تبیان، دستیار زندگی
مطابق ماده 638 قانون مجازات اسلامی :هرکس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74ضربه شلاق محکوم می گردد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزه خواری اکیدا ممنوع!

روزه خواری علنی

آهای آقایی که تو اوتوبوس پف و پف سیگار می کشی و دودش رو تو حلق مردم می کنی.

آهای خانمی که ساندیس برای بچه خریدی و به بهانه بچه دو قلپ خودت می خوری یه قلپ به بچه می دی.

آهای آقایی که بطری آب  دستت می گیری و جلوی این همه روزه دار تو این آفتاب سوزان، آب تگری نوش جان می کنی.

آهای خانمی که آدامس می جوی و ملچ ملوچ می کنی و  احساس با کلاسی بهت دست داده.

آهای با شماهام!

ای بابا ! مگه روزه خواری هم پز دادن داره؟

مگه نمی دونید که قانون مجازات اسلامی، روزه خواری در ملاء عام رو جرم دونسته؟ مگه نوشته های روی در و دیوار شهر رو نخوندید؟ مگه از رادیو و تلویزیون نشنیدید که تظاهر به روزه خواری اکیدا ممنوعه.

مطابق ماده 638 قانون مجازات اسلامی :"هرکس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74ضربه شلاق محکوم می گردد"

روزه خواری در چه صورتی جرم است؟

اگر روزه‌خواری به عنوان یك عمل حرام جنبه علنی به خود بگیرد، برای آن مجازات تعیین می‌شود.

روزه‌خواری به طور مطلق جرم نیست و یک عمل حرام است که تنها از بعد فقهی و اخلاقی مورد نکوهش است، منتها اگر این عمل حرام جنبه علنی به خود گیرد، جامعه در قالب حقوق جزا از خود عکس‌العمل نشان می‌دهد.

‌ در جامعه اسلامی کسی که عمل روزه‌خواری را انجام می‌دهد یکی از ارزش‌های مسلمانان را نادیده گرفته و عفت و اخلاق عمومی را جریحه‌دار کرده که مستوجب تعزیر است.

مطابق ماده 638 قانون مجازات اسلامی: "هرکس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74ضربه شلاق محکوم می گردد"

بنابراین حداکثر مجازات روزه‌خواری در ملاعام، 74 ضربه شلاق است و دیگر مجازات روزه‌خواری،‌10 روز تا 2 ماه زندان است اما به علت این‌که مجازات روزه‌خواری جنبه بازدارندگی بیشتری به خود بگیرد، معمولا شلاق تعیین می‌شود.

توصیه تبیان

حفظ ضوابط دینی و رعایت شئونات اسلام در تمامی ایام به ویژه ماه مبارك رمضان امری لازم و ضروری است و دستگاه قضایی و ضابطین آن با افرادی كه نسبت به ارزشهای اسلامی حرمت شكنی كنند و علنا در معابر و اماكن عمومی اقدام به روزه خواری كنند براساس  قانون مجازات اسلامی برخورد قانونی به عمل می‌آورد.

دوستان خوب تبیانی، ما در جامعه ای اسلامی زندگی می کنیم و باید در جامعه اسلامی، اخلاق اسلامی داشته باشیم بنابراین اگر به هر دلیلی  از لحاظ شرعی معذور هستید، از تظاهر به روزه خواری در انظار عمومی جدا خودداری کنید. در غیر این صورت به عنوان متخلف تحت تعقیب قرار خواهید گرفت.

ندا پاک نهاد/وکیل دادگستری

گروه جامعه و سیاست