تبیان، دستیار زندگی
«رمضان» در لغت از «رمض» به معنای «شدت حرارت» گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد. چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک، «رمضان» گفته اند. از پیامبر (ص) روایت است که فرمود: این ماه را رمضان نامیده اند، چون گناهان را می زداید. هشا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رمض=شدت حرارت

ماه رمضان

رمضان

«رمضان» در لغت از «رمض» به معنای «شدت حرارت» گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد. چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک، «رمضان» گفته اند. از پیامبر (ص) روایت است که فرمود: این ماه را رمضان نامیده اند، چون گناهان را می زداید.

هشام بن سالم می گوید در حضور حضرت امام باقر(ع) بودیم، سخن از رمضان به میان آوریم. امام علیه السلام فرمود: نگویید این رمضان است، و نگویید رمضان رفت و یا آمد، زیرا رمضان نامی از اسماء الله است ... بلکه بگویید ماه رمضان.

ماه رمضان

تاریخچه ی روزه

اسلام جایگاه خاصی برای روزه قائل می باشد، تا آنجا که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم یکی از ستون های محکمی که اسلام بر آن استوار گردیده را، روزه داری در ماه رمضان می شمرند. روزه گرفتن تنها متعلق به دین اسلام نمی باشد، در قرآن کریم آمده: «... روزه بر شما واجب شده همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود.» طبق این آیه روشن می شود که روزه در همه ی ادیان پیشین وجود داشته است و نیز در آیه دیگر به جریان تولد حضرت عیسی اشاره شده و خداوند خطاب به حضرت مریم می فرماید: «... اگر کسی از آدمیان را دیدی، بگو برای خدا روزه نذر کرده ام.»

تهیه و تنظیم :م. خرازی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.