تبیان، دستیار زندگی
یكی از چهار گروه اصلی غذایی، گروه گوشت‌ها هستند كه شامل گوشت انواع ماهی‌ها و آبزیان، مرغ و طیور و چهارپایان اهلی بوده...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طبخ کباب و مصرف گوشت ها

زرشک پلو با مرغ

یكی از چهار گروه اصلی غذایی، گروه گوشت‌ها هستند كه شامل گوشت انواع ماهی‌ها و آبزیان، مرغ و طیور و چهارپایان اهلی بوده و هر كدام بسته به نوع، مقدار و زمان مصرف دارای فواید و مضرات كاملاً متفاوتی هستند. میزان مصرف كل گوشت‌ها تقریباً 60 تا 150 گرم برای هر فرد نسبت به شرایط و سنشان در 3 تا 4 وعده در هفته توصیه می‌شود كه می‌توان آن را بین گوشت قرمز و سفید تقسیم كرد...

دو نوع آهن برای جذب در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، یكی آهن هِم و دیگری آهن غیرهِم. منبع آهن هِم یا نوع حیوانی آن در گوشت‌ها بوده و آهن غیرهِم در غلات، حبوبات و سبزیجات یافت می‌شود. گوشت سفید نیز آهن هِم دارد مخصوصا در قسمت ران به خاطر تحرك بیشتر حیوان، بنابراین كم‌خون‌ها بهتر است به جای سینه مرغ، گوشت ران را میل كنند.

اگر بخواهیم درباره این موضوع كه خوردن گوشت قرمز برای چه كسانی ضروری است بپردازیم، باید بگوییم میانسالان باید در مصرف این ماده غذایی مقدار حداقل را برگزینند زیرا چربی آن از نوع كلسترول‌دار است و دریافت زیاد این نوع چربی عواقبی چون افزایش احتمال بیماری‌های قلبی و عروقی و چاقی را به دنبال دارد اما كودكان، افراد در حال رشد و زنان باردار و شیرده باید سهم مشخصی از برنامه غذایی شان را به این ماده غذایی اختصاص دهند.

کباب

در علم تغذیه به روش‌های پخت انواع گوشت‌ها توجه خاصی شده است و بنابراین گوشت قرمز را نیز به روش‌های مختلف می‌توان طبخ كرد. یكی از این روش‌های پخت كباب كردن است كه روش مناسب و مفیدی بوده به شرطی كه در شرایط استاندارد تهیه شود به طور مثال، گوشت در حرارت بالا و آتش تند طبخ نشود، فاصله سیخ گوشت با زغال رعایت شده باشد و با سبزیجاتی نظیر انواع فلفل، پیاز و گوجه‌فرنگی همراه شود که در این صورت وعده‌ای مغذی را پیش رو خواهید داشت. در ضمن، كباب باید آبدار و مغزپخت باشد در حقیقت خشك و زغالی شدن گوشت، مواد حلقوی سرطان‌زایی را به بدن می‌رسانند كه سلامت مصرف كننده را به مخاطره خواهند انداخت. به علاوه، خوردن ریحان همراه با كباب به هضم بهتر این غذا كمك می‌كند.

در آخر به شما یادآور می‌شویم كه مصرف گوشت قرمز برای هیچ كس در شرایط عادی ممنوع نیست بلكه باید محدودیتی در مصرف آن رعایت شود. به علاوه، گوشت سفید به نوع قرمز آن ارجحیت داشته و باید حداقل به نسبت مساوی میل شوند. خیلی‌ها این تصور غلط را دارند كه خوردن هر چه بیشتر منابع غذایی آهن، موجب رفع سریع تر كم خونی آنها می‌شود در حالی كه 48 ساعت زمان لازم است تا آهن موجود در حد نیاز جذب و بقیه دفع شود. بنابراین، عزیزانی كه به این ماده معدنی بیش از هر كس دیگری نیاز دارند باید به این فاصله زمانی توجه كنند تا به جذب آهن بیشتری دست پیدا كنند.

دكتر مسعود كیمیاگر متخصص تغذیه

*مطالب مرتبط:

نگرانی‏ های مربوط به گوشت مرغ

مصرف زیاد گوشت قرمز، عمر را كوتاه می‌كند

چطور گوشت را بی‌ خطر كباب كنیم؟

گوشت را کباب یا سرخ نکنید

گوشت بخورید، ولی به اندازه

گوشت كمتر، سلامت بیشتر؟

افزایش یا کاهش سرطان با غذا

جدول زمان نگهداری انواع گوشت

نحوه فریز کردن گوشت ها

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.