• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5689
 • چهارشنبه 1381/8/1
 • تاريخ :

به مناسبت نود و دومین سالگرد درگذشت لئو تولستوی نویسنده افسانه ای روسیه

« جنگ و صلح » در سرزمین رئالیسم

اخیرا مراسمی در منطقه یاسنایا پولیانای روسیه برگزار شد که هدف آن گرامیداشت لئو تولستوی نویسنده برجسته و افسانه یی این کشور در نود و دومین سالروز مرگ وی بود .

مشخصه متمایز و متفاوت این مراسم با مراسمی ازاین دست این بود که دولت روسیه و مقامهای ادبی کشور از تمامی اعضای در قید حیات خاندان تولستوی ، شامل نوه ها و نتیجه ها و حتی نبیره های او دعوت کرده بودند که در منطقه مزبور گردهم آیند و در بزرگداشت مردی شرکت جویند که عالم نویسندگی روسیه همانند او را بسیار کم و شاید فقط در قلم و سیمای " داستایفسکی " یافته باشد نویسنده ای که امروز هم دو کتاب او ، « جنگ و صلح » و « آنا کارنینا » جزو بیست رمان برتر تاریخ محسوب می شوند و ارج و قربی غیرقابل وصف دارند.

وابستگان و اقوام تولستوی که در این مراسم گرد آمدند ، حدود 80 نفر از 6 کشور مختلف بودند . آنها ابتدا به مسکو آمدند و سپس به ملک تاریخی شده تولستوی کوچ کردند. زمانیکه 174 سال از تولد و 140 سال از ازدواج وی با زن محبوبش سوفیا می گذرد ؛ ازدواجی که این نوه ها و نتیجه ها همه از ثمره آن محسوب می شوند.

تولستوی  که در سال 1828 درمنطقه ( یاسنایا پولیانا ) به دنیا آمد و در سال 1910 نیز در همین منطقه دار فانی را وداع گفت ، 13 فرزند داشت که 9 فرزند وی زنده ماندند و خاندان پرشمار فعلی وی را بنیان نهادند . خاندانی که اعضای آن در کشورهای سوئد ، آلمان ، بریتانیا ، فرانسه ، آمریکا ، و ایالات مختلف روسیه اسکان دارند .

بسیاری از « تولستوی » ها ، پس از انقلاب کمونیستی در سال 1917 از روسیه فرار کردند و در کشورهای دیگر ریشه دواندند و در نتیجه اکنون اصلا روس محسوب نمی شوند و تعداد بسیار قلیلی از آنها با این زبان آشنایی دارند . اما همه آنها ، مثل تمام مردم روسیه دریک قرن اخیر از نوشته های بسیار غنی « استاد تولستوی » ، بزرگ خاندانشان تاثیر پذیرفته و سیراب شده اند و قصه های درخشان او پایه و الهام بخش زندگیشان شده است .

یکی از آنها « تاتیانا تولستوی پائو» زنی 87 ساله است که در مراسم مورد بحث در یاسنایا پولیانا شرکت داشت . او سوئدی است و با انگلیسی شکسته – بسته ای می گوید : در باره ی پدر بزرگم ( لئوتولستوی ) با فرزندانم بسیار صحبت کردم و به آنها گفتم که چطور به شکار می رفت وخرس می کشت . آنها را وادار کرده ام کتاب های وی را بخوانند .

« کاترین » 14 ساله که درلندن زندگی می کند و اصلا و مطلقا روس نیست ، حتی نمی تواند براساس صورت ظاهر هم نبیره ی تولستوی محسوب شود ، در تضاد با این باورها می گوید : در هر حال من از این که جزو خاندان نویسنده ی بزرگ هستم ، احساس غرور می کنم و این یک امتیاز بزرگ برای من است . شاید اگر احترام او نبود ، الان مثل سایر نوجوانهای امروز ، کارهای بسیار احمقانه تری را انجام داده بودم !

مایکل اون واس 26 ساله که در سوئد یک شرکت توسعه و فروش اینترنت دارد . می گوید: حتی اگر جزو خاندان تولستوی نبودم ، این مرد را تحسین می کردم و دوستش می داشتم .

اومی گوید درباره ی تولستوی چیزهای زیادی نمی دانم وحتی به جای خواندن « جنگ و صلح » ( که یک کتاب حجیم است ) فقط خلاصه یی از آن را که یک موسسه انتشاراتی ، دریک مجله ارائه کرده است خوانده ام با این حساب لازم بود به یاسنایا پولیانا بیایم و اطلاعات بیشتری را درباره ی او کسب کنم .

برخی مقام های روسیه در اواخر دوران حیات تولستوی می گفتند که او تابع اصول تایید شده اجتماعی و خانوادگی نبوده ؛ و نوشته هایش یک ضد تبلیغ دراین خصوص بوده است . با این حال امروز در روسیه، تولستوی را بخاطر نوشته های حقیقی و تاثیر گذارش که از معبر زمان عبور می کند ، ذهن ها را روشنی می بخشد ونسل ها را به هم پیوند می دهد ، دوست می دارند و به او ارادتی عمیق دارند واین شامل هر صنف ، هر رده سنی ، حتی کودکان مدرسه رو نیز می شود . برای همه آنها ، مثل همه دیروزی ها ، تولستوی چیزی فراتر از یک قصه نویس ، بلکه یک تحلیل گر اجتماعی است وآدم هایش عمری ابدی دارند .

هرچند در" بازیهای جنگ و نبردهای صلح " ، کشته ها و تلفات زیادی را مثل کاراکتر غریب " آناکارنینا "  داده اند .

نویسنده ای با نمایشنامه نامطبوع

نویسنده ای با نمایشنامه نامطبوع

نویسنده ای با نمایشنامه نامطبوع
او از کودکی خود متنفر است

او از کودکی خود متنفر است

او از کودکی خود متنفر است
درباره نورمن میلر، نویسنده مطرح آمریكایى

درباره نورمن میلر، نویسنده مطرح آمریكایى

درباره نورمن میلر، نویسنده مطرح آمریكایى
جلال پوینده ی ناآرام

جلال پوینده ی ناآرام

جلال پوینده ی ناآرام
UserName