تبیان، دستیار زندگی
محفل انس با قرآن با حضور مقام معظم رهبری در حسینیه امام خمینی (رمضان 1430)+ صوت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محفل معنوی انس با قرآن با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی

محفل انس با قرآن

حسینیه امام خمینی (ره) در نخستین روز از ماه مبارك رمضان، ماه رحمت و ضیافت الهی و بهار قرآن، عطرآگین از رایحه آیات نورانی قرآن شد و جمعی از قاریان ممتاز، استادان و حافظان كلام الله مجید، با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیاتی از قرآن كریم را تلاوت كردند.

در این محفل معنوی و انس با قرآن، كه بیش از سه ساعت و نیم به طول انجامید، گروههای جمع خوانی نیز به تلاوت آیاتی از قرآن، مدایح نبوی و ابتهال پرداختند.

بنابر این گزارش، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این جلسه معنوی و پر فیض «با اشاره به ارتقای كیفیت تلاوت قرآن در كشور»، توجه به لحن، تجوید، نحوه اداء و قرائت آیات متناسب با مفاهیم و مضامین را مقدمه ی امر مهم دیگری یعنی انس جامعه با قرآن دانستند و خاطرنشان كردند: هنگامی كه انسان با قرآن مأنوس می شود، سخن قرآن را در زمینه مسائل گوناگون زندگی و جامعه می خواهد و می شنود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: لحن و آهنگ خوب، قرآن را شیرین می كند و بر نفوذ قرآن در دلها مؤثر است، اما قاریان به ویژه جوانان، قرآن را به نحوی تلاوت كنند كه دل را به یاد خدا بیندازد و خشوع ایجاد كند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه خشوع در برابر آیات قرآن، زمینه ساز هدایت قرآنی است، افزودند: وقتی آیات شریفه قرآن به عنوان الهام الهی بر دل نازل می شود، جذب و هضم دل می شود و قلب و دل متناسب با آیات الهی تحول پیدا می كند.

ایشان با اشاره به توصیه قرآن به وحدت و اعتصام به حبل الله خاطرنشان كردند: دلهایی كه پیام مهم قرآن را درك كرده اند، بخاطر اغراض و مسائل شخصی وحدت عظیم ملی را برهم نمی زنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به پیام مهم دیگر قرآن یعنی تعیین الگوی رفتاری مومنین در مواجهه با دشمنان و دوستان اشاره و خاطر نشان كردند: بر اساس مفاهیم قرآنی، باید با دشمنان سرسخت و غیر قابل نفوذ، و در نقطه مقابل، با دوستان، مهربان و نرمخو بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر دلهایمان را ظرف پذیرنده باران رحمت الهی و هدایت قرآن قرار دهیم، پذیرش پیامهای قرآن آسان می شود و منافع و اغراض شخصی، قدرت طلبی و ثروت اندوزی مانع عمل به آیات الهی نمی شود.

رهبر انقلاب اسلامی آیات قرآنی را مانند آب، حیات بخش دانستند و افزودند: قرآن همیشه مورد نیاز و تأثیر آن هم بتدریج و در طول زمان است ضمن آنكه مفاهیم قرآنی بی انتهاست و با انس قرآن می توان ابواب جدیدی را گشود، و گره ها را باز كرد.

محفل انس با قرآن

در پایان این محفل نورانی قرآن، نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و حاضران روزه خود را همراه با رهبر انقلاب اسلامی افطار كردند.

دانلود


تهیه و تنظیم برای تبیان: شکوری_گروه دین و اندیشه