تبیان، دستیار زندگی
طی ماه رمضان، مسلمانان انگلیس ضمن بهره‌گیری از فیوضات این ماه مبارک تلاش می‌کنند جامعه انگلیس را با چهره واقعی اسلام آشنا کرده و برداشت‌های ناشی از تبلیغات غرب مبنی بر تعصب دینی مسلمانان ر ا از بین ببرند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رمضان در انگلیس
افطار

طی ماه رمضان، مسلمانان انگلیس ضمن بهره‌گیری از فیوضات این ماه مبارک تلاش می‌کنند جامعه انگلیس را با چهره واقعی اسلام آشنا کرده و برداشت‌های ناشی از تبلیغات غرب مبنی بر تعصب دینی مسلمانان ر ا از بین ببرند. مسلمانان انگلیسی نیز همچون سایر مسلمانان جهان در ایام ماه مبارک رمضان اصول و قوانین دینی را مطابق آیین و رسوم خاص خود انجام داده و با تاثیر پذیری از رسوم و سنت های فرهنگی و اجتماعی خود به استقبال این ماه می روند. رمضان امسال در انگلیس از 21 آگوست آغاز خواهد شد و مسلمانان این کشور سعی دارند ضمن بهره گیری از فیوضات این ماه، جامعه انگلیس را با چهره واقعی اسلام آشنا کرده و برداشت های ناشی از تبلیغات غرب مبنی بر تعصب دینی مسلمانان ر ا از بین ببرند.

پایبندی مسلمانان به واجبات دینی خود بویژه طی ماه مبارک رمضان بیانگر توجه و اهمیت بسیار آن ها به اصول و قوانین دین خود بوده و فرهنگ اسلامی می‌تواند نقش مهمی در آشناسازی مردم ادیان مختلف انگلیس با ماهیت و واقعیت‌های ماه رمضان ایفا کند. از این رو مسلمانان انگلیس سعی می‌کنند ضمن پایبندی به قوانین و سنت‌های جامعه میان فرائض دینی و قوانین اجتماعی نوعی توازن برقرار نموده و چهره زیبای اسلام را به درستی به همگان نشان دهند. فروشگاه‌های اسلامی در این ماه با فانوس ها و پلاکاردهایی مخصوص ماه مبارک رمضان تزیین می‌شوند.

مسلمانان این کشور سعی دارند ضمن بهره گیری از فیوضات این ماه، جامعه انگلیس را با چهره واقعی اسلام آشنا کرده و برداشت های ناشی از تبلیغات غرب مبنی بر تعصب دینی مسلمانان ر ا از بین ببرند

طی ماه مبارک رمضان در فروشگاه‌های اسلامی انگلیس کالاها و مواد غذایی مورد نیاز مسلمانان فراهم می‌شود و این فروشگاه ها با عرضه محصولات حلال، غیر مسلمانان را نیز با این مواد غذایی آشنا می‌کنند. مسلمانان انگلیس در ایام ماه مبارک رمضان با برپایی سفره افطار از نیازمندان غیر مسلمانان نیز پذیرایی می‌کنند. مسلمانان پس از افطار به ادای نماز مشغول می‌شوند و به فعالیت های دینی چون برپایی سخنرانی، درس‌های قرآنی و دینی می‌پردازند.

رستوران‌های عربی و اسلامی انگلیس نیز در ماه رمضان با جدیت به کار می‌پردازند زیرا اکثر این رستورانها هنگام نزدیک شدن به ساعت افطار، مملو از روزه داران با تبعیت‌های مختلف هستند. برپایی جشنواره خرید ماه رمضان ار برنامه‌های ویژه این ایام در انگلیس است. این جشنواره از 20 سپتامبر همزمان با عید فطر گشایش یافته و به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت. در این جشنواره تمامی اقلام و کالاهای اسلامی مورد نیاز مسلمانان اعم از خوراکی و پوشاک عرضه می‌شود. بر اساس این گزارش مسلمانان شرق لندن امسال در ماه مبارک رمضان طی برنامه‌ای ویژه به سیگاری‌هایی که قصد ترک سیگار را دارند، یاری می‌رسانند. مقامات مسلمان انگلیس معتقدند ماه مبارک رمضان زمینه بسیار خوبی برای ترک عادات بد و ناپسند از جمله استعمال سیگار است و مسلمانان با یک ماه روزه داری و خودداری از مصرف سیگار می توانند خود را برای ترک این عادت آماده کنند. مرکز اسلامی انگلیس در طول ماه رمضان با برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی همه روزه پذیرای صدها تن از مسلمانان روزه دار خواهد بود. مسلمانان انگلیس با فرارسیدن عید سعید فطر به شادمانی و سرور پرداخته و در کنار یکدیگر نماز عید فطر را به جماعت اقامه می کنند.