تبیان، دستیار زندگی
در ایام عید یا تعطیلات، خیلی از خانواده‌ها با هم به سفر می‌روند. برای داشتن سفری دلچسب و مفید اصولی وجود دارد كه رعایت آن سفر را برای همه جذاب تر می‌كند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفر به طبیعت

سفر، مسافرت

آدم‌ها را باید در سفر شناخت. در سفر است كه افراد نشان می‌دهند می‌توانند كار گروهی انجام بدهند یا نه. كار گروهی (Teamwork) مفهومی است كه دستیابی به آن در سفرها سخت‌تر از هر جای دیگری  است. در این میان سفرهایی كه بر مبنای طبیعت گردی است احتیاج بیشتری به هماهنگی و همكاری همسفران دارد.

در ایام عید یا تعطیلات، خیلی از خانواده‌ها با هم به سفر می‌روند. برای داشتن سفری دلچسب و مفید اصولی وجود دارد كه رعایت آن سفر را برای همه جذاب تر می‌كند.

كار‌ها در سفر به دو قسمت "قبل" و "در هنگام سفر" تقسیم می‌شوند. كارهایی مثل خرید كردن و هماهنگی با همسفران  و برنامه‌ریزی سفر و تماس با مراكز اطلاع رسانی در مورد راه‌ها و آب و هوا، هماهنگی با ماشین‌ها امور قبل از سفر را تشكیل می دهد. هماهنگی اعضای سفر و پیدا كردن جای مناسب برای اردو زدن، سرشماری و مواظبت از اموال در هر توقف و اسكان، كشیك شبانه و همكاری برای درست كردن غذا اموری هستند كه باید در سفر انجام شوند.

بدون برنامه‌ریزی، سفر به طبیعت با اقوام و خویشان نزدیك هم می‌تواند به سفری دردسرساز تبدیل شود. بنابراین یكی از كار‌های یك مدیر سفر این است كه پیش از سفر با همه اعضاء صحبت كند و با در نظر گرفتن علایق و سلایق همه آنها برنامه‌ای نسبتاَ دقیق طراحی كند.

بعد از برنامه ریزی برای سفر كه اصولاَ باید پیش از سفر كارهای مقدماتی آن را انجام داد.

انتخاب مدیر: یكی از اصول اولیه سفر تعیین مدیر در سفر‌ است. در سفرهای خانوادگی به طبیعت به مانند هر سفر دیگر كه به صورت گروهی انجام می‌شود یك نفر باید حرف اول و آخر را بزند. این فرد نیز مانند هر تور لیدر دیگر باید علاقه مند به مسئولیتی باشد كه پذیرفته است. حساسیت، انعطاف‌پذیری، شوخ طبعی و مهارت برقراری ارتباط با همه اعضای كوچك و بزرگ سفر از دیگر ویژگی‌های این فرد است.

در سفر به طبیعت تجربه حرف اول و آخر را می‌زند اگر جوانی در گروه تجربه برگزاری سفر گروهی را دارد حتماً كار مدیریت را به او بسپارید. سپردن كارها به جوان‌های با تجربه می‌تواند سفر لذت بخش‌تری را ایجاد كند. اما اگر فكر می‌كنید در جمع‌تان كسانی هستند كه فقط از بزرگتر‌ها حرف شنوی و به آنها اعتماد دارند، مسئولیت برقراری ارتباط با اعضا و حتی مدیریت را به یكی از آنها بسپرید.

یكی از كار‌هایی كه بایستی پیش از  سفر انجام شود خرید و جمع‌آوری وسایل سفر است. این كار بدون شك از عهده حواس جمع و درایت كم نظیر یك زن بر می‌آید. پیشنهاد می‌شود این كار به مادر خانه سپرده شود. او با یك بار مرور سفر در ذهنش حتی وسایلی از قبیل سوزن و نخ، ناخن‌گیر، جعبه کمک‌های اولیه، الکل جامد، مواد ضدعفونی‌کننده، چاقو، چراغ قوه، باطری، کبریت، فوم برای زیر کیسه خواب‌ها و... را هم فراموش نخواهد كرد.

سفر، مسافرت

بعد از این كه اعضای سفر از برنامه مطلع شدند و اصلاحات و تغییرات در برنامه سفر اعمال شد، سفر شروع می‌شود. بهتر است لیستی از كار‌ها و خرید‌‌هایی كه باید انجام دهید برای خود درست كنید. مدیر سفر خانوادگی با داشتن این لیست حتی می‌تواند یادش نرود كه آیا ماشین‌ها برای معاینه فنی به تعمیر‌گاه رفته‌اند و وسایل یدكی هر ماشین كامل است یا خیر.

پیش از این كه سفر شروع شود مدیر گروه خانوادگی تان را به عنوان "مادر خرج" انتخاب كنید. مادر خرج به كسی گفته می‌شود كه پس از گرفتن سهم هر فرد در هزینه‌های كلی سفر آن را در جای خود هزینه می‌كند. او موظف است همه هزینه‌ها را بنویسد و به بقیه هم در پایان سفر توضیح دهد. انتخاب این فرد از به وجود آمدن پول خرد در سفر كه برای خود معضلی است تا حدود زیادی جلوگیری می‌كند.

تقسیم وظایف در طول سفر از مهمترین كار‌هاست. این كار باعث می‌شود تمام مسئولیت كار‌ها محدود به یك یا چند نفر نشود.

از كودكان هم كمك بخواهید: پیشنهاد می‌شود كاری مثل جمع‌آوری هیزم را به آنها بسپرید. آنها معمولاً وقتی یاد می‌گیرند چطور شاخه‌های خشك را با طناب به هم ببندند و روی دوش خود به محل استقرار چادر‌ها بیاورند، احساس طبیعت ‌گردی همراه با ماجراجویی می‌كنند.

نكات ایمنی در سفر را به همه گوشزد كنید. بچه‌ها آسیب ‌پذیر‌ترین‌ها هستند. آنها را به حال خود رها نكنید. اگر كسی از اعضای گروه چند نكته علمی كه بتوان در طبیعت به اثبات رساند می‌داند حتماً به آنها یاد دهد. یادتان باشد كه طبیعت به خودی خود برای كسی خطری ایجاد نمی‌كند ولی بی‌احتیاطی و دخالت بی‌مورد در آن می‌تواند سفرتان را خراب كند.

سفر، مسافرت

یادتان نرود كه دارید به سفری بر مبنای طبیعت می‌روید بنابر‌این حفظ آن به اندازه خود سفر از اهمیت برخوردار است. توجه داشته باشید در سفر‌هایی كه برای دیدن طبیعت طرح ریزی می‌شود، معمولاً اماكنی انتخاب می‌شود كه امكان جمع آوری زباله‌ها برای سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی وجود ندارد. فكر این كه حتی افرد محلی هم زباله های شما را جمع خواهند كرد از ذهن بیرون كنید چرا كه در بهترین حالت آنها زباله‌هایتان را آتش خواهند زد. حذف غیر اصولی زباله‌ها می‌تواند آثار مخرب‌تری بر محیط زیست داشته باشد.

هر چند توصیه شده كه در سفر غذاهای سبك‌تری ببریم و بپزیم و بخوریم، اما درست كردن غذا آن هم به صورت دسته جمعی لذت خاص خودش را دارد. بنابراین خرید مواد اولیه برای غذای همه، هم مقرون به صرفه تر است و هم اعضای گروه را به هم نزدیك‌تر می‌كند.

اتفاقات پیش‌بینی نشده را پیش‌بینی كنید. در سفر‌‌های مبتنی بر طبیعت امكان وقوع اتفاقات پیش بینی نشده‌ای چون تغییر ناگهانی آب و هوا و برخورد با حیوانات وحشی وجود دارد. بنابراین به اعضای خانواده‌تان بگویید شاید تا یك روز بیشتر در سفر باشیم. برای همان یك روز احتمالی هم مسائلی چون لباس اضافه و غذای بیشتر را فراموش نكنید.

سایت همشهری آنلاین

سایت ایران هتل آنلاین

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان: زهره پری نوش