تبیان، دستیار زندگی
دعا می کنم که هیچگاه چشمهای تو را در انحصار قطره های اشک نبینم و تو برایم دعا کن ابر چشم هایم همیشه برای تو ببارد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرگ تدریجی یک رویا

عشق در حصار

در مقاله عصبانی ها به بهشت نمی روند شرح دادیم که وجود خصیصه خشم و عصبانیت در میان زوجین می تواند چه عواقب منفی را به دنبال داشته باشد و سپس برخی از راهکارها در مورد مدیریت و کنترل خشم را برای شما عزیزان ارائه  نمودیم. و آموزش دادیم که برای کاهش خشم لازم است افکار خود را مورد ارزیابی قرار داده و به درستی یا نا درستی طرز تلقی خود فکر کنیم . در این مقاله نیز مطالب مفید دیگری را در همین ارتباط توضیح می دهیم.

باید درباره فایده مشاجره در زندگی زناشویی خود تصمیم بگیرید. فراموش نکنید که شما حق انتخاب دارید می‌توانید خشم خود را بروز دهید، یا آن را کتمان نمائید. اگر مورد نخست را انتخاب کردید، می‌توانید درباره چگونگی آن نیز تصمیم بگیرید.

اگر ابراز خشم باعث از میان رفتن ناراحتی شما از همسرتان گردد، زیانش از ابراز خشمی که همسرتان را تهدید و تحقیر کند، کمتر است.

به خاطر داشته باشید قانونی که حکم بر اجبار بروز خشم بدهد وجود ندارد. با خویشتن‌داری، خشمتان علی‌الاصول فرو می‌نشیند و شما هم احتمالاً از این خویشتن‌‌داری خوشحال می‌شوید. وقتی خویشتن‌داری می‌کنید تا خشمتان فروکش کند، فرصتی می‌یابید که درباره رفتار همسرتان و معنایی که برای آن در نظر گرفته‌اید بیشتر فکر کنید. مثلاً سعید، پس از آنکه خشمش فروکش کرد به این نتیجه رسید که اگر همسرش فراموش کرده لباس او را به خشک‌شویی ببرد دلیل بی‌توجهی او نیست. اتفاقاً او  تحت تاثیر یک مشغله ذهنی فراموش کرده بود لباس شوهرش را به خشک‌شویی ببرد. به همین دلیل، سعید از اینکه ناراحتی‌اش را بروز نداده بود خوشحال بود.

قبل از آنکه خشمتان را بروز دهید از خود بپرسید:

خشم

1- از عصبانی شدن، مجازات کردن، یا انتقاد نمودن از همسرم چه عاید من می‌شود؟

2- با عصبانی شدن چه چیزهایی را از دست می‌دهم؟ حتی اگر نتایج کوتاه مدت مفیدی داشته باشد، آیا امکان دارد که نتایج بلند مدت آن بد باشد؟ آیا امکان دارد تایید موقتی همسرم در آینده اسباب سردی و جدایی بیشتر او از من را فراهم سازد؟

3- با عصبانی شدن می‌خواهم چه مطلبی را به همسرم انتقال دهم؟ بهترین راه برای رسیدن به این مقصود کدام است؟ آیا سرزنش و انتقاد از همسرم بهترین راه ممکن است؟

4- آیا راه بهتری از مجازات برای نفوذ به همسرم وجود ندارد؟ مثلاً آیا بهتر نیست با او درباره رفتارش صحبت کنم؟ آیا بهتر نیست به جای مجازات از سیاست تشویق استفاده کنم و مثلاً با هر رفتاری که موافق میل من انجام می‌دهد، در مقام تعریف از او حرف بزنم؟

به مواقعی فکر کنید که راه های دیگری  را به غیر از عصبانی شدن در پیش گرفنه و نتایج خوبی را گرفته اید. مثلا با بیانی ملایم عنوان کرده اید که از چنین رفتاری خوشتان نمی آید یا ...

بهترین راه برای تعیین فایده‌ خشمگین شدن ارزیابی تجربه‌های گذشته است. ببینید در گذشته در مواردی شبیه به این مورد چه عکس العملی داشته و در قبال این واکنش چه نتیجه ای دریافت کرده اید؟ البته بهتر است بیشتر در مواقعی به این موضوعات برای تفکر بپردازید که آرامش نسبی دارید و می توانید با فراغ بال فکر کنید و به نتیجه برسید.

به مواقعی فکر کنید که راه های دیگری  را به غیر از عصبانی شدن در پیش گرفنه و نتایج خوبی را گرفته اید. مثلا با بیانی ملایم عنوان کرده اید که از چنین رفتاری خوشتان نمی آید یا ...

دعا می کنم که هیچگاه چشمهای تو را در انحصار قطره های اشک نبینم

                                                              و تو برایم دعا کن ابر چشم هایم همیشه برای تو ببارد

دعا می کنم که لبانت را فقط در غنچه های لبخند ببینم

                و تو برایم دعا کن که هر گز بی تو نخندم

دعا می کنم دستانت که وسعت آسمان و پاکی دریا و بوی بهار را دارد

                                                                                           همیشه از حرارت عشق گرم باشد

برگرفته از کتاب" عشق هرگز کافی نیست" با تغییر و اضافات

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

عاشقانه ها ی منطقی

زنان مورد غضب خداوند!؟

سال ها ی دور از عشق

زندگی مشترک یا جهنم ساختگی

خانواده ای از دیار مهربانی

چه پیشنهاد عجیبی!

چه زود دیر می شود

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.