تبیان، دستیار زندگی
زنان 2 برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند . زایمان بروز افسردگی در زنان را بیشتر می‌كند; همچنین به دلیل اینكه زنان بیشتر از مردان مراقب خود هستند و به روانپزشك و پزشك مراجعه می‌كنند سریع تر از بیماری خود مطلع می‌شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنان دو برابر مردان در افسردگی!

افسردگی

افسردگی اختلال بالینی و روان شناختی است كه به دلایل ژنتیكی و محیطی در برخی از افراد به عنوان اختلال بالینی خود را نشان می‌دهد.

فرد در هنگام بروز این بیماری علاقه و انگیزه خود را در امور مختلف از دست می‌دهد و تمایلی به ادامه كار و زندگی نخواهد داشت ; همچنین در روابط زناشویی خود مشكلاتی پیدا می‌كند.

زمینه ایجاد افسردگی در مردان 6 تا 12 درصد و شیوع این بیماری در زنان 12 تا 25 درصد است . افسردگی تاثیر زیادی در اشتهای فرد دارد به گونه‌ای كه فرد پرخوری می‌كند یا میلی به خوردن غذا ندارد; همچنین در این بیماری فرد انگیزه‌ای برای برقراری ارتباط با دیگران ندارد و به انزوا و تنهایی دچار می‌شود.

به دلیل كاهش ترشح دوپامین سروتونی و نوروپنتین علائم افسردگی در فرد ایجاد می‌شود; این عوامل علت‌های روان شناختی بیماری است.

اگر كودك در محیطی قرار گیرد كه تعریف و تمجید لازم را دریافت نكند و مدام تحقیر و سرزنش شود امكان بروز افسردگی در بزرگسالی برای كودك وجود خواهد داشت.

اگر فرد در محیطی باشد كه در آن پدر و مادر دچار افسردگی باشند احتمال آموختن این عمل توسط فرزند وجود دارد.

افسردگی بر اثر فشارهای روانی نیز ایجاد می‌شود. شكست در ازدواج عدم موفقیت در كنكور و از دست دادن یكی از عزیزان از جمله فشارهایی است كه می‌تواند باعث بروز افسردگی شود.

دارو درمانی در شرایطی استفاده می‌شود كه افسردگی فرد زیاد باشد و از داروهای 3 و 4 حلقه‌ای برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.

: شوك درمانی یكی دیگر از روش‌های درمان این بیماری است. همچنین رفتار درمانی نیز برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.

زنان 2 برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند.  زایمان بروز افسردگی در زنان را بیشتر می‌كند; همچنین به دلیل اینكه زنان بیشتر از مردان مراقب خود هستند و به روانپزشك و پزشك مراجعه می‌كنند سریع تر از بیماری خود مطلع می‌شوند.

شرایط فرهنگی جامعه به گونه‌ای است كه سبب می‌شود مردان بیشتر از زنان در محیط اجتماع قرار گیرند و از این طریق زمینه‌های بروز این بیماری كمتر در مردان ایجاد می‌شود.

پس خانم ها بهتر است به فکر سلامتی روانی خود بوده و با داشتن ارتباطات دوستی و اجتماعی مناسب ،ورزش،مراقبت های پزشکی مخصوصا بعد از زایمان ، روحیه و نشاط خود را حفظ کنند.

منبع خبر : فارس

تنظیم :داوودی