تبیان، دستیار زندگی
این فیلم نسخه جدیدی از ماجراجویی‌های بانمك آلیس و دوستان تازه‌اش در سرزمین عجایب است، كه «تیم برتن» آن را كارگردانی كرده است. در كنار نسخه‌های معمولی فیلم، قرار است نسخه سه بعدی آن هم به نمایش در آید ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آلیس در سرزمین عجایب

آلیس قصه من سرگردان نیست

فیلم آلیس در سرزمین عجایب

«آلیس در سرزمین عجایب» یك‌بار دیگر به نمایش عمومی در می‌آید.

اما نسخه‌ای كه به زودی به روی پرده سینماها می‌رود، همان نسخه قدیمی و كلاسیك این قصه محبوب بچه‌ها نیست. این فیلم نسخه جدیدی از ماجراجویی‌های بانمك آلیس و دوستان تازه‌اش در سرزمین عجایب است، كه «تیم برتن» آن را كارگردانی كرده است. در كنار نسخه‌های معمولی فیلم، قرار است نسخه سه بعدی آن هم به نمایش در آید. «جانی‌دپ» همكار همیشگی برتن، در فیلم نقش «مد هاتر»‌را بازی می‌كند و آلیس قصه، بازیگر نوجوان تازه واردی به نام «میا واسیكووسكا» است.

« آلیس در سرزمین عجایب»اواخر فروردین (آوریل) سال آینده به روی پرده سینماها می‌رود. تیم برتن قبل از این فیلم‌های «بتمن» (قسمت اول و دوم)، «ادوارد دست‌قیچی» و انیمیشن «عروس‌مرده» را كارگردانی كرده است. او در یك گفت‌وگوی اینترنتی در باره ساخته جدیدش صحبت می‌كند.

می‌توانید در باره تصور و دیدگاه خودتان در باره قصه «آلیس درسرزمین‌عجایب» صحبت كنید؟

خیر، چون من هنوز كارهای زیادی در باره این داستان باید انجام دهم (می‌خندد). منظورم این است كه می‌خواهم یك فیلم جذاب و تماشایی بسازم. پس نمی‌توانم در حال حاضر، توضیح زیادی در باره آن بدهم. قصه «آلیس در سرزمین عجایب» پر از لحظه‌های كمدی، فانتزی و ماجراجویانه است.

« آلیس در سرزمین عجایب»اواخر فروردین (آوریل) سال آینده به روی پرده سینماها می‌رود. تیم برتن قبل از این فیلم‌های «بتمن» (قسمت اول و دوم)، «ادوارد دست‌قیچی» و انیمیشن «عروس‌مرده» را كارگردانی كرده است.

این قصه از معدود داستان‌هایی است كه از دوران كودكی آن را دوست داشته‌ام. به همین دلیل تمام تلاشم را كردم تا فیلمی تماشایی و مقبول كارگردانی كنم. حوادث و اتفاق هایی كه در این قصه رخ می‌دهد، به شدت غیرمعمول و عجیب و غریب است. این حوادث بیننده خود را دیوانه و گیج می‌كند. اما ماجراهایی كه در هر قسمت از قصه برای آلیس  پیش می آید،  خواننده كتاب و تماشاچی فیلم را مجذوب خود می‌كند.

قبل از این چندین فیلم و مجموعه از روی این قصه ساخته‌شده است. شما چرا آن را باز‌سازی كردید؟

قصه «آلیس در سرزمین عجایب» پر از لحظه‌های كمدی، فانتزی و ماجراجویانه است. این قصه از معدود داستان‌هایی است كه از دوران كودكی آن را دوست داشته‌ام. به همین دلیل تمام تلاشم را كردم تا فیلمی تماشایی و مقبول كارگردانی كنم. حوادث و اتفاق هایی كه در این قصه رخ می‌دهد، به شدت غیرمعمول و عجیب و غریب است.

خب، این قصه در حال حاضر یكی از آثار كلاسیك و بسیار تحسین‌شده دنیای ادبیات است. همیشه این احساس را داشته‌ام كه ساختن فیلمی سینمایی براساس این قصه، كار مشكلی است. فیلم‌هایی را كه ساخته شده‌اند دیده‌ام. باید صادقانه بگویم آنها را خیلی دوست ندارم. فكر می‌كنم هنوز فیلمی ساخته‌‌نشده كه بتواند یك اقتباس خوب سینمایی از این قصه باشد. به همین دلیل، تصمیم گرفتم تلاش خودم را در این باره انجام دهم و فیلمی بسازم كه بتواند برگردان سینمایی خوبی از ماجراجویی‌های آلیس باشد.

فیلم آلیس در سرزمین عجایب

برای ساختن فیلم، چه‌چیزهایی را از قصه كلاسیك «لوئیس كارول» گرفتید؟

خط اصلی قصه فیلم براساس كتاب كارول است. فیلم‌های قبلی كه براساس قصه كتاب كارول ساخته شدند، همیشه دختر سرگردانی را به تصویر كشیده‌اند كه در كنار یك تعداد شخصیت عجیب و غریب دیگر، دور خودش می‌گردد و سرگردان است. او با دنیای دوروبر خودش برخوردی انفعالی دارد و كار زیادی انجام نمی‌دهد. تلاش من این بود كه آلیس تحرك بیشتری در قصه فیلم داشته باشد و حضورش خیلی خنثی نباظAلم متعلق به بزرگ‌ترها هم هست، بزرگ‌ترهایی كه قصه «آلیس در سرزمین عجایب» را سال‌ها قبل در دوران كودكی و نوجوانی خود خوانده اند. همه ما از این قصه خاطره خوب و دلپذیری داریم و این قصه هنوز هم محبوب همه ماست. فكر می‌كنم با این كاری كه انجام دادم، قصه گرما و حس و حال خوبی پیدا كرده و تماشاچی را بیشتر با خودش درگیر می‌كند.

هنگام ساخت فیلم خودتان نسخه‌های قبلی «آلیس در سرزمین عجایب» را هم تماشا كردید؟

در طول سال‌های گذشته، نسخه‌های سینمایی متعددی از این قصه را دیده‌ام. ولی وقتی فیلم را می‌ساختم، فقط كتاب لوئیس كارول كنار دستم بود. فیلم من یك كار مستقل است كه دیدگاه مرا نسبت به این قصه نشان می‌دهد.

قصه «آلیس در سرزمین عجایب» پر از لحظه‌های كمدی، فانتزی و ماجراجویانه است. این قصه از معدود داستان‌هایی است كه از دوران كودكی آن را دوست داشته‌ام. به همین دلیل تمام تلاشم را كردم تا فیلمی تماشایی و مقبول كارگردانی كنم. حوادث و اتفاق هایی كه در این قصه رخ می‌دهد، به شدت غیرمعمول و عجیب و غریب است.

فیلم را برای كودكان و نوجوانان ساخته‌اید؟ مخاطب آن چه كسانی هستند؟

البته كاملاً طبیعی است كه مخاطب اول و اصلی فیلم كودكان و نوجوانان باشند. ولی این فیلم متعلق به بزرگ‌ترها هم هست، بزرگ‌ترهایی كه قصه «آلیس در سرزمین عجایب» را سال‌ها قبل در دوران كودكی و نوجوانی خود خوانده اند. همه ما از این قصه خاطره خوب و دلپذیری داریم و این قصه هنوز هم محبوب همه ماست. فكر می‌كنم والدین بچه‌ها هم از تماشای فیلم لذت ببرند و همراه با آن به دوران كودكی و نوجوانی خود برگردند.

منبع : همشهری

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی