تبیان، دستیار زندگی
با شروع ماه مبارک رمضان خیلی از مناسبات عادی زندگی مان تغییر می کند . از ساعات رسمی اداره ها گرفته تا خواب و بیداری و حتی برنامه های تلویزیونی . امسال هم که ماه مبارک در فصل گرم سال است ،تحمل روزه داری کمی دشوار تر است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وظایف زنانه در ماه مبارک

حجاب

با شروع ماه مبارک رمضان خیلی از مناسبات عادی زندگی مان تغییر می کند . از ساعات رسمی اداره ها گرفته تا خواب و بیداری و حتی برنامه های تلویزیونی . امسال هم که ماه مبارک در فصل گرم سال است ،تحمل روزه داری کمی دشوار تر است به خصوص برای روزه اولی ها و افرادی که شاغل هستند و در این هوای گرم در رفت و آمد.

از آنجایی که خانم ها وظیفه ی مدیریت مسائل داخلی خانه را بر عهده دارند ، می توانند با درایت و مدیریت خود ، به عزیزانشان در انجام این فریضه ی الهی کمک کنند.

یکی از مهم ترین نکات این است که سعی کنید برای سحری خواب نمانید .می توانید برای اطمینان بیشتر علاوه بر ساعت ، تلفن همراهتان را هم کوک کنید . چون گرفتن روزه بی سحری مخصوصا در این روز ها که زمان روزه داری طولانی است کار دشواری خواهد بود.

روزه

سعی کنید فضای سفره ی سحری تان به گونه ای باشد که خواب را از سر بیاندازد و میل به خوردن غذا را ترغیب کند .این به هنر شما بر می گردد. بهتر است برای برنامه ریزی صحیح تغذیه ای در این ماه  سری یه بخش تغذیه و سلامت در ماه مبارک رمضان بزنید که اطلاعات کاملی درباره ی غذاهای مناسب برای سحری و افطار به شما خواهد داد  و کمکتان خواهد کرد تا بتوانید بهترین برنامه ی غذایی را برای خود و خانواده تان تهیه کنید.

اگر خانه دار باشید ، کارتان راحت تر است و گرنه باید در کنار اشتغال خود و تحمل سختی مضاعف ،حواستان به افراد خانواده تان باشد. این را  بگذارید به حساب اضافه کاری که اجرش محفوظ می ماند.امسال ماه رمضان در تابستان است و خیلی از فرزندان در خانه هستند ،سعی کنید وقت آن ها را به گونه ای پر کنید تا گذر زمان برایشان آسان تر باشد .به اصطلاح سرشان را گرم کنید. اما تشویق شان کنید که فعالیت بدنی زیادی نداشته باشند تا تشنگی و گرسنگی اذیتشان نکند.

ممکن است فرزندان و همسرتان به علت روزه داری و ضعف کمی بد خلقی کنند . هر وقت چنین شد با خود تکرار کنید که این رفتارشان طبیعی است و با حفظ خونسردی خود ،محیط خانه را آرام نگه دارید و نگذارید عصبانیت و خشم باعث شود ساعات پایانی روزه داری برایتان سخت تر باشد.

امسال ماه رمضان در تابستان است و خیلی از فرزندان در خانه هستند ،سعی کنید وقت آن ها را به گونه ای پر کنید تا گذر زمان برایشان آسان تر باشد .به اصطلاح سرشان را گرم کنید. اما تشویق شان کنید که فعالیت بدنی زیادی نداشته باشند تا تشنگی و گرسنگی اذیتشان نکند.

در ماه مبارک ، هم بازار دید و بازدید و مهمانی رفتن و مهمانی دادن گرم تر است و هم تلویزیون سریال های ویژه ای تهیه می کند که معمولا بعد از افطار پخش می شود . طبیعی است که این روال جدید کمی در برنامه های شما تغییر ایجاد کند اما با توجه به اینکه بعد از اتمام ماه رمضان ،سال تحصیلی جدیدآغاز می شود بهتر است حواستان به برنامه ها و نحوه ی عملکرد فرزندان و خودتان باشد . کمی تغییر اجتناب ناپذیر است اما نباید به بهانه ی روزه داری فعالیت های روزمره ی خود را متوقف کنید.

فرزندانتان که سن کم تری دارند را تشویق کنید تا با اشتیاق بهتری روزه بگیرند و سعی کنید فضای معنوی بیشتری بر خانه تان حاکم باشد . از این ماه برای صحبت کردن و نزدیک تر شدن اعضای خانواده استفاده کنید . برای کودکانی که هنوز به سن تکلیف نرسیده اند و توان روزه داری ندارند ،بهتر است راهنمایی شان کنید که روزه ی کله گنجشکی بگیرند .

تا هم در حال و هوای خانه با شما شرک باشند و هم برای سال های بعد آماده شوند.

تبیان - داوودی

برای پاسخ دادن به سوال اینجا کلیک کنید.

مقالات مرتبط :

تغذیه غلط در ماه رمضان و عوارض آن

تفاوت غذاهای سحری و افطار

برنامه غذایی نوجوانان روزه دار

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.