تبیان، دستیار زندگی
دوران بازنشستگی و سالمندی، زمان مناسبی برای مسافرت و تفریح است. ولی پیش از اینكه تدارك یك سفر دو نفره را ببنید، اول شرایط سفر را فراهم كنید؛ سفر در سالمندی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بایدها و نبایدهای سفر ایمن برای سالمندان

سالمند

دوران بازنشستگی و سالمندی، زمان مناسبی برای مسافرت و تفریح است. ولی پیش از اینكه تدارك یك سفر دو نفره را ببنید، اول شرایط سفر را فراهم كنید؛ سفر در سالمندی.

1- اگر ناتوانی جسمی دارید

ممكن است شما یا همسرتان به دلیل بالا رفتن سن، در حركت كردن كمی مشكل داشته باشید ولی این شرایط مانع سفر شما نمی شود، به شرط اینكه درست برنامه ریزی كنید.

اگر می خواهید با هواپیما سفر كنید، پیش از سفر با روابط عمومی آن خطوط هوایی تماس بگیرید و ببِنید چه امكانات ویژه ای برای كسانی كه ناتوانی جسمی دارند، تدارك دیده اند مثل سرویس های حمل و نقل ویژه یا تهیه غذاهای مخصوص. سپس لازم است راهنمای تور خود را از ناتوانی جسمی خود آگاه كنید و نیازهای ویژه ای را كه دارید با او در میان بگذارید، مثلاً بگویید شما باید در طول سفر از "واكر"  استفاده كنید. با سازمان های توریستی مقصد تماس بگیرید و ببینید چه امكانات ویژه ای برای افرادی كه ناتوانی جسمی دارند در نظر گرفته اند. از مسئولان هتل بخواهید یك اتاق در طبقات پایین هتل در اختیارتان بگذارند و از آنها بپرسید آیا حمام این اتاق به گونه ای طراحی شده است كه شما بتوانید با "ویلچر" وارد آن شوید؟

2- امنیت در هتل

اگر تنها یا با همسرتان مسافرت می كنید باید بیش از پیش مراقب امنیت خودتان باشید، زیرا در مناطق توریستی همواره تعدادی دزد در كمین هستند كه از فرصت استفاده كرده و به سرقت اموال مسافران می پردازند. به ویژه این افراد ممكن است چون شما سالمند هستید و به تصور اینكه نمی توانید با آنها مقابله كنید شما را طعمه خودشان قرار دهند ولی اصلاً نگران نباشید. فقط كافی است اصول ایمنی را در طول سفر دقیقاً رعایت كنید. در اتاق هتل یا ویلایی را كه اجاره كرده اید، به روی افرادی كه نمی شناسید، نگشایید.

اگر این افراد خود را مستخدم هتل معرفی كردند با پذیرش هتل تماس بگیرید و ببینید گفته آنها صحت دارد و برای چه هدفی قصد دارند وارد اتاقتان شوند. هنگامی كه قصد دارید محل سكونت تان را ترك كنید در و پنجره های اتاقتان را قفل كنید و در كمدی را كه اشیای قیمتی، مدارك و پول هایتان در آنست به دقت كنترل كنید. كلید اتاق خود را روی میز رستوران یا محلی كه به راحتی می تواند دزدیده شود، رها نكنید. به علاوه همسفران غریبه را به اتاقتان دعوت نكنید. در طول سفر جواهرات قیمتی و پول نقد زیادی همراه نبرید.

اشیای قیمتی خود را می توانید به صندوق امانات هتل تحویل دهید و رسید دریافت كنید. اگر با اتومبیل خودتان سفر می كنید این اشیای قیمتی را در اتومبیل تان نگه ندارید.

سالمند

3- یك مسافرت سالم

سفر كردن برای سالمندان هر چه قدر هم كه اهل سفر و تفریح باشند، استرس زاست. تأخیر در حركت هواپیما، ساعات طولانی سفر، همه و همه سفر را برای سالمندان مشكل تر می كنند. سیستم ایمنی بدن شما در برابر بیماری بسیار شكننده است.

ممكن است كشورهایی كه شما به آن مسافرت می كنید با محل سكونت تان اختلاف ساعت داشته باشند بنابراین برای اینكه بدن تان با شرایط جدید تطبیق پیدا كند، برنامه ریزی كنید تا در طول سفر خواب كافی داشته باشید و با شرایط، جدید كنار بیایید.

پیش از سفر برنامه تور خود را بررسی كنید و ببینید آیا پیاده روی یا كوهنوردی در مناطق جنگلی زیبا، درحد توانایی شماست یا خیر و آیا شما می توانید همپای سایر همسفرانتان پیاده روی كنید؟

پیش از سفر، وسایل ضروری خود را كنترل كنید. عینك، دندان مصنوعی و سایر وسایلی را كه برای فعالیت عادی و روزمره لازم دارید كنترل كنید تا آنها را حتما همراه برده باشید.

در طول سفر به مناطق جدید كه تا به حال به آن سفر نكرده اید، ممكن است دچار اسهال و استفراغ شوید. به اصطلاح می گویند "آب به آب" شده اید. در این شرایط به ویژه اگر اسهال شما بسیار شدید شد یا حاوی خون بود، حتماً مشكل خود را با كادر درمانی در میان بگذارید.

اگر در هر حال شما در یك كشور غریبه، نیاز به كادر درمانی و یا پزشك پیدا كردید، سعی كنید به بزرگترین و اصلی ترین مركز پزشكی و یا بیمارستان آن محل مراجعه كنید چون در این مراكز پزشكی اصلی امكانات ویژه ای برای مسافران بیمار در نظر گرفته شده است، مثل مترجم یا امكانات ارتباط با پزشك خانوادگی تان.

دکتر گلرخ ثریا – روزنامه سلامت

سایت آفتاب

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان: زهره پری نوش