر برخوردار شده و دارای كارت معافیت می‌باشند و اكنون نیز شرایط بهره مندی از معافیت سه فرزند خدمت كرده از یك خانواده را دار هستند می توانند از معافیت جدید استفاده كنند؟

جواب: فرزندان ذكور خانواده‌ها كه به هر شكل قبلاً از انواع معافیت ها بهره‌مند و كارت معافیت دریافت كرده‌اند برای استفاده از تسهیلات جدید نمی‌توانند كارت معافیت خود را ابطال كنند.

- سربازی كه بیش از یك سال خدمت كرده و در حین خدمت فوت كرده و فوت وی به عنوان فوت قیود خدمتی محسوب نمی‌شود آیا مدت خدمت او به عنوان خدمت كامل محاسبه می شود؟ (یعنی برادر دیگرش می‌تواند از تسهیلات جدید در مورد معافیت چهار برادری استفاده كند)

جواب: بله، این دسته از افراد به عنوان یك فرزند خدمت كرده محسوب می‌شوند به شرطی كه گواهی فوت مورد تائید یگان خدمتی ارائه كنند ضمناً مواردی مانند خودزنی و خودكشی مشمول این تسهیلات نمی‌شود.

- كسی كه متعهد خدمت در دستگاه‌های دولتی غیر نظامی است و پس از گذشت دو سال فوت كرده آیا مدت خدمت او قابل محاسبه است؟ (یعنی برادرش می تواند از تسهیلات جدید در مورد معافیت چهار برادری استفاده كند.)

جواب: بله این دسته از افراد به عنوان یك فرزند خدمت كرده محسوب می‌شوند و در صورت ارائه گواهی فوت مورد تائید سازمان مربوطه، می توان از تسهیلات جدید یعنی معافیت یك فرزند از خانواده‌ای كه سه فرزند آن خدمت كرده استفاده كرد. البته مواردی مانند خود زنی و خودكشی مشمول این تسهیلات نمی شود.

- خانمی كه دو همسر داشته و هر دو همسر او فوت كرده‌اند و از هر همسر صاحب دو فرزند است كه دو فرزند وی از همسر اول خدمت كرده اند و یك فرزند از همسر دوم وی نیز خدمت كرده است آیا می‌تواند فرزند چهارمش (یعنی فرزند دوم از همسر دوم) را برابر مقررات جدید در مورد معافیت چهار برادری معاف كند؟

جواب: خیر، ملاك محاسبه، فرزندان منتسب به پدر بر اساس مندرج در شناسنامه پدر است.

سربازی

- مشمولی كه واجد شرایط بهره مندی از معافیت چهار برادری است لیكن یك یا بیشتر از یك برادر وی به دلیل اختلافات خانوادگی یا هر دلیل دیگر از تحویل كارت پایان خدمت خود به او امتناع می‌كنند این فرد چگونه می‌تواند از تسهیلات جدید (معافیت یك فرزند از خانواده‌ای كه سه فرزند آن خدمت كرده) بهره مند شود؟

جواب: در این‌گونه موارد رضایت 3فرزند خدمت كرده برای بهره‌مندی فرزند چهارم از معافیت شرط نیست. در صورتی كه اطمینان حاصل شود كه سه فرزند خانواده خدمت كرده‌اند و این وضعیت از طریق استعلام از یگان‌های خدمتی مربوطه احراز شود، فرزند چهارم خانواده می‌تواند از معافیت استفاده كند.

- نظامیانی كه از طریق دانشكده‌های افسری وارد نیروهای مسلح می‌شوند شروع تعهد به خدمت آنان یا خدمت رسمی آنان از چه زمانی محاسبه می‌شود. آیا دوره دانشجویی یا آموزشی آنها جزء مدت تعهد خدمت محاسبه می‌شود؟

جواب: ملاك محاسبه، حداقل دو سال خدمت از زمان نیل به اولین درجه و ورود رسمی فرد به خدمت است. بنابراین دوره تحصیلی و آموزشی جزء مدت تعهد خدمت محاسبه نمی‌شود.

- افرادی كه با داشتن یك نوع از معافیت‌ها به استخدام نیروهای مسلح در می آیند آیا سابقه خدمتی آنها به عنوان یك فرزند خدمت كرده قابل محاسبه است؟

جواب: بله، افرادی كه بیش از دو سال سابقه خدمت در نیروهای مسلح دارند، خدمت آنها استمرار دارد، مدت خدمت آنان به عنوان یك فرد خدمت كرده قابل محاسبه است و داشتن كارت معافیت قبل از استخدام مانع برخورداری از این تسهیلات نیست.

- با توجه به اینكه افراد بالای 18 سال نیاز به قیم ندارند، لذا در صورتی فوت پدر و مادر ، موضوع تعیین قیم در بحث اعلام رضایت برای معافیت فرزند چهارم یا پنجم چگونه عمل می‌شود؟

جواب: در اینگونه موارد كه تعیین قیم امكان پذیر نیست، برادر بزرگتر از نظر سنی در اولویت استفاده از تسهیلات جدید (معافیت یك فرزند از خانواده كه سه فرزند آن خدمت كرده) است و در صورت رضایت برادر بزرگتر كه می‌بایست به صورت محضری گواهی شود برادر كوچكتر او می تواند از این معافیت استفاده كند.

- فردی كه پس از گذشته یك سال از خدمت سربازی حائز یكی از معافیت‌ها جانبازی و پزشكی شده باشد آیا مدت خدمت وی به عنوان یك فرد خدمت كرده محاسبه می شود؟ یعنی برادرش می‌تواند از تسهیلات جدید در مورد معافیت سه فرزند خدمت كرده استفاده كند؟

جواب: بله فردی كه پس از انجام یك سال خدمت سربازی یا دو سال تعهد خدمت در دستگاه‌ها جانباز یا معلول یا بیمار شده و كارت جانبازی و یا معافیت پزشكی دریافت كرده باشد و سوابق خدمتی وی به عنوان یك فرزند خدمت كرده قابل محاسبه است.

- اگر سربازی پس از چند ماه خدمت سربازی كمتر از یك سال و پس از استفاده از تسهیلات كسر خدمت جبهه و جانبازی پدر، كارت پایان خدمت دریافت كند، آیا به عنوان یك فرزند خدمت كرده محسوب می‌شود؟

جواب: ملاك بهره‌مندی از تسهیلات جدید در مورد معافیت یك فرزند از خانواده‌ای كه سه فرزند آن خدمت كرده داشتن كارت پایان خدمت است لیكن اگر این افراد بیش از یك سال خدمت كرده سپس با استفاده از تسهیلات كسر خدمت جبهه یا جانبازی كارت پایان خدمت دریافت كرده باشند به عنوان فرزند خدمت كرده تلقی می‌شود.

- آیا پرسنل زن شاغل در نیروهای مسلح به عنوان یك فرزند خدمت كرده محسوب می‌شوند و برادرش می‌تواند از تسهیلات جدید (معافیت یك فرزند از خانواده‌ای كه سه فرزند آن خدمت كرده استفاده كند؟

جواب: خیر، این تسهیلات شامل پرسنل زن شاغل در نیروهای مسلح یا زنانی كه متعهد خدمت در دستگاه‌های غیرنظامی هستند، نیست. چون ملاك در انجام خدمت برای استفاده از این تسهیلات، خدمت به عنوان جایگزین دوره ضرورت بوده و زنان، خدمت دوره ضرورت ندارد.

- مشمولی كه واجد شرایط بهره‌مندی از معافیت سه فرزند خدمت كرده است لیكن كارت پایان خدمت یك برادر وی به دلیل فوت‌ایشان، مفقوده شده و امكان صدور كارت المثنی نیز نمی‌باشد چگونه می‌تواند از این تسهیلات بهره‌مند شود؟

جواب: این فرد با دریافت گواهی انجام خدمت از یگان خدمتی برادر خود می‌تواند نسبت به تشكیل پرونده در یكی از دفاتر پلیس +10 برای بهره‌مندی از معافیت فوق اقدام كند لیكن صدور كارت معافیت منوط به انجام استعلام و دریافت تائیدیه از یگان خدمتی برادر مشمول خواهد بود. اقدام در این موارد به تاریخ اول مهر سال 88 به بعد موكول شده است. در صورتی كه فرد متقاضی در حال انجام خدمت است با ارائه گواهی اولیه و تشكیل پرونده و تكمیل فرم تعهد نامه مربوطه از خدمت ترخیص لیكن صدور كارت پایان خدمت منوط به تكمیل پرونده (استعلام از یگان خدمتی و دریافت تائیدیه) خواهد بود.

- آیا سربازانی كه در حال خدمت شهید شده‌اند سوابق خدمتی آنها به عنوان یك فرد خدمت كرده محاسبه می شود؟

جواب: بله، سربازانی كه پس از یك سال خدمت سربازی، در حین خدمت شهید شده باشند، علاوه بر بهره‌مندی فرزند یا برادر آنان از تسهیلات ایثارگری، سابقه خدمتی آنها نیز به عنوان یكی از سه فرزند خدمت‌ ‌كرده قابل محاسبه است.

- مشمول یا سربازی كه واجد شرایط بهره‌مندی از معافیت سه فرزند خدمت كرده است اما كارت پایان خدمت یك یا بیشتر از یك برادر وی مفقوده شده و صدور كارت المثنی نیز در كوتاه مدت امكان‌پذیر نیست، در این گونه موارد چگونه عمل می‌شود؟

جواب: این دسته از مشمولان با دریافت گواهی انجام خدمت از یگان خدمتی برادر خود می‌توانند نسبت به تشكیل پرونده در یكی از دفاتر پلیس + 10 برای بهره‌مندی از معافیت فوق اقدام كند، لیكن صدور كارت معافیت منوط به انجام استعلام و دریافت تاییدیه از یگان خدمتی برادر یا برادران مشمول خواهد بود.

در صورتی كه افراد متقاضی، در حال انجام خدمت سربازی باشند پس از ارائه گواهی و تشكیل پرونده در یكی از دفاتر پلیس + 10 و تكمیل فرم تعهدنامه، از خدمت ترخیص شده لیكن صدور كارت پایان خدمت منوط به تكمیل پرونده (استعلام از یگان خدمتی و دریافت تائیدیه) می‌باشد.

در هر صورت بررسی نهایی برای صدور كارت معافیت یا پایان خدمت برای این دسته از افراد از تاریخ اول مهر سال 88 به بعد انجام خواهد شد.

- اگر فردی كه خواهان استفاده از معافیت سه فرزند خدمت كرده است در خارج از كشور باشد به چه نحو رسیدگی می‌شود؟

جواب: فردی كه در خارج از كشور است می‌تواند با انتخاب وكیل از بین افراد خانواده یا غیر، مراحل رسیدگی را همانند مشمولان واجد شرایط داخل كشور پیگیری كند.

- اگر از 4 نفر برادر دو نفر دارای كارت پایان خدمت باشند و برادر سوم با سابقه بیشتر و برادر چهارم با سابقه كمتر مشغول به خدمت باشند كدام یك از آنها از تسهیلات جدید بهره‌مند می‌شوند؟

جواب: چنانچه برادر سوم یا چهارم قبل از اول خرداد سال 88 به خدمت اعزام شده باشند یا اینكه بدون غیبت بعد از تاریخ مذكور به خدمت اعزام شده باشند برادری كه بنا به نظر پدر از معافیت استفاده میكند به طور موقت از خدمت ترخیص و صدور كارت پایان خدمت وی منوط به سپری شدن بیش از یك سال از خدمت برادر دیگر خواهد بود.

- تعهد خدمت طلاب و روحانیون در ارتباط با مقررات متعهدین خدمت چگونه محاسبه می‌شود؟

جواب: آن دسته از طلاب و روحانیون كه به ازای مدت خدمت دوره ضرورت وظیفه عمومی، در امور علمی، فرهنگی و تبلیغاتی در مناطق محروم خدمت كرده باشند و اعزام آنان به مناطق محروم از طریق نمایندگی ولی فقیه (تیپ مستقل 83 امام جعفر صادق (ع)) صورت گرفته باشد مدت خدمت آنها با ارائه كارت معافیت مربوطه قابل احتساب بوده و به عنوان یك فرد خدمت كرده محسوب می‌شوند.

- آیا سابقه خدمت كاركنان پیمانی نیروهای مسلح برای استفاده از معافیت سه فرزند خدمت كرده قابل محاسبه است؟

جواب: كاركنان پیمانی نیروهای مسلح چون به عنوان متعهد به خدمت محسوب می‌شوند لذا شرایط و ضوابط در نظر گرفته شده برای متعهدین به خدمت به سازمانها برای این‌گونه از كاركنان نیز لحاظ می‌شود به شرطی كه حداقل دو سال از خدمات آنها سپری شده و تعهد نیز استمرار داشته باشد.

سوالات مربوط به كسر خدمت فرزندان ایثارگر

سربازی

- كسی كه قبلاً گواهی 40 ماه سابقه جبهه ارائه كرده و یك فرزندش را به ازای 30 ماه جبهه معاف كرده در حال حاضر برای 10 ماه سابقه جبهه باقیمانده كه می‌تواند برای فرزند دومش كسر خدمت بگیرد باید چه اقدامی انجام دهد آیا مجدداً برای 10 ماه جبهه گواهی جداگانه بگیرد؟

جواب: بله، برای استفاده از هر نوع تسهیلات می‌بایست گواهی جداگانه ارائه شود. ضمن اینكه اخذ كسر خدمت صرفاً از طریق یگان‌های خدمتی میسر بوده و سازمان وظیفه عمومی ناجا در این زمینه اقدام خاصی را انجام نمی‌دهد.

- كسی كه 80 ماه سابقه جبهه داشته و قبلاً دو فرزندش را به ازای 60 ماه سابقه معاف كرده آیا الان می‌تواند براساس مصوبات جدید برای فرزند سومش به ازای 20 ماه باقیمانده جبهه، كسر خدمت بگیرد؟

جواب: خیر برابر مقررات موجود، هر ایثارگر از دو نوع تسهیلات و از هر تسهیلات فقط می‌تواند حداكثر دو فرزند خود را معاف یا برای آنان كسر خدمت بگیرد.

- پدر خانواده‌ای 80 ماه سابقه جبهه داشته و مادر خانواده نیز 10 درصد جانبازی دارد. دو فرزند خانواده در ازای 60 ماه سابقه جبهه پدر معاف شده‌اند. آیا می‌توان با تلفیق 20 ماه باقیمانده جبهه پدر و 10 درصد جانبازی مادر، فرزند سوم خانواده را نیز معاف كرد؟

جواب: خیر، برابر مقررات موجود، هر ایثارگر از میان تسهیلات مورد نظر مانند جبهه، جانبازی، آزادگی و ... فقط می‌تواند از دو نوع تسهیلات استفاده كرده و از هر تسهیلات حداكثر دو فرزند خود را مورد معافیت یا كسر خدمت بهره‌مند كند. در مورد سوال فوق، می‌توان از 10 درصد جانبازی مادر برای كسر خدمت فرزند سوم استفاده كرد.

- پدر خانواده به ازای 60 ماه جبهه و 50 درصد جانبازی، چهار فرزند خود را معاف كرده است آیا مادر خانواده نیز می‌تواند به ازای 30 ماه جبهه خود، فرزند پنجم خانواده را معاف كند؟

جواب: بله، برابر مقررات موجود هر ایثارگر می‌تواند حداكثر از دو نوع تسهیلات و در هر تسهیلات حداكثر دو فرزند خود را از معافیت كسر خدمت بهره‌مند كند و مادر خانواده نیز در صورتی‌كه دارای سابقه جبهه یا جانبازی باشد به طور جداگانه از این امتیاز برخوردار خواهد بود.

- آیا سابقه افراد در دوره خدمت سربازی برای استفاده از تسهیلات مربوط به ایثارگران قابل محاسبه است؟

جواب: بله، مدت جبهه و جانبازی افراد در دوره خدمت سربازی نیز برای استفاده از تسهیلات مربوط به ایثارگران در مورد معافیت یا كسر خدمت فرزندان قابل محاسبه است.

- دانشجویانی كه می‌خواهند در حین تحصیل از مزایای كسر خدمت استفاده كنند به چه صورت است؟

جواب: برابر مقررات موجود چنانچه كسر خدمت بیش از یك سال باشد فرد دانشجو می‌تواند با اخذ اجازه یا مرخصی تحصیلی و هماهنگی با سازمان وظیفه عمومی در خصوص اعزام به خدمت و استفاده از مزایای كسر خدمت اقدام كند.

- آیا كسر خدمت ناشی از جبهه یا جانبازی پدر یا مادر را می توان بین دو فرزند تقسیم كرد؟

جواب: بله، با توجه به مقررات اعطای امتیاز به ایثارگران كه هر ایثارگر می‌‌تواند از هر امتیاز (حداكثر دو نوع امتیاز) برای دو فرزند خود تسهیلات دریافت كند لذا هر ایثارگر چه پدر یا مادر می‌تواند از كسر خدمت ناشی از جبهه یا جانبازی خود، حداكثر دو فرزند خود را بهره‌مند كند. لیكن موضوع مهمی كه باید مدنظر قرار گیرد این است كه اگر با احتساب كسر خدمت جبهه یا درصد جانبازی، خدمت فرزند اول به اتمام می‌رسید و ترخیص شد از مابقی سابقه مدت جبهه یا درصد جانبازی می‌تواند برای كسر خدمت فرزند دوم استفاده كند.

سوالات مربوط به معافیت فوت فرزند حین خدمت

- برادری كه به خدمت اعزام شده و در حین مرخصی فوت كرده آیا به عنوان فوت حین خدمت محسوب می‌شود؟

جواب: چنانچه یگان خدمتی وی فوت قیود خدمتی را تایید كند، بلامانع است.

- برادر مشمولی كه به خدمت اعزام شده در حین خدمت خود زنی (خودكشی) كرده، آیا فوت وی به عنوان فوت قیود خدمتی محسوب می‌شود؟

جواب: با توجه به امتیاز در نظر گرفته شده فوت می‌بایستی به سبب انجام خدمت باشد لذا فوت بر اثر خودزنی در چارچوب دستورالعمل قرار نمی‌گیرد.

- متعهدین به خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه‌های دولتی اگر در حین خدمت فوت كند آیا برادرش می‌تواند از معافیت جدید (معافیت یك فرزند از خانواده كه فرزند دیگرش در حین خدمت فوت كرده) استفاده كند. آیا شرط دو سال خدمت در اینجا ملاك است. آیا در اینجا نیز شرط قیود خدمتی مطرح است؟

جواب: بله، چنانچه فردی كه متعهد به خدمت در نیروهای مسلح یا دستگاه‌های دولتی بوده و در حین خدمت فوت كرده است یك برادرش برابر شرایط و مقررات موجود می‌تواند از معافیت استفاده كند. در اینجا مدت خدمت شرط نیست لیكن فوت قیود خدمتی برابر رای كمیسیون‌ها و مقررات نیروهای مسلح یا سازمانهای دولتی مربوطه ملاك عمل است.

بخشودگی اضافه خدمت

- بخشودگی اضافه خدمت مشمولان غائبی كه زمان اعزام آنها بدون رضایت خودشان از 18 آذر سال 86 به دلیل نبود ظرفیت به 18 دی سال 86 تمدید شده است و در نتیجه شامل عفو مقام معظم رهبری نشده‌اند چگونه است؟

جواب: از آنجایی كه این تمدید بدون نظر مشمول و طبق نظر سازمان به دلیل نبود ظرفیت انجام شده است لذا بخشودگی غیبت اولیه آنان مشمول عفو رهبری می‌شود.

منبع: فارس

تنظیم برای تبیان: سعید آقازاده