تبیان، دستیار زندگی
آشامیدن مقدار کافی آب در طول مسافرت بسیار مهم است. به خصوص در سفرهای هوایی رطوبت هوا طی مسافرت هوایی در حدود 15 تا 20 درصد نگه داشته می شود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند توصیه برای مسافرت خانم های باردار

کمربند ایمنی، خانم های باردار

1 - قبل از اقدام به مسافرت توسط پزشک معاینه و اجازه سفر بگیرید.

2 - در طول سفر بدون تجویز پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید.

3 - در زمان مسافرت به نقاط مختلف از بیماری های واگیردار در این نقاط سؤال نموده و وضعیت واکسیناسیون خود را به وسیله پزشک کنترل کنید.

4 - در طول مسافرت لباس و کفش راحتی بپوشید.

5 - برای پیشگیری از حالت تهوع، مقداری میوه و یا خشکبار همراه خود داشته باشید.

6 - از مصرف یخ در طول مسافرت اجتناب کرده و از لیوان های یک بار مصرف استفاده کنید.

7 - در طول سفر میوه و سبزیجات خام و پوست دار نخورید.

8 - از خوردن گوشت های نیم پز و غذاهایی که ممکن است قبلاً در طی روز چند بار گرم شده باشد، خودداری کنید.

9 - فقط از آب و نوشیدنی های درون شیشه و بطری بیاشامید. نوشیدن چای داغ و شیر پاستوریزه بی خطر است.

10 - آشامیدن مقدار کافی آب در طول مسافرت بسیار مهم است. به خصوص در سفرهای هوایی رطوبت هوا طی مسافرت هوایی در حدود 15 تا 20 درصد نگه داشته می شود. ولی وضعیت مناسب حفظ رطوبت هوا بین 40 تا 60 درصد است زیرا رطوبت زیر 20 درصد همانند رطوبت هوای صحراست. با کاهش رطوبت، رطوبت بدن با تنفس کاهش می یابد و این امر می تواند موجب کم آبی بدن خانم باردار شده و این کم آبی گاه می تواند باعث افزایش خطر زایمان زودرس گردد. زنان باردار باید طی مسافرت هوایی حداقل 2 لیوان آب در ساعت بنوشند.

11 - هنگام سفر با قطار یا هواپیما نزدیک راهرو بنشینید تا در صورت نیاز، دسترسی به دستشویی آسان باشد و هر ساعت یک یا دو بار در طول راهرو قدم بزنید و نرمش های ساده انجام دهید.

12 - در صورت مسافرت با ماشین استفاده از کمربند ایمنی اجباری است زیرا اگر ماشین دارای کیسه هوا باشد، با استفاده از کمربند در هنگام توقف ناگهانی، جنین به ندرت صدمه می بیند. بهترین روش بستن کمربند ایمنی نیز آن است که بند روی پاها را زیر شکم خود و روی ران ها و بند شانه ای را بین سینه ها و روی شانه ها قرار دهید.

13 - در صورت سفر با ماشین، صندلی خود را تا حد امکان عقب ببرید و پاهایتان را دراز کنید و گاه گاهی آن را تکان دهید.

14 - حتماً یک کپی از گزارش های بارداری خود را که از پزشک یا ماما دریافت کرده اید با خود داشته باشید. اگر به نقاط دوری مسافرت می کنید، بیمارستان هایی را که به مقصد مورد نظر شما نزدیک تر هستند، شناسایی نمایید تا در صورت لزوم به آنها مراجعه کنید.

15 - همراه خود بالش کوچک برای جلوگیری از کمردرد داشته باشید. با رعایت احتیاط، انجام توصیه های مزبور و توجه به شرایط جسمانی مادران باردار؛ می توانید سفری بی خطر را پشت سر بگذارید و مطمئن باشید هیچ آسیبی به شما و مسافر در راهتان نخواهد رسید.

دکتر لیلا صدیق  - روزنامه سلامت

سلمان یزدی – روزنامه قدس

سایت همپرواز

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان: زهره پری نوش